آتاکسی پیشرونده مخچه – درمان گیاهی آیورودا

آتاکسی مخچه ای پیشرونده یک فرآیند دژنراتیو سیستم عصبی مرکزی است که منجر به از دست دادن پیش رونده هماهنگی راه رفتن، حرکت اندام، گفتار، بینایی، بلع و شناخت می شود. این وضعیت ممکن است ژنتیکی باشد یا علت شناخته شده ای نداشته باشد. مولتیپل اسکلروزیس و بیماری مخچه الکلی نیز مسئول این وضعیت هستند.

درمان آیورودا آتاکسی پیشرونده مخچه با هدف درمان علت شناخته شده این بیماری، درمان علائم و جلوگیری یا به تاخیر انداختن روند انحطاط در مغز است. داروهایی مانند Bruhat-Vat-Chintamani، Ekang-Veer-Ras، Tapyadi-Loh، Kaishor-Guggulu، Vat-Gajankush-Ras و Maha-Vat-Vidhvans-Ras برای درمان یا پیشگیری از علائمی مانند راه رفتن ناپایدار، لرزش و از دست دادن عضلات مورد استفاده هماهنگی حرکات. داروهای گیاهی مانند Ashwagandha (Withania somnifera)، Shatavari (مارچوبه racemosus)، Bala (Sida cordifolia)، Naagbala (Grewia hirsuta)، Yashtimadhuk (Glycyrrhiza glabra)، Haridra (Curcuma longa) و Mandukuparni (Mandukuparni) برای محرک‌های شناخته شده هستند. خون برای بهبود تامین سلول های مغز و کمک به بازسازی سلول های عصبی.

داروهایی مانند Brahmi (Bacopa monnieri)، شانخپوشپی (Convolvulus pluricaulis) و Vacha (Acorus calamus) برای بهبود حافظه و هوش استفاده می شود. داروهایی مانند جاتامانسی (Nardostachys jatamansi)، جیفال (Myristica fragrans)، تخم خراسانی (Hyoscyamus niger) و تاگار (Valeriana wallichii) برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می شود. داروهایی مانند Agnitundi-Daddy، Vishtinduk-Daddy، Bhallatakasav، Trayodashang-Guggulu، Maha-Rasnadi-Guggulu، Rasna (Pluchea lanceolata)، Nirgundi (Vitex negundo)، Kuchla (Strychnos nuxprovomica) و Bhalimuscular. هماهنگی، تون عضلانی و کنترل اسفنکتر.

تمام بدن فرد مبتلا با روغن های دارویی مانند روغن ماهانارایان، روغن ماهاماش، روغن چاندان بالا لاکسادی و روغن سایندهاو ماساژ داده می شود. به دنبال آن با جوشانده های نیرگوندی یا داشمول (ده ریشه) بخار تشکیل می شود. این روش ها به بهبود هماهنگی عضلات، کاهش لرزش و همچنین تحریک سیستم عصبی مرکزی و بازسازی سلول های عصبی کمک می کند. برای دستیابی به حداکثر نتایج درمانی، می‌توان از روش‌های ماساژ اصلاح‌شده مانند «Pizichil» و «Pinda-Sweda» در بیماران منتخب استفاده کرد. روش‌های مخصوص پانچکارما مانند «شیروباستی» و «شیروهارا» نیز به تقویت مغز، بازسازی سلول‌های عصبی و همچنین درمان افسردگی، اضطراب و تحریک‌پذیری کمک می‌کند. بر اساس پاتوفیزیولوژی آیورودا، اعتقاد بر این است که دوشا “واتا” در این حالت به شدت مختل می شود. اعتقاد بر این است که روش درمانی تخصصی به نام “باستی” (تنقیه دارویی) برای کنترل واتا دوشا بهترین است و بنابراین چندین دوره از انواع مختلف باستی در این بیماری نیز مفید است. با این حال، اینها باید تحت نظارت یک پزشک باتجربه آیورودا اجرا شوند.

درمان آتاکسی پیشرونده مخچه می تواند طولانی باشد و اغلب چندین سال طول می کشد. با این حال، یک درمان گیاهی آیورودا قطعاً می تواند عوارض و مرگ و میر را برای افراد مبتلا به این بیماری کاهش دهد.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر