آسمان «عباس» ایران – ایسنا


رزمندگان دوران دفاع مقدس همه چیز را با کربلا واسطه کردند و در آیینه کربلا در هم آمیختند. چهره جانبازانی که در جبهه می جنگند.

به گزارش ایسنا، در میان اصحاب و پیروان مکتب ولایت و امامت، حضرت عباس (علیه السلام) فرزند امام علی (ع) نقش برجسته و تأثیرگذاری داشت; از این رو حتی رزمندگان دوران دفاع مقدس همه چیز را با کربلا شفاعت کردند، در آینه به خود نگاه کردند و کربلا را یافتند. چهره جانبازانی که در جبهه می جنگیدند مرا یاد حبیب بن مظاهر می انداخت. جوانان را به قاسم، سپهسالار را با ابوالفضل و جوانان را به علی اکبر تشبیه کرد. در نامه هایی که به خانواده های خط مقدم رسید، حضرت زینب(س) را به صبر سفارش کرده و فرزندان شهید در بمباران و حملات موشکی را با علی اصغر(علیه السلام) تشبیه کردند.

از شهدای بنام عباس می توان به «عباس بابایی» و «عباس دوران» اشاره کرد. به مناسبت روز تسووا به مرور زندگی این خلبانان شهید پرداخته ایم.

عباس بابایی

عباس بابایی وی در سال ۱۳۲۹ در شهر قزوین به دنیا آمد و دوره ابتدایی و دبیرستان را در همان شهر گذراند و در سال ۱۳۴۸ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد. رفت در سال ۱۳۴۹ بابا برای گذراندن دوره خلبانی به آمریکا رفت و پس از بازگشت با ورود هواپیماهای پیشرفته اف ۱۴ در نیروی هوایی یکی از باهوش ترین و ماهرترین خلبانان در پرواز با اف ۵ بود. چند نفر دیگر از همرزمان با هواپیماهای جنگنده برای پرواز با هواپیمای «اف ۱۴» انتخاب و به پایگاه هوایی اصفهان منتقل شدند.

بابایی در اوج مبارزه با حکومت شاهنشاهی به عنوان یکی از نیروهای انقلابی نیروی هوایی در کنار سایر نیروهای ارتش وارد میدان جنگ شد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار انجام وظایف روزمره خود به عنوان رئیس جمعیت اسلامی، پاسدار دستاوردهای شکوهمند انقلاب اسلامی نیز بود.

اوه

بابایی با تعهد، ایمان، تخصص و مدیریت اسلامی خود چنان درخشید که توان فرماندهی وی مورد تایید قرار گرفت و در مرداد ۱۳۹۵ به فرماندهی پایگاه هشتم هوایی منصوب شد.

وی در مدت مسئولیت خود در این پایگاه از امکانات موجود در ساخت و ساز و عمران روستاهای محروم حاشیه پایگاه و شهر اصفهان استفاده کرد و آب شرب و بهداشتی، برق و بهداشت ساختمان و سایر امور بهداشتی و آموزشی را تامین کرد. نیازهای این روستا در تحکیم پایه های انقلاب اسلامی و همچنین در روند گسترش ارتش و پیوند ارتش با مردم بیشتر نقش بسزایی داشت.

بابایی با توانایی، شایستگی و تعهدی تزلزل ناپذیر در دوران تصدی فرماندهی قرارگاه اصفهان، در آذرماه ۱۳۶۲ به درجه سرهنگی نائل آمد و به سمت معاونت عملیات نیروی هوایی منصوب و به تهران منتقل شد.

وی با بیش از ۳۰۰۰ ساعت پرواز در نبردهای مختلف همراه با روحیه شهادت طلبی و رشادت ها و فداکاری هایی که در طول سالیان در جبهه های نور و نور از خود نشان داده است، تاریخ دفاع مقدس را رقم زده است. نوشته شده و نیروی هوایی افتخار پرواز کرده است. . او دوران خود را در پروازهای عملیاتی غرب و جنوب کشور و یا در قرارگاه ها و جبهه های جنگ سپری می کرد و از این رو چهره آشنای «بسیجیان» و یار وفادار فرماندهان مناطق عملیاتی بود و تنها از سال ۶۴ تا زمان شهادتش. بیش از ۶۰ ماموریت جنگی را با موفقیت کامل انجام داد.

او تنها به مراقبت و تسریع در عملیات و عملیات روان اکتفا نکرد، بلکه شخصاً پیشگام بود و اولین خلبانی بود که در تمامی مأموریت‌های رزمی برنامه‌ریزی شده برای آگاهی از مشکلات و خطرات احتمالی شرکت کرد.

بابایی به پاس توانمندی و شجاعت در دفاع از نظام، سرکوب و دفع حملات دشمن، در فروردین ماه سال ۶۲ به درجه سرتیپی اعطا شد.

صبح روز ۳ مرداد ۱۳۹۵ همزمان با عید غدیر خم، تیمسار عباس بابایی با هواپیمای آموزشی F-5 از پایگاه هوایی تبریز برخاست تا با یکی از خلبانان نیروی هوایی (سرهنگ نادری) منطقه را شناسایی کند. و استراتژی عملیات را تعیین کرد و وارد آسمان عراق شد.

وی پس از انجام ماموریت در هنگام بازگشت به آسمان بالای خطوط مرزی مورد آتش ضدهوایی قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد و بلافاصله جان باخت.

عباس دوران

عباس دوران در ۲۹ مهر ۱۳۲۹ در شیراز به دنیا آمد. دوران کودکی، نوجوانی و جوانی را در شیراز گذراند و پس از پایان دوره ابتدایی وارد دبیرستان شد. عباس دوران در سال ۱۳۴۸ موفق به اخذ مدرک طبیعی از دبیرستان سلطانی شیراز شد. در همان سال به فرماندهی مرکز آموزش هوایی منصوب شد. در سال ۱۳۴۹ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن دوره آموزشی پرواز در ایران، در سال ۱۳۵۱ برای تکمیل دوره خلبانی خود به آمریکا رفت.

عباس دوران ابتدا دوره تکمیلی زبان انگلیسی را در پایگاه «لیک لند» گذراند و سپس در پایگاه «کلمبوس» در ایالت می سی سی پی، پرواز و پرواز با هواپیمای Bonanza T41-T37 را با موفقیت آموخت.

اوه

با شروع جنگ به دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رفت و با ۱۰۳ ماموریت رزمی در طول عمر کوتاه اما پربار خود یکی از قهرمانان دفاع مقدس شد. شهید عباس دوران در ۲۵ آذر ۵۹ در عملیات مروارید افسانه ساخت و با کمک خلبان شهید حسین خلتبر ۵ ناوچه عراقی را در نزدیکی الامیه و غات البکر منهدم کرد و اجساد آنها را فرستاد. مرده تا قعر آبهای نیلگون خلیج فارس.

سرانجام در صبح روز ۱۸ تیر ۱۳۶۱، او به همراه پنج خلبان زبده نیروی هوایی، رهبری یک گروه پروازی را برعهده داشت که قصد داشتند در حالی که خورشید هنوز می تابد، به شبکه دفاعی و امنیتی باورنکردنی مورد ادعای صدام برسند. این افزایش نیافت، آنها با قاطعیت به پالایشگاه الدوره حمله کردند و چندین تن بمب از هواپیماهای خود بر قلب دشمن حاکمان جنگ دوست عراق انداختند و با قدرت نمایی و شکستن دیوار صوتی بازگشتند. رفت در آسمان بغداد. هواپیمای رهبر مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و دوران کشته شد، هرچند که اجازه داشت هواپیما را به کمک خلبانش تحویل دهد. ستوان یکم منصور کاظمیان پشت کابین خلبان بود، اما با وجود اینکه می توانست با چتر نجات به زمین بنشیند، هواپیمای خود را به بمب افکن ها کوبید و در نتیجه نشست رهبران غیرائتلاف به رهبری صدام در بغداد را متوقف کرد. .

پس از سالها انتظار، در تیرماه ۱۳۸۱، پیکر مطهر شهید دوران توسط کمیسیون جستجوی مفقودین و در ۲۳ مرداد ۱۳۸۱ طی مراسمی رسمی با حضور مقامات کشوری و لشکری، خانواده و بستگان تشییع شد. وی بر دوش همرزمان خلبانش در صبحگاه چوک ستاد نیروی هوایی به خاک سپرده شد. سپس پیکر پاک شهید پرنده با هواپیمای C130 برای تشییع به زادگاهش شیراز منتقل شد. شهید خلبان عباس دوران ۳۲ ساله بود که به شهادت رسید و فرزندش امیررضا تنها یادگار اوست.

انتهای پیام/