آشنایی با آرامبخشی (دندانپزشکی خواب).


ناخودآگاه چیست؟

آرام بخش به افراد کمک می کند در حین کار دندانپزشکی احساس آرامش، آرامش و راحتی داشته باشند. در روش آرام‌بخشی از یک آرام‌بخش متوسط ​​استفاده می‌شود، بنابراین معمولاً بیمار هوشیار است، اما احساس آرامش می‌کند و استرس و اضطراب را تجربه نمی‌کند. به این روش دندانپزشکی آرام بخش یا دندانپزشکی خواب نیز گفته می شود، زیرا داروهای مورد استفاده در این روش می توانند باعث ایجاد فراموشی کوتاه مدت شوند که طی آن دندانپزشک در حالت نیمه هوشیار بدون احساس درد بیمار عمل را انجام می دهد.

چه کسانی به داروهای آرام بخش نیاز دارند؟

افراد در هر سنی می توانند از این روش برای انجام انواع خدمات دندانپزشکی استفاده کنند. حتی کودکان نیز می توانند از این روش بهره مند شوند. با این حال، به طور کلی، دندانپزشکان روش آرام بخشی را برای افراد زیر توصیه می کنند:

  • افرادی که هنگام مراجعه به دندانپزشکی دچار اضطراب شدید و بالا می شوند.
  • افرادی که از دندانپزشکی می ترسند و از رفتن به دندانپزشکی می ترسند.
  • افرادی که در طول درمان دندان دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند.
  • افرادی که ترس و فوبیا از سوزن دارند.
  • افرادی که دندان های بسیار حساسی دارند و از بیماری لثه رنج می برند.
  • افرادی که حرکات خود را کنترل نمی کنند و ممکن است به طور غیر ارادی عضلات خود را حرکت دهند.
  • افرادی که در شرایط خاص قرار دارند. از جمله شرایط فیزیکی، رفتاری یا روانی.

آرام بخش ها در آرام بخش ها استفاده می شوند

در درمان‌های مختلف دندان‌پزشکی از انواع آرام‌بخش‌ها با درجه‌ها و دوزهای مختلف استفاده می‌شود. در انتخاب نوع و مقدار مسکن عواملی مانند میزان اضطراب فرد، مدت و طول عمل، سابقه سلامت و حساسیت فرد و همچنین نظر شخصی در نظر گرفته می شود. پرمصرف ترین دارو شامل اکسید نیتروژن است که در بیشتر موارد به صورت خوراکی یا با گاز استنشاقی مصرف می شود. با این حال، انواع مختلف آرام بخش هایی که استفاده می شود به شرح زیر است:

اکسید نیتروژن

اکسید نیتروژن را می توان گاز خنده نیز نامید. برای استفاده از این بی حسی، گاز باید از طریق ماسک استنشاق شود. اثر این آرام بخش بین ۳ تا ۵ دقیقه دیده می شود. مقدار بیهوشی که فرد دریافت می کند همیشه توسط دندانپزشک کنترل می شود. دوز مورد نیاز دارو را برای فرد در حین عمل تنظیم می کند. پس از پایان عمل، دندانپزشک اکسیژن خالص را به بیمار متصل می کند تا بتواند نفس بکشد، این امر اکسیدهای نیتروژن را از خون فرد خارج می کند و او هوشیار می شود. با توجه به اینکه گاز خنده به سرعت از بدن خارج می شود، فرد می تواند پس از عمل به خانه برود و نیازی به بهبودی ندارد. همچنین پس از عمل فرد می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد.

آرام بخش های خوراکی

نحوه استفاده از مسکن خوراکی متفاوت است. یک ساعت قبل از عمل، دندانپزشک به بیمار یک آرامبخش می دهد که معمولاً به صورت قرص است. اکثر دندانپزشکان از تریازولام استفاده می کنند که از خانواده دیازپام ها است. البته این موضوع مطمئنی نیست و ممکن است سایر دندانپزشکان از انواع مختلف قرص های آرام بخش استفاده کنند. از جمله زالاپلون و لورازپام. همچنین، دندانپزشکان ممکن است از شربت های مایع آرام بخش برای کودکان استفاده کنند. مانند شربت خوراکی میدازولام. پس از مصرف آرامبخش خوراکی، فرد کاملاً خواب آلود می شود و حتی ممکن است احساس خواب آلودگی کند. البته فرد می تواند با دندانپزشک صحبت کند و حتی اگر خواب باشد با یک موج کوچک از خواب بیدار می شود. با توجه به اینکه آرامبخش های خوراکی بر حافظه و توانایی حرکتی فرد تأثیر می گذارد، بهتر است یکی از اعضای خانواده یا دوستان بیمار را همراهی کند تا بعد از عمل او را به خانه ببرند و مراقبت های مورد نیاز او را ارائه کنند.

آرام بخش داخل وریدی

آرام بخش های داخل وریدی یکی از عمیق ترین و موثرترین آرامبخش های مورد استفاده دندانپزشکان هستند. برای استفاده از این نوع آرامبخش، داروی آرامبخش باید مستقیماً در جریان خون داخل وریدی تزریق شود. پس از استفاده از دارو، درمان دندان شروع می شود. در طول عمل، دندانپزشک به طور مداوم ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون بیمار را کنترل می کند. در هر مرحله از عمل دوز داروی مورد نیاز برای بیمار کنترل و تنظیم می شود و هر زمان که عمل تمام شد می توانند از داروهای ضد تشنج برای بیدار شدن فرد استفاده کنند. اکثر افرادی که به این روش از داروهای آرام بخش استفاده می کنند هیچ خاطره ای از درمان ندارند. به طور کلی استفاده از این مسکن ها برای افرادی که ترس و اضطراب شدید دارند مناسب است. همچنین کسانی که به زمان بیشتری برای درمان خود نیاز دارند می توانند از این مسکن ها استفاده کنند.

مزایای استفاده از آرامبخش (دندانپزشکی خواب).

استفاده از آرام بخش ها و آرام بخش های مختلف برای بیمار، اضطراب و فوبیا را در بیمار کاهش می دهد و به او کمک می کند تا در طول عمل آرام و آرام بماند و استرس نداشته باشد. همچنین در طول مدتی که افراد تحت تاثیر مسکن هستند، دندانپزشک می‌تواند درمان را سریع‌تر انجام دهد و به افراد اجازه می‌دهد کمتر به قرار ملاقات نیاز داشته باشند و کار خود را سریع‌تر انجام دهند. برای افرادی که آنقدر اضطراب و ترس دارند که معمولاً از مراجعه به دندانپزشک اجتناب می‌کنند، استفاده از روش‌های آرام‌بخشی در درمان بسیار توصیه می‌شود تا فرد مضطرب آسایش بیشتری داشته باشد و احساس راحتی کند. فرد می تواند تمام مراقبت ها و درمان های مورد نیاز خود را برای دندان های خود دریافت کند و به سلامت کامل برسد.

آیا خانم های باردار هم می توانند از بیهوشی استفاده کنند؟

به طور کلی انجام این کار برای زنان باردار توصیه نمی شود و از این روش استفاده می کنند زیرا برخی از مسکن ها می توانند بر رشد جنین تأثیر نامطلوب بگذارند. برای برخی از افراد استفاده از اکسید نیتروژن در سه ماهه دوم بارداری مجاز و توصیه می شود اما به طور کلی اکثر دندانپزشکان چنین ریسکی را انجام نمی دهند و به افراد توصیه می کنند از اواخر بارداری به بعد صبر کنند و درمان کنند.

چه مدت طول می کشد تا یک فرد بهبود یابد؟

زمان بهبودی برای هر فرد متفاوت است. بسته به اینکه چه نوع آرامبخشی برای آرامبخشی استفاده شده و بدن فرد چگونه به این داروها واکنش نشان می دهد، زمان بهبودی متفاوت است. به طور کلی افرادی که از اکسید نیتروژن برای درمان خود استفاده کرده اند، پس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه احساس بهتری خواهند داشت و می توانند پس از معاینه توسط دندانپزشک به خانه بروند. افرادی که از داروهای آرام بخش خوراکی استفاده می کنند نیز معمولاً به یک دوره نقاهت ۲۴ ساعته نیاز دارند. همچنین افرادی که از اکسید نیتروژن استفاده کرده اند می توانند پس از ۳۰ دقیقه به زندگی عادی خود بازگردند و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. اما در صورت استفاده از داروهای خوراکی یا وریدی، باید حداقل ۲۴ ساعت استراحت کنند و سپس می توانند به سر کار برگردند و فعالیت های قبلی خود را از سر بگیرند. البته همه این زمان ها به طور کلی بیان می شود و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. پس از جراحی، دندانپزشک فرد را در مورد زمان مورد نیاز برای بهبودی راهنمایی می کند.

خلاصه موضوع دندان در خواب

توجه داشته باشید که قبل از نهایی کردن تصمیم خود برای انتخاب روش های مختلف، باید با یک دندانپزشک متخصص مشورت کرده و از آنها مشاوره بگیرید. برای استفاده از روش آرامبخشی پیشنهاد می کنیم از دندانپزشکان خوب و با تجربه کلینیک دندانپزشکی وایت شل استفاده کنید. برای رزرو مشاوره رایگان و هماهنگی های لازم می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید. برچسب‌ها: دندانپزشکی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟