آشنایی با تحریک مغناطیسی مغز


معرفی تحریک مغناطیسی مغز

تحریک مغناطیسی مغز یکی از روش های جدیدی است که امروزه برای درمان بیماری های مرتبط با مغز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از وسیله ای استفاده می شود که روی مغز قرار می گیرد و میدان مغناطیسی ایجاد می کند تا آن نواحی از مغز را به حالت عادی و متعادل بازگرداند تا فعالیت مغز کاملاً متعادل شود.

از تحریک مغناطیسی مغز می توان برای درمان بسیاری از بیماری های مرتبط با مغز از جمله آلزایمر، پارکینسون، اختلال وسواس فکری، سکته، افسردگی و اختلالات اضطرابی استفاده کرد. در درمان بسیاری از این موارد، درمان دارویی گاهی بی اثر است و بهتر است تحریک مغناطیسی مغز را به عنوان یک روش درمانی جایگزین در نظر گرفت.

تحریک مغناطیسی مغز

تحریک مغناطیسی مغز

بررسی اجمالی دستگاه های تحریک مغناطیسی مغز

انواع روش های تحریک مغناطیسی مغز

انواع روش های تحریک مغناطیسی مغز شامل دستگاه های rTMS و TMS تک پالس، TMS پالس زوجی، تحریک مغناطیسی مغز با فرکانس بالا (HF-rTMS) و تحریک مغناطیسی با فرکانس پایین (LF-rTMS) می باشد. .

نحوه اعمال روش تحریک مغناطیسی مغز

در اعمال تحریک مغناطیسی مغز از یک سیم پیچ الکترومغناطیسی استفاده می شود که در ناحیه خاصی از مغز شما قرار می گیرد. این سیم پیچ الکترومغناطیسی نورون ها (سلول های عصبی) را در مناطق خاصی از مغز یا مناطقی که نیاز به تعادل دارند تحریک می کند.

تحریک مغناطیسی مغز تفاوت عمده ای با تحریک عمیق مغز دارد. و با این تفاوت که در این روش از کاشت الکترود در مغز استفاده نمی شود.

در این روش می توان ارتباطات بین قشر حرکتی مغز را بررسی کرد تا میزان آسیب ناشی از بیماری های روانی مختلف مشخص شود.

باید به یاد داشته باشید که این روش عوارض دائمی ندارد. فقط در برخی افراد عوارض موقتی ایجاد می کند. این عوارض جانبی (معمولاً سردرد) در مدت کوتاهی پس از جلسه درمان کاملاً ناپدید می شوند.

عوارض جانبی ناشی از تحریک مغناطیسی مغز بسیار خفیف است.

از دیگر عوارضی که پس از جلسات قابل مشاهده و بروز است می توان به مشکلات شنوایی موقت، گزگز پوست سر یا صورت و سرگیجه اشاره کرد و همچنین تداخل دارویی با این روش نیز امکان پذیر است.

البته بهتر است در نظر داشته باشید که طبق آخرین مطالعات انجام شده در خصوص کاربرد این روش، بزرگترین مشکلی که تحریک مغناطیسی مغز می تواند ایجاد کند، تشنج در فرد تحت درمان است. این بسیار نادر است. این روش توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از مزایای این روش عدم نیاز به بیهوشی بیمار در طول جلسات درمانی است.

هر جلسه اعمال این روش در ناحیه مورد نظر مغز حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. در طول اعمال روش، بیمار در حالت نشسته یا دراز کشیده قرار می گیرد و یک سیم پیچ الکترومغناطیسی نزدیک به ناحیه مورد نظر قرار می گیرد. از طریق این سیم پیچ الکترومغناطیسی، پالس های مغناطیسی به ناحیه ای از مغز ارسال می شود که بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد.

یکی از سوالات متداول افرادی که تحت درمان تحریک مغناطیسی مغز قرار می گیرند، تعداد جلسات درمانی است. به طور معمول، هر بیمار به ۲۰ جلسه درمانی با این روش نیاز دارد. البته این عدد ثابت و نهایی نیست و همه چیز به نظر پزشک متخصص بستگی دارد. برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن از درمان با این روش، بهتر است بیمار از ۵ جلسه درمانی در هفته بهره مند شود. در اواسط جلسات، اثرات مثبت درمان به وضوح مشاهده خواهد شد.

لازم به ذکر است که برخی از افراد ممکن است از این روش درمانی سودی نبرند. قبل از ورود به جلسات تحریک مغناطیسی مغز، باید با پزشک متخصص در مورد کاربرد این روش درمانی مشورت کنید.

راهنمای خرید تجهیزات پزشکی

شرکت بهساز شفای تحزه یکی از شرکت های پیشرو در تامین تجهیزات پزشکی می باشد و به عنوان یکی از واردکنندگان اصلی این تجهیزات مشغول به فعالیت می باشد و شما می توانید محصولات و تجهیزات پزشکی و درمانی را از شرکت بهساز شفای تعزیه خریداری نمایید.

برای خرید دستگاه TMS می توانید به سایت شرکت بهساز شفا تهذیه مراجعه کنید.