آشنایی با فرقه علی اللهی و تصمیم به ازدواج با علی اللهی – اوکان


حکم ازدواج با علی اللهی، حکم ازدواج با علی اللهی چیست، دانستن حکم ازدواج با علی اللهی

درباره علی الله

دین و مذهب علی اللهی چیست و ازدواج با علی اللهی چه حکمی دارد؟

اهل حکمت یکی از فرقه های آناج هستند که به علی اللهی نیز معروفند، آنها معتقد به انحلال و تناسخ هستند و برخی از طوایف آنها حضرت علی را مظهر خداوند می دانند و از این رو به او لقب علی اللهی داده اند. هستند

دین و مذهب علی الله چیست؟

اهل حق به کسانی اطلاق می شود که جویای حقیقت و حقیقت هستند، اما در اصطلاح امروزی، به گروهی از مردم اطلاق می شود که به عقاید و اعمال خاصی مانند مانوی، زرتشتی، اسماعیلیه و هندی ها معتقد به ترکیب تناسخ هستند. و انها هستند. علی اللهی نامیده می شود و از غلات شیعه محسوب می شود. آنها اعتقادات مبالغه آمیزی نسبت به ائمه اطهار به ویژه حضرت علی (ع) دارند و بیشتر در نواحی غربی ایران زندگی می کنند.

بیشتر در کرمانشاه، لرستان، آذربایجان شرقی، زنجان، همدان، تهران و خراسان حضور دارند. در خارج از ایران در کشورهایی مانند ترکیه، عراق، آلبانی، افغانستان و سوریه زندگی می کنند. آثار او به زبان های کردی، لری و ترکی نوشته شده است. یکی از نشانه های ظاهری آنها سبیل است که به آن اهمیت زیادی می دهند و در طول تاریخ این گروه به چند گروه و خانواده تقسیم شده است.

خانواده های اهل حق هدایت و هدایت فرقه اهل حق را در عرصه های مختلف بر عهده دارند و اگر فردی بخواهد وارد این فرقه غالی شود باید یکی از خانواده خود را به عنوان راهنما و رهبر انتخاب کند. از این رو به اولاد آن را سید نیز می گویند.

لازم به ذکر است که همه اهل حق اعتقاد یکسانی ندارند و دیدگاه آنها در مورد مسائل مختلف بسته به جغرافیای محل زندگی یا فرقه ای که به آن تعلق دارند بسیار متفاوت است، بنابراین برخی از آنها تا حدی اهل شریعت هستند. . و اختلاف کمتری دارد آنها با شیعه هستند و برخی دیگر از شریعت فاصله گرفته و عبادت را به کلی ترک کرده و از شیعه دور هستند.

برخی آن ها را به نام های مختلفی چون اهل حق، اهل ثار، یارسان، نصریه، علی اللهی می خوانند و از غلات شیعه محسوب می شوند.

علی اللهی گروهی است که امام علی (ع)، سلطان اسحاق (سحاق)، بابا خون و بسیاری دیگر را الوهیت می دانند. پیدایش این فرقه را به گروهی سیاسی در ایران نسبت می دهند که مخالف اسلام بودند، هرچند پیروان این فرقه خود را شیعیان دوازده امامی می دانند. علی اللهیان در عقاید و احکام با فرقه اهل حق مشترکند، لذا برخی آنها را اهل حق دانسته اند.

تناسخ و تولد دوباره از جمله اعتقادات آنهاست. طبق اعتقاد آنها هر انسانی هزار بار به دنیا می آید و سپس می میرد. آنها همچنین معتقدند که خداوند در بدن پیامبران و بزرگان این فرقه مجسم شده است. برخی منابع فرقه های علی اللهی، اهل حق، یارسان، ناصریه و صوفیه را نام های متفاوتی از یک گروه می دانند; اما پیروان این فرقه خود را متفاوت از سایر فرقه ها می دانند.

علی اللهیان سالی سه روز روزه می گیرد و به جای نماز حاجت را برآورده می کند.

گروهی دیگر اهل حق را از نظر اعتقادی به سه دسته تقسیم می کنند، برخی را کاهنان شیطان می نامند که شیطان و خوک را مقدس می دانند و گروه دیگر را علی اللهی می نامند و حضرت علی را عبادت می کنند. الف) لقب الوهیت می دهند و این لقب را به بزرگان خود نیز می دهند. سومین گروه از اهل حق که به گروه مسلمانان معروفند، مذهب دوازده امامی است.

حکم ازدواج با علی اللهی، دانستن حکم ازدواج با علی اللهی، فرقه علی اللهی چیست؟

احکام ازدواج با علی الله

نظر علی الله درباره اشارات در مورد مسلمان بودن:

مسلمان بودن علی اللهی:

مراجع تقلید در مورد فرقه مسلمین علی اللهی نظر روشنی نداشته اند و این به دلیل وجود آراء متعدد در میان آنان است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر کفر علی‌الله، کفر ایشان را شرط شراکت با خدا قرار دادند. آیت‌الله فضل لنکرانی، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله صافی گل‌پیگانی نیز کفر خود را مشروط به انکار اصول دین از جمله توحید اعلام کرده‌اند. اما آیت الله بهجت علی اللهیان را کافر می دانست.

ازدواج با علی اللهی چه حکمی دارد؟

افراد مستحق عبادت خداوند، علی (علیه السلام) را خدا می دانند، یا شریک خدا می کنند، یا معاد را منکر می شوند، یا از ضروریات دین هستند، مانند نماز. و روزه داران کافر و نجس هستند و معاشرت با آنان و شریک کردن غذا با آنان حلال نیست و ازدواج حلال نیست. شیعه نزد اینها معتبر نیست ولی اگر همه عقاید شیعه را قبول داشته باشند فقط یک احترام خاص برای حضرت علی (ع) قائل هستند، شیعیان دیگر به آنها فرمان می دهند و البته ازدواج اشکالی ندارد. در مواردی که عقاید دینی مربوط به ازدواج است، باید دچار تنبلی و حواس پرتی شود. تلاش نکن زیرا مهمترین جزء شخصیت هر فرد، اعتقادات و اعتقادات اوست و شخصیت هر فرد نیز تعیین کننده رفتار اوست. بنابراین به طور کلی ازدواج با چنین فردی توصیه نمی شود.

سؤال: ازدواج با فرقه هایی مانند اهل حق، شیخیه و علی الله چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکرم شیرازی: فرقه های مذکور دو دسته اند; برخی منکر ضروریات اسلام هستند، نماز و روزه را قبول ندارند و ازدواج با آنها مطلقاً جایز نیست، اما برخی به وحدانیت خدا و رسالت پیامبر شهادت می دهند و در صورت لزوم منکر امور می شوند. پس به این معنی نیست می گوییم انکار وجوب باید منجر به انکار نبوت شود که در این گروه نیست، بنابراین اگر بیم آن باشد که شوهر تحت تأثیر عقاید زن قرار گیرد، ازدواج با گروه دیگری اشکال دارد. و اگر چنین ترسی وجود ندارد حرام نیست ولی بهتر است با دیگری ازدواج کنید.

تلفیقی: قسمت مذهبی بیتوت