آشنایی با مدل های مختلف یقه – نور کریم


انواع مدل یقه آشنایی با انواع مدل یقه آشنایی با انواع مدل یقه

آشنایی با مدل های مختلف یقه

آشنایی با انواع مدل یقه

یقه بخشی از لباس است که گردن را می پوشاند و غیر از زیبایی که به لباس می بخشد، کاربردهای دیگری نیز دارد. یقه ها در طول تاریخ تغییر کرده اند. در ادامه این مقاله bytot با تو انواع مدل یقه ارائه می کنیم

آیا تا به حال فکر کرده اید که یقه خاصی به چه چیزی گفته می شود؟ یا شاید بخواهید بدانید چرا حتی یک یقه اختراع شده است.

در این مقاله به تمام سوالات مرتبط با تماس گیرنده شما پاسخ خواهیم داد! اما ابتدا، بیایید تاریخچه انواع یقه را مرور کنیم، زیرا فکر می کنیم هنگام انتخاب یقه مناسب برای پروژه خیاطی خود، مهم است بدانید که چه زمانی یک یقه خاص شیک بوده است.

یقه چیست؟

یقه قسمتی از لباس مانند پیراهن یا لباس است که گردن را می پوشاند. عملکرد آن پوشاندن و محافظت از گردن در برابر سرما یا کثیفی است. اما امروزه و در بیشتر لباس ها، تنها عملکرد آن زیبایی شناختی است تا کاربردی. یقه ها در طول تاریخ تغییر کرده و تکامل یافته اند. تنوع آن زیاد است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در ادامه متوجه خواهید شد که برخی از یقه ها به خصوص یقه پیراهن کلاسیک شباهت زیادی به یکدیگر دارند.

یقه ها ابتدا به عنوان قطعات جداشدنی استفاده می شدند که به عنوان اکسسوری به پیراهن ها اضافه می شدند. ثروتمندان یقه پارچه ای می پوشیدند و افراد کمتر ثروتمند یقه کاغذی می پوشیدند. نکته اصلی یقه این بود که نوعی محافظ در برابر پارچه های خشن و سفت باشد که از آن لباس های بیرونی مانند کت، کاپشن و جلیقه ساخته می شد.

در قرن شانزدهم، یقه به شکلی از لوازم جانبی، ساخته شده از جواهرات یا پارچه های بسیار غنی که با جواهرات گلدوزی یا تزیین شده بودند، تبدیل شد. ما می توانیم با یقه های مختلف که با انواع مهره ها یا قطعات فلزی تزئین شده اند دوباره به مد برگردیم.

ما یقه‌ها را با دوره‌های مختلف مرتبط می‌دانیم، مانند «یقه ۷۰» که یقه بریمور با نوک بلند است یا یقه‌ای که در قرن ۱۹ بسیار محبوب بود.

درباره انواع مدل یقه شناخت انواع مدل یقه در مورد انواع مدل یقه

تکه های یقه پیراهن و یقه کت

آناتومی یقه

پایه بند و یقه – قسمتی که یقه پیراهن را بالا می برد و یقه روی گردن قرار می گیرد.

فضای کراوات – فاصله بین نقاط بالای یقه که جای گره کراوات را باز می کند.

انتشار دادن – فاصله از یک سر یقه تا سر دیگر.

شیب – طول یقه که تا شانه پیراهن می رود

نقطه – نوک یقه. برخی از یقه ها دارای سوراخ دکمه ای در انتها هستند که یقه پیراهن را محکم می کند و از حرکت آن در هنگام پوشیدن جلوگیری می کند.

خط رول – خط رول قسمتی است که در پایه یقه غلت می خورد

رودخانه – قسمتی از یقه که روی یقه تا می شود و به سبک یقه شکل می گیرد.

انواع اصلی یقه

می‌پرسید چند نوع یقه وجود دارد؟ خب یقه ها انواع مختلفی دارند و در این مطلب قصد داریم ۲۰ یقه زنانه که بیشتر شناخته شده اند و ۱۵ یقه پیراهن مردانه را معرفی کنیم.

کمی بیشتر با آن ها آشنا می شویم، اما قبل از اینکه به انواع یقه ها بپردازیم، به سراغ انواع اصلی یقه ها می رویم که عبارتند از یقه رول، یقه تخت و یقه ایستاده.

یقه ایستاده – یقه ایستاده به یقه ای گفته می شود که ایستاده و دور گردن قرار می گیرد. تماس گیرنده ماندارین نمونه ای از تماس گیرنده ایستاده است.

یقه تخت – بسیاری از طرح های یقه در این دسته قرار می گیرند، اما هر چه که هستند باید روی پارچه اصلی صاف باشند تا در این دسته قرار گیرند. یقه یقه اسکی نمونه خوبی از یقه تخت است.

یقه رول – یقه رول در اصل یک یقه ایستاده است که روی پایه یقه جمع می شود. این یقه اغلب روی پیراهن ها، به خصوص پیراهن های تجاری مردانه که نیاز به کراوات دارند، یافت می شود.

مدل یقه مردانه مدل یقه زنانه مدل یقه زنانه

انواع یقه زنانه

انواع یقه زنانه

یقه متغیر

یقه های قابل تبدیل عالی هستند، زیرا همانطور که از نام آن پیداست، می توان آن را به یقه ساده تغییر داد یا دکمه های آن را بسته کرد.

یقه ملوانی

بر اساس یقه هایی که در کت و شلوارهای ملوانی کلاسیک می بینیم، این یقه از پنل های مربعی تشکیل شده که زیر یقه به هم می رسند. این سبک یقه در دوران ویکتوریا زمانی که ملکه ویکتوریا پسرش پرنس آلبرت ادوارد را در کت و شلوار ملوانی پوشاند در میان کودکان محبوب شد. این سبک برای زنان محبوب است اما به لطف ملکه ویکتوریا و پسرش به طور گسترده در لباس های کودکان استفاده می شود.

گردن لاک پشت

این یقه آنقدر محبوب است که فکر می کنم یا از آن متنفر هستید یا دوستش دارید. بسیاری از افراد در فصل زمستان یقه یقه اسکی می پوشند زیرا بدون نیاز به روسری گردن را گرم نگه می دارند. این یک یقه ایستاده است، می تواند ارتفاع های مختلفی برای سبک های مختلف داشته باشد. می توان آن را تا کرد یا دور گردن قرار داد.

یقه بریده

این سبک بر اساس شکل یقه برگردان (رودخانه) است. به طور عمده با بلیزر استفاده می شود.

یقه پیراهن

این یک یقه ابتدایی است که روی پیراهن های مردانه و زنانه دیده می شود. بسته به استایلی که می‌خواهید لباستان داشته باشد، یقه آن می‌تواند دکمه‌دار یا ایستاده باشد. نقاط یقه پیراهن می تواند بلند یا کوتاه باشد، اما به طور کلی، این نوع یقه برای پیراهن ها بسیار استاندارد است.

یقه صاف گرد

این یقه شبیه یقه پیتر پن است اما کاملاً صاف روی پارچه اصلی قرار می گیرد. بسته به سبکی که می خواهید، قسمت های گرد می توانند بزرگ یا کوچک باشند.

یقه بال

به این یقه یقه همزن نیز می گویند. باند سختی دارد که ثابت می ماند. نوک بال های این یقه به سمت بالا می ایستد و افکت نوک بال ایجاد می کند.

یقه چلسی

این یقه برای یقه V مناسب است. دارای انتهای مربع و برش متوسط ​​تا پهن بسته به استایل کلی که می خواهید لباس شما داشته باشد.

یقه پیتر پن

این یک یقه بسیار رایج است که گرد است و روی گردن می‌نشیند. لبه های منحنی دارد و بسیار کوچک و ظریف است.

یقه تخت نوک تیز

این یک یقه برش باریک با یقه جلوی وسط بسته است. این یقه به صورت یقه گرد دوخته می شود.

یقه شال

این یقه یقه رودخانه ای بسیار پهن و رو به پایین دارد. یقه شال را به این دلیل می گویند که شبیه شال است.

گردن کلفت

این یقه پارچه ای است که روی خود تا می شود و به دور گردن بسته می شود. برای استفاده با پارچه های سبک مانند ابریشم یا ساتن عالی است.

جانی کالر

این یک یقه یقه اسکی کوچک است. همیشه روی یقه V دوخته می شود اما یقه تا انتهای یقه V نمی رود.

یقه گرد

این یک یقه ایستاده بسیار کوچک است که دور یقه می چرخد. این عمدتا در آستین های بلند و تی شرت استفاده می شود. معمولاً از بافت آجدار با پارچه اصلی یا همرنگ پارچه اصلی درست می شود.

یقه رفل

این یقه از یک تکه پارچه تا شده که دور یقه تا می شود درست می شود. به این یقه ها یقه های مایل استون نیز می گویند. این یقه در قرن هفدهم و در دوران رنسانس بسیار شیک بود، زمانی که معمولاً بسیار بلند بودند در حالی که اکنون معمولاً کوتاه هستند.

یقه ماندارین

این شکلی از یقه ایستاده است که توسط صنعت مد چین پذیرفته شده است.

یقه پیش بند

یقه پیش بند به نام دیکی نیز شناخته می شود. این یک یقه ساختگی است که می توان آن را روی یقه یقه اسکی دوخت. می توانید آن را قابل جابجایی یا دائمی کنید. در مد امروزی، یقه‌های دیکی/سقف جدا شونده روی تی‌شرت‌ها پوشیده می‌شوند.

یقه آبشاری

این یقه یقه ای است که در جلو روی پارچه اصلی قرار می گیرد. با برش دایره و دوخت یا چسباندن آن به جلوی یقه درست می شود.

جابات

این یقه ای است که در قرن نوزدهم محبوب ترین بود. سبک بسیار گوتیکی دارد. در قسمت جلوی یقه، یک فرچه تزئینی ایجاد می کند. معمولاً از پارچه توری که ژولیده است درست می شود.

یقه پاپیون

این یقه دارای دو منگوله بلند است که می توان آنها را به صورت پاپیونی گره زد. هرچه ارسی پهن تر و بلندتر باشد، کمان شما می تواند بزرگتر باشد.

برتا کالر

این یک یقه گرد بزرگ است که می تواند درست در جلو (در مد امروزی رایج تر) یا اطراف یقه باشد. روی پارچه اصلی صاف می شود و معمولاً با توری درست می شود. بسته به سبک کلی که می خواهید می تواند گرد یا مربع باشد.

در مورد انواع اصلی یقه پیراهن مردانه صحبت می کنیم. ۱۵ نوع یقه وجود دارد که بیشتر در صنعت مد استفاده می شود.

انواع مدل یقه برای لباس مردانه آشنایی با انواع یقه درباره انواع یقه

انواع یقه پیراهن مردانه

انواع یقه پیراهن مردانه

یقه کلاسیک

این یک یقه اصلی است که در اکثر پیراهن های مردانه استفاده می شود. این نوع پیراهن های یقه دار برای رفت و آمدهای غیررسمی یا با کراوات برای لباس اداری مناسب هستند. به این یقه یقه نوک تیز نیز می گویند.

یقه را با دکمه پایین

این یک سبک یقه “قدیمی” است. با دکمه های کوچکی که در نوک (نقطه) روی پارچه اصلی پیراهن قرار می گیرد ثابت می شود. ظاهری بسیار اسپرت دارد، عمدتاً به این دلیل که با یقه های چوگان استفاده می شد.

یقه دکمه مخفی

این یقه همان اصل یقه دکمه ای را دارد با این تفاوت که دکمه زیر نوک یقه پنهان شده است.

یقه متوسط

یقه متوسط ​​فضای کراوات بزرگتری نسبت به یقه کلاسیک دارد. آنها بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما یقه متوسط ​​فضایی را برای یک گره کراوات بزرگ فراهم می کند

یقه پهن کنید

یقه‌های پهن دارای انواع مختلفی هستند – اسپرد ویندزور، اسپرد دانشگاهی، اسپرد برش، اسپرد برش شدید و اسپرد انگلیسی.

گسترش ویندسور – این یک یقه بسیار محافظه کار است. اگر به دنبال یک یقه به سبک سنتی هستید این عالی است.

اسپرد ورزشی – این یقه دارای نوک های منحنی گرد (نقطه ای) است که ظاهری بسیار معمولی به آن می بخشد.

پخش برش – نقاط این یقه با زاویه ۴۵ درجه بیرون می آیند. این عرض اضافی برای زمانی که می‌خواهید یقه‌های دراماتیکی مانند کراوات و کراوات پررنگ بپوشید، مناسب است.

یقه برش شدید – این یک نسخه دیگر از یقه خدمه است، حتی گسترده تر از یقه سرنشین اصلی. این استایل برای مجالس رسمی مناسب است زیرا می توان آن را با کراوات های مختلف پوشید.

گسترش انگلیسی – این یقه پهن تر از یک ویندزور پهن است اما با گره ویندزور عالی به نظر می رسد.

یقه نیمه برش

این یقه در نیمه راه بین یقه پهن و یقه راست قرار دارد. دارای نقاط یقه کوتاه و عرض کوتاه است. ایده آل برای یک ظاهر غیر رسمی بدون کراوات.

یقه سنجاق دار

این یقه فلاش دارد و در هر طرف یقه سنجاق می شود. کراوات را نگه می دارد و یقه را در جای خود نگه می دارد. این یک نوع یقه رسمی است.

نوک بال تاکسیدو

این یکی از رسمی ترین انواع مدل های یقه است. یقه نوک بال یک یقه ایستاده است که نوک آن به پهلو کشیده می شود. بهترین لباس برای پوشیدن در یک مراسم رسمی، تاکسیدو است. معمولا با این مدل یقه پاپیون می پوشند.

تماس گیرنده باشگاه

این یقه به یقه ایتون نیز معروف است. شکل بسیار منحصر به فردی دارد زیرا دارای نوک های گرد کوچک (نقاط) است. بسته به مناسبت می توان آن را با کراوات یا بدون کراوات پوشید.

یقه نوک بلند

این یقه دارای نقاط بسیار بلندی است، از این رو به آن (یقه نقطه بلند) می گویند. این سبک یقه در دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ بسیار محبوب بود. به یقه خنجر نیز معروف است.

یقه زبانه

این یقه یک نسخه کوتاه از یقه نقطه مستقیم است. بهتر است با کراوات گره دار، ترجیحاً از پارچه سبک مانند ابریشم استفاده شود.

یقه ماندارین

این شکلی از یقه ایستاده است که توسط صنعت مد چین پذیرفته شده است. هم در لباس های مردانه و هم در لباس های زنانه استفاده می شود.

یقه ماندارین شماره ۲ (یقه مانداریان شماره ۲)

این یقه تقریباً شبیه یقه ماندارین است، با این تفاوت که یک پایه یقه کوتاه در بالا دارد (پایه یقه دور گردن می رود).

بنابراین چه زن باشید و چه مرد، امکانات یقه بی پایانی برای شما و پیراهن/بلوز/لباس هایتان وجود دارد. به یاد داشته باشید که یقه تاثیر زیادی در استایل پیراهن یا بلوز شما دارد، بنابراین مطمئن شوید که مهمترین آنها را برای ظاهری شیک می شناسید.

اگر از همه این نوع یقه ها غرق شده اید، به یاد داشته باشید که همه این یقه ها از سه نوع یقه اصلی می آیند، پس حتما از یقه ایستاده استفاده کنید. یقه های رول و یقه های برگردان قبل از اینکه وارد شوید و بقیه تغییرات یقه را درست کنید.

تلفیقی: بخش مد بیتوت