آلرژی در کودکان: علت اصلی چیست؟


هیچ پدر و مادری نمی خواهد ببیند فرزندش رنج می برد. متأسفانه تعداد فزاینده ای از کودکان در آمریکا از آلرژی های فصلی و محیطی رنج می برند که باعث علائم ناخوشایندی مانند آبریزش بینی، خارش چشم، عطسه و سرفه می شود.

قبل از اینکه والدین بتوانند کاری برای کمک به فرزندان خود با این علائم انجام دهند، باید دلایل اصلی این علائم را بدانند.

فقط یک پزشک می‌تواند تشخیص رسمی ارائه دهد، اما والدین نگران می‌توانند برای یافتن علل اصلی آلرژی‌های کودکان به ادامه مطلب مراجعه کنند و قبل از ملاقات با فرزندان خود، خود را مطلع کنند.

نقش سیستم ایمنی در آلرژی

در افراد سالم، سیستم ایمنی تنها به تهدیدات واقعی مانند ویروس ها یا باکتری ها پاسخ می دهد. در افراد مبتلا به آلرژی، سیستم ایمنی بدن ممکن است توسط چیزهای به ظاهر بی ضرر مانند گرده، کپک و هاگ گرد و غبار تحریک شود.

بدن فکر می کند این اجسام خارجی که به عنوان آلرژن شناخته می شوند، مضر هستند و با تولید آنتی بادی شروع به پاسخ به آنها می کند.

آنتی‌بادی‌هایی مانند ایمونوگلوبولین E (IgE) به ماست‌سل‌ها متصل می‌شوند، که در تماس با یک آلرژن، مواد شیمیایی از جمله هیستامین آزاد می‌کنند و باعث واکنش آلرژیک می‌شوند.

نوع واکنش آلرژیک ناشی از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن بر اساس محل انتشار مواد شیمیایی توسط ماست سل ها متفاوت است. اگر آنها در بینی باشند، می تواند علائم رینیت آلرژیک را ایجاد کند. اگر آنها در ریه باشند، کودکان ممکن است علائم آسم داشته باشند.

هنگامی که ماست سل ها هیستامین شیمیایی را در سراسر بدن تولید می کنند، می تواند یک واکنش آلرژیک شدید و تهدید کننده زندگی ایجاد کند.

نادیده گرفتن علائم آلرژی در کودکان هرگز عاقلانه نیست. والدین می توانند در نزدیکی من به دنبال متخصص اطفال بگردند که بتواند وضعیت کودک را از نظر علائم آلرژی و آسم ارزیابی کند و در صورت لزوم به یک متخصص ارجاع دهد.

شایع ترین آلرژن ها در کودکان

افراد ممکن است به هر چیزی حساسیت داشته باشند. رینیت آلرژیک که به عنوان تب یونجه یا آلرژی فصلی نیز شناخته می شود، شایع ترین نوع آلرژی در تمام گروه های سنی از جمله کودکان است.

با این حال، برخی محرک های رایج دیگر نیز وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

آنها عبارتند از:

 • قالب لاتکس
 • غبار
 • شوره حیوانات خانگی
 • غذاهای خاص
 • داروهای خاص
 • پر
 • زنبورها یا زنبورها
 • سوسک ها و سایر آفات

برخی افراد نسبت به دیگران واکنش های آلرژیک شدیدتری دارند. برای مثال، افرادی که به نیش زنبور یا زنبور حساسیت دارند، ممکن است در هنگام گزش شوک آنافیلاکتیک را تجربه کنند، در حالی که افرادی که به پوست حیوانات خانگی حساسیت دارند ممکن است فقط دچار گرفتگی بینی و خارش و آبریزش چشم شوند.

تصور نکنید که فقط به دلیل اینکه واکنش کودک کشنده نیست، نادیده گرفتن آن بی خطر است.

داشتن آلرژی بسیار ناخوشایند است و می تواند ناتوان کننده باشد، بنابراین والدین باید توجه داشته باشند که پس از یک واکنش آلرژیک، هر چقدر هم جزئی، با پزشک خود تماس بگیرند.

علائم آلرژی در کودکان

واکنش های آلرژیک می تواند در هر جایی از بدن کودک رخ دهد، از پوست، چشم ها یا سینوس ها گرفته تا پوشش معده، گلو و ریه ها.

اساساً، علائم آلرژی در هر جایی که سلول‌های سیستم ایمنی ممکن است با میکروب‌ها یا در این مورد، آلرژن‌های بی‌ضرر مبارزه کنند، رخ می‌دهد. والدین باید مراقب علائم آلرژی مانند موارد زیر باشند:

 • خارش چشم، گوش، بینی یا سقف دهان
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • عطسه کردن
 • چشم های قرمز اشک آلود
 • خارش و خشکی پوست
 • کهیر یا بثورات پوستی
 • علائم آسم مانند سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس
 • علائم آنافیلاکسی مانند استفراغ، اسهال، فشار خون پایین، مشکل در تنفس و غش

اگر یکی از والدین فکر می کند که فرزندشان آنافیلاکسی دارد، مهم است که فوراً با ۹۱۱ تماس بگیرید!

آنافیلاکسی می تواند منجر به مرگ شود. در غیر این صورت، با یک متخصص اطفال واجد شرایط قرار ملاقات بگذارید. پزشک مراقبت های اولیه کودک شما ممکن است بتواند علت واکنش آلرژیک را تعیین کند.

در غیر این صورت، بیمار را به متخصص آلرژی ارجاع می دهد.

چه کسانی در خطر ابتلا به آلرژی هستند؟

هر کسی ممکن است دچار آلرژی شود، اما بیشتر افراد در دوران کودکی متوجه علائم می شوند.

از آنجایی که کودکان همیشه نمی توانند به والدین یا پزشک خود اطلاع دهند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، والدین باید مراقب باشند، به خصوص اگر افراد دیگری در خانواده با آلرژی های خاصی وجود داشته باشند.

پزشکان نمی‌دانند که چرا علائم آلرژی زمانی که اعضای خانواده نیز این علائم را دارند، شایع‌تر است، اما آنها به یک ارتباط اشاره کرده‌اند.

تشخیص آلرژی در کودکان

تنها افرادی که می توانند تشخیص قطعی آلرژی در کودکان را ارائه دهند و برنامه های درمانی ارائه دهند، متخصصان اطفال مجاز هستند.

آنها معاینات فیزیکی انجام می دهند، سابقه سلامتی کودک را بررسی می کنند و ممکن است یک یا چند مورد از تست های آلرژی زیر را انجام دهند.

تست های پوستی

تست های پوستی سطوح آنتی بادی IgE را در پاسخ به قرار گرفتن در معرض آلرژن های خاص مانند گرده، شوره حیوانات خانگی یا غذا اندازه گیری می کنند. پزشک مقدار کمی از آلرژن رقیق شده را روی پوست کودک می‌مالد و سپس آن را می‌خراشد یا می‌تراشد.

اگر کودکی به آلرژن خاص اعمال شده حساسیت داشته باشد، پوست او یک برآمدگی کوچک برجسته نشان می دهد. در برخی موارد ممکن است برای روشن شدن نتایج به آزمایش داخل پوستی نیاز باشد.

آزمایشات خون

اکثر آزمایشگاه ها از آنچه به عنوان تست جذب رادیویی (RAST) شناخته می شود برای اندازه گیری آنتی بادی های IgE در خون استفاده می کنند. آزمایش خون کمتر از آزمایش های پوستی است. آنها معمولا برای افرادی با شرایط پوستی شدید و اخیر یا واکنش های آلرژیک در نظر گرفته می شوند.

دلیل اینکه اکثر پزشکان آزمایش پوست را ترجیح می دهند این است که نتایج آزمایش RAST همیشه نهایی نیست. آزمایش های خون همچنین برای ارائه نتایج بیشتر طول می کشد و اغلب گران تر از آزمایش های پوستی است.

تست های چالشی

تست های چالشی فقط باید تحت نظارت یک متخصص آلرژی مجاز انجام شود. در طول این نوع آزمایش، متخصص آلرژی مقدار بسیار کمی از محرک بالقوه را به صورت خوراکی به کودک می دهد تا شدت واکنش را اندازه گیری کند.

آزمایشات چالشی معمولاً به دنبال آزمایش پوست یا خون هستند. هرگز سعی نکنید این کار را در خانه انجام دهید. می تواند واکنش های غیرمنتظره و شدیدی را برانگیزد.

آخرین افکار

آلرژی ها در هر سنی آزاردهنده هستند، اما می توانند به ویژه در دوران کودکی آزاردهنده باشند، زیرا کودکان همیشه نمی توانند بفهمند یا توضیح دهند که چه اتفاقی در حال وقوع است.

والدین می توانند با تشخیص آلرژی کودکان و مشاهده علائم هشدار دهنده رایج کمک کنند، سپس به محض اینکه متوجه مشکلی شدند با پزشک اطفال خود تماس بگیرند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر