آمار مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار و سیگارطبق آمار سالانه حدود ۷ میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل استعمال مستقیم و غیرمستقیم سیگار جان خود را از دست می دهند که از این تعداد تقریباً ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر سیگاری هستند و تقریباً یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در معرض دود دست دوم قرار دارند.

به گزارش ایسنا، بررسی آمار استعمال دخانیات نشان می دهد که استعمال دخانیات در نقاط مختلف جهان بسیار رایج است، در حالی که سیگار نه تنها اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان دارد، بلکه «دخانیات» نیز تهدیدی برای محیط زیست است. منصور براتی، دستیار پژوهشی موسسه کدرس می گوید: «معمولاً تنباکو اولین ماده ای است که جوانان به سراغ آن می روند.

به گفته براتی، بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، از هر چهار دانش آموز ۱۳ تا ۱۵ ساله در جهان، یک نفر قبلا سیگار را امتحان کرده و برای اولین بار قبل از ۱۰ سالگی از آن استفاده کرده است.

او گفت: پسران بیشتر از دختران تنباکو مصرف می کنند.

از هر ۱۰ دختر در جهان بین ۱۳ تا ۱۵ سال یک نفر سیگار می کشد

معاون پژوهشی موسسه کادر گفت: از هر ۱۰ دختر ۱۳ تا ۱۵ ساله در جهان یک نفر سیگار می کشد و برای پسران در سراسر جهان این رقم به یک در هفت می رسد.

براتی گفت: اروپا یکی از بالاترین میزان مصرف دخانیات را در بین نوجوانان دارد و آسیا و آفریقا در انتهای جدول قرار دارند اما با توجه به کاهش مصرف دخانیات در کشورهای اروپایی این روند در حال تغییر است.

افراد کم درآمد بیشتر از افراد پردرآمد سیگار می کشند

سالانه حدود ۷ میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل استعمال دخانیات یا عدم استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند

وی با اشاره به اینکه امروزه مصرف دخانیات در گروه های کم درآمد بیشتر از گروه های پردرآمد است، گفت: سالانه حدود ۷ میلیون نفر در سراسر جهان به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند، یعنی حدود ۵.۸ میلیون نفر به طور منظم سیگار می کشند. ۱.۲ میلیون نفر در معرض دود سیگار قرار دارند و از مشکلات سلامتی رنج می برند.

آمار اثرات مضر سیگار بر محیط زیست

وی گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۶۰۰ میلیون درخت در سراسر جهان برای تولید سیگار قطع شده است. سیگار باعث آزاد شدن ۸۴ میلیون تن دی اکسید کربن در هوا در سراسر جهان می شود و تأثیر قابل توجهی بر گرمایش جهانی دارد. تاکنون ۲۲ میلیارد لیتر آب برای تولید سیگار در سراسر جهان هزینه شده است.

انتهای پیام/

می جوشد