آمار گرسنگی در سراسر جهان در حال افزایش است



ایسنا/ خراسان رضوی به گفته آژانس های سازمان ملل، گرسنگی جهانی در سال جاری به دلیل جنگ و تغییرات آب و هوایی در اوکراین، پس از افزایش شدید گرسنگی به دلیل همه گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰، دوباره افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، آژانس هایی مانند سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، برنامه جهانی غذا و سازمان بهداشت جهانی در نسخه ۲۰۲۲ گزارش امنیت غذایی و تغذیه سازمان ملل اعلام کردند که بیش از ۸۲۸ میلیون نفر یا حدود ۱۰ نفر جمعیت جهان درصد در سال، در گذشته دچار سوء تغذیه بودند. تحت تاثیر قحطی قرار گرفته است که ۴۶ میلیون بیشتر از سال ۲۰۲۰ و ۱۵۰ میلیون بیشتر از سال ۲۰۱۹ است.

شایان ذکر است که سطح گرسنگی در جهان بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ تغییر چندانی نکرده است.

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا گفت: “خطر واقعی این است که این تعداد در ماه های آینده بیشتر افزایش یابد.” ما باید امروز برای جلوگیری از این فاجعه اقدام کنیم.

روسیه و اوکراین به ترتیب سومین و چهارمین صادرکننده بزرگ مواد غذایی در جهان هستند، در حالی که روسیه نیز صادرکننده اصلی سوخت و کود است.

جنگ صادرات آنها را مختل کرده است، قیمت جهانی مواد غذایی را به بالاترین حد خود رسانده و باعث اعتراضات در کشورهای در حال توسعه شده است، کشورهایی که در حال حاضر با افزایش قیمت مواد غذایی به دلیل اختلالات زنجیره تامین مرتبط با کووید-۱۹ مواجه هستند.

گزارش سازمان ملل در مورد امنیت غذایی و تغذیه هشدار می دهد که درگیری ها، تغییرات آب و هوایی، شوک های اقتصادی و نابرابری ها همچنان رو به افزایش خواهند بود.

در سرتاسر جهان، تخمین زده شد که در سال ۲۰۲۰، ۲۲ درصد از کودکان زیر پنج سال کوتاه قدی داشتند، در حالی که ۶.۷ درصد، یا ۴۵ میلیون، از کوتاهی قدی رنج می بردند، یک شکل کشنده از سوء تغذیه که سرانه ۱۲ نفر را می کشد. خطر مرگ را افزایش می دهد. تا

هر ساله ۱۱ میلیون نفر به دلیل رژیم غذایی ناسالم جان خود را از دست می دهند.

تدروس آدانوم غبراس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: افزایش قیمت مواد غذایی به معنای بدتر شدن وضعیت است.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت از تلاش‌های کشورها برای بهبود سیستم غذایی با وضع مالیات بر غذاهای ناسالم، یارانه‌های جایگزین سالم، محافظت از کودکان در برابر بازاریابی مضر مواد غذایی و اطمینان از برچسب‌های مواد غذایی حمایت می‌کند.

انتهای پیام/

زخم ها