آیا خطاب به مردم با الفاظ نادرست جرم است؟


ایسنا/ کرمان یکی از جرائم مستوجب قانون مجازات اسلامی، وکیل اولیه عدالت در خطاب به مردم با الفاظ نادرست است.

دکتر غزاله کلاجوری، استاد دانشگاه و دکتری حقوق جزا در گفت وگو با خبرنگار حوزه حقوقی ایسنا، اظهار کرد: در پاسخ به این سوال باید گفت که پاسخ مثبت است و استفاده از الفاظ نامناسب و متهم مدنظر قرار داده است. مشخصه. جرم به این معنا که قانونگذار او را مجرم ساخته و برایش مجازات تعیین کرده است.

وی با تاکید بر اینکه اولین جرم در این خصوص، جرم جراحت است که به دو نوع جراحت ساده و جراحت تشدید تقسیم می شود، افزود: جراحت ساده در بند پنج قانون مجازات اسلامی تعریف شده است که در ۶۰۸ موضوع تعریف شده است. که از آن هنر است.” . ماده ۶۰۹ همین قانون مجازات ها و صدمات مشدد مصوب سال ۱۳۷۵ را اعلام می کند.

این قانونی‌سازی ادامه داد: ماده ۶۰۸ می‌گوید توهین به مردم به عنوان منافی عفت و استفاده از الفاظ توهین‌آمیز در صورتی که منجر به غزف نشود، مجازات جزایر جعبه‌ای درجه شش را دارد که پس از این ماده از نوع دیگر تشخیص داده شد. استفاده از کلمات نامناسب.

کلاجوری تصریح کرد: این امر مجرمانه، هد قذف به معنای زنای محصنه یا صمیمیت با فرد دیگر و ۸۰ ضربه شلاق است.

یکی از اعضای کانون وکلای دادگستری استان کرمان گفت: لازم به ذکر است که توهین در قانون مجازات اسلامی تنها در این ماده یعنی ماده ۶۰۸ ذکر نشده است، بلکه مواد دیگری نیز در این قانون وجود دارد که از توهین صحبت می کند. توهین به کارکنان در انجام وظایفشان یا طبق ماده ۶۰۹ که توهین بزرگ محسوب می شود.

وی در مثالی دیگر ادامه داد: اهانت یا به پیامبر (ص) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و یا به مقام معظم رهبری (مدظله العالی) موضوع ماده ۵۱۴ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی و یا در خیابان. و اماکن عمومی توهین به زنان و کودکان موضوع ماده ۶۱۹ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی یا توهین به رئیس جمهور یا نماینده سیاسی کشور بیگانه در ایران موضوع ماده ۵۱۷ این قانون یا توهین به مقدسات. انجام موضوع ماده ۵۱۳ قانون مذکور و مجازات مقرر در آن در موارد مذکور شدیدتر از مجازات مقرر در ماده ۶۰۸ بوده و به این موارد صدمات سنگین گفته می شود.

استاد این دانشگاه با بیان اینکه این جرایم شامل رفتار مجرمانه می شود که شامل گفتار، رفتار، نوشتن و یا رفتار به گونه ای است که به حیثیت و آبروی جرم لطمه بزند، گفت: بنابراین این جرایم موضوع ناموس و ناموس است. شهرت قربانی زیرا این جرایم جنایت علیه حیثیت یا شخصیت معنوی مردم است.

بر این اساس، شرط جرم جراحت، انجام عملی است که موجب صدمه و هتک حرمت شخص دیگری می شود که مستقیماً یا با مراجعه به شخص یا اشخاص خاصی انجام می شود، از این رو ذکر مصادیق آن حائز اهمیت است. این مسئله. توهین به بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی ایران و توهین به زنان و کودکان جرایم نابخشودنی است.

یک وکیل دادگستری با اشاره به اینکه جرم ضرر مشترک جدای از جرایم قابل گذشت است، گفت: این بدان معناست که اتهامات متهم باید بر عهده بزه دیده و اعلام گذشت و رضایت وی باشد، همچنین رسیدگی شود. یا مجازات انجام می شود. بریده شود

وی گفت: متأسفانه امروزه به ویژه در بین جوانان استفاده از الفاظ نامناسب به ویژه نام حیوانات برای تمسخر یا بیان روابط صمیمی رایج شده است.

کلاجوری افزود: بنابراین همان طور که بیان شد، جرم افترا از این جهت جرم عمدی است که فرد باید در به کار بردن الفاظ نیت ناروا داشته باشد و توجه داشته باشد که استفاده از این کلمات توهین آمیز است.

استاد این دانشگاه در پاسخ به این سوال که اگر به فردی توهین شود چه می تواند بکند؟ وی گفت: فرد می تواند تحت عنوان اهانت یا موارد دیگری مانند توهین به مقدسات شکایت کند و برای شکایت به دادگاه مراجعه کند.

کلاجوری افزود: پس از آن پرونده ای در وزارت امور عمومی تشکیل و در حال پیگیری است. بنابراین برای اثبات این جرم مانند سایر جرایم نیازمند ادله قانونی مانند شهادت شهود، اقرار شخص و مواردی از این دست، حتی پیامک های توهین آمیز برای ارائه مدرک در دادگاه هستیم. تا قاضی به جرم یقین پیدا کند.

یکی از اعضای کانون وکلای دادگستری استان کرمان گفت: توهین یک جرم عمدی است و هدف آن هیچ تاثیری در ارتکاب جرم ندارد بنابراین توصیه می شود افراد در مواجهه با مشکلات خویشتن داری کنند رفتار خود را کنترل کنید. خدا نکند مرتکب چنین جنایتی شوند».

گفتگو با معظم له رنجبر