آیا سنگ لوزه خطرناک است؟


التهاب لوزه ها یکی از بیماری ها و مشکلات شایع دهان و دندان است که در شرایط مختلف بروز می کند. وجود این سنگ ها باعث تجمع باکتری ها و مشکلاتی مانند بوی بد دهان می شود. برای مردم این منطقه معمولا این سوال پیش می آید که آیا سنگ لوزه خطرناک است؟

سنگ توسیل بسته به شدت آن، ممکن است درمان های مختلفی داشته باشد. در برخی موارد به راحتی و تنها با کمک دهانشویه مناسب قابل درمان است. با ما همراه باشید تا در مورد این بیماری، علل، علائم و راه های درمان آن بیشتر بدانید درمان سنگ لوزه صحبت

سنگ توسیل

سنگ توسیل

سنگ لوزه چیست؟

سنگ توسیل آنچه سنگ لوزه نامیده می شود یکی از مشکلات و بیماری های شایعی است که باعث ایجاد سنگ می شود بافت لوزه لوزه ها به طور طبیعی صورتی کم رنگ هستند و با تشکیل سنگ در داخل آنها رنگ و شکل طبیعی خود را از دست می دهند.

در بسیاری از موارد این سنگ ها بسیار کوچک هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. اما گاهی به اندازه یک دانه برنج و همرنگ هستند و به راحتی دیده می شوند. اگر اندازه سنگ ها کوچک است و نمی توانید آنها را ببینید، می توانید با کمک علائم بیماری از آنها مطلع شوید.

چگونه سنگ لوزه درست کنیم

لوزه ها یکی از اندام های بدن هستند که به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند و از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کنند. مردم در طول روز غذاها و نوشیدنی های مختلفی مصرف می کنند. تمام باکتری ها یا ویروس های موجود در این غذاها وارد لوزه ها شده و به آن می چسبند. تمامی باکتری ها و ویروس هایی که وارد لوزه ها می شوند به مرور زمان سفت می شوند و به سنگ لوزه تبدیل می شوند.

از جمله علل دیگر تشکیل سنگ لوزه، سطح دفاعی بدن را پایین بیاورید است در این حالت سلول های خونی بدن رنگ خود را از دست می دهند و گلبول های سفید جایگزین آن ها می شوند. در این حالت ماده ای به نام کلسیفیکاسیون در بدن تجمع می کند و سنگ لوزه ها را تشکیل می دهد. در پاسخ به این سوال که آیا سنگ لوزه ها خطرناک هستند یا خیر، باید بگوییم که به طور کلی خطری برای سلامتی ندارد، اما اگر علت بروز آن ضعیف شدن سیستم بدن است، باید بررسی کنید. برای بهبود سلامت .

مهمترین علائم سنگ لوزه

سنگ لوزه در بیشتر افراد علائم خاصی ایجاد نمی کند. اما شایع ترین علائمی که می تواند در این زمینه ظاهر شود در زیر آورده شده است.

 • سنگ های لوزه ممکن است مهمترین آنها باشند علت تلخی در دهان البته دلایل دیگری نیز برای تلخی دهان وجود دارد که در مقالات دیگر به آنها پرداخته شده است. تجمع باکتری در دهان باعث ایجاد طعم تلخ در دهان فرد می شود.
 • باکتری های بی هوازی که در لوزه ها تجمع می کنند و سنگ تشکیل می دهند، سولفیدهای بدبو تولید می کنند. به همین دلیل یکی از دلایل بوی بد دهان سنگ لوزه است.
 • گاهی اوقات فرد احساس می کند چیزی در گلو یا چیزی در دهانش گیر کرده است. این احساس به ویژه در مواردی که سنگ تقریباً بزرگ است ایجاد می شود.
 • در برخی موارد باعث ایجاد سنگ لوزه می شود فشار یا درد در گوش خواهد بود
 • در ابتدای تشکیل، سنگ ها بسیار کوچک هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. گاهی اوقات به صورت لکه های سفید یا زرد دیده می شود. اگر سنگ ها خیلی بزرگ باشند به صورت سنگریزه روی لوزه ها دیده می شوند.
 • اگر در خوردن و آشامیدن با مشکل مواجه شد و در گلو مشکل داشت و همچنین در گلو احساس خارش داشت، باید سنگ توسیل بوده است
آیا سنگ لوزه خطرناک است؟

آیا سنگ لوزه خطرناک است؟

آیا سنگ لوزه خطرناک است؟

به طور کلی سنگ های لوزه بی ضرر هستند و مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کنند. اما مسئله مهم در این زمینه این است که تشکیل سنگ در لوزه ها نشان دهنده مشکلات سلامت دهان و دندان است. افرادی که به طور مرتب از مسواک، نخ دندان، دهانشویه و غیره استفاده نمی کنند با چنین مشکلاتی مواجه می شوند.

علاوه بر این، همانطور که گفته شد، مهمترین دلایل ایجاد سنگ در لوزه هااین تجمع باکتری است. چنین باکتری هایی می توانند باعث مشکلات دیگری مانند پوسیدگی دندان، عفونت دهان و دندان و بیماری لثه شوند. به همین دلیل با رعایت نکات بهداشتی می توانید از مشکلات دهان و دندان و سنگ لوزه پیشگیری کنید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سنگ لوزه هستند؟

هر کسی ممکن است به سنگ لوزه مبتلا شود، اما شرایط خاص فرد را بیشتر مستعد آن می کند.

 • افرادی که دارای شقاق عمیق و شکاف در لوزه های خود هستند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند، زیرا غذای بیشتری بین شکاف ها و سنگ ها گیر می کند.
 • افرادی که آلرژی یا حساسیت فصلی دارند باید برای درمان آن اقدام کنند وگرنه با سنگ لوزه مواجه خواهند شد.
 • خشکی گلو یکی از دلایل ایجاد سنگ گلو است. برخی از افراد، مانند بیمارانی که داروهای فشار خون مصرف می کنند، بیشتر در معرض خشکی گلو هستند.
 • سرماخوردگی همچنین می تواند باعث ایجاد سنگ لوزه شود. بنابراین زمانی که علائم سرماخوردگی دارید آن را درمان کنید.
 • افرادی که غذاهای پرچرب و مواد غذایی با افزودنی های زیاد مصرف می کنند، بیشتر مستعد ابتلا به سنگ لوزه هستند.
درمان سنگ لوزه

درمان سنگ لوزه

راه های پیشگیری از سنگ در لوزه ها

تا الان پیداش کردیم آیا سنگ لوزه خطرناک است یا خیر؟. حال باید دید راه های جلوگیری از این بیماری چیست.

 • نوشیدن آب بیشتر می تواند تا حد زیادی از این بیماری پیشگیری کند.
 • استفاده از دهانشویه بهترین راه برای پیشگیری و درمان سنگ لوزه است. دهانشویه از تجمع باکتری ها در دهان و لوزه ها جلوگیری می کند.
 • راه دیگر برای جلوگیری از این مشکل، ترک سیگار است.
 • مصرف نوشابه و هر گونه نوشیدنی مضر و آب میوه های گازدار را به حداقل برسانید.
 • از محصولات لبنی با سطوح بالای نگهدارنده استفاده نکنید.
 • اگر عفونت سینوسی رخ داد، در اسرع وقت برای درمان به پزشک مراجعه کنید.
 • دندان های خود را مرتب مسواک بزنید و نکات بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

درمان سنگ لوزه

اگر پس از مراقبت های لازم همچنان سنگ لوزه گرفتید، می توانید از روش های مختلفی برای درمان آن استفاده کنید.

از دهانشویه استفاده کنید

استفاده از دهانشویه بهترین و ساده ترین راه برای از بین بردن سنگ لوزه است. دهانشویه حاوی موادی مانند کلرید ستیل پیریدینیوم و کلرهگزین است که نه تنها تارتار را از بین می برد، بلکه به از بین بردن بوی بد دهان نیز کمک می کند.

از گوش پاک کن استفاده کنید

اگر متوجه سنگی در لوزه های خود شدید، می توانید آن را با گوش پاک کن حرکت دهید تا از بین برود. سپس به آرامی آن را از لوزه جدا کنید. مراقب باشید سنگ به حلق نرود و گلو خراشیده نشود.

درمان سنگ لوزه در خانه

درمان سنگ لوزه در خانه

از مسواک استفاده کنید

همچنین می توانید از مسواک برای شل کردن و از بین بردن سنگ ها از لوزه ها استفاده کنید. مسواک برقی نیز برای این کار مناسب است، زیرا لرزش ایجاد شده سنگ را از جای خود خارج می کند. برای این کار بهتر است از اجسام نوک تیز استفاده نکنید.

آب نمک و سرکه سیب

نمک خاصیت ضد باکتریایی دارد و استفاده از آن می تواند به از بین بردن سنگ لوزه کمک کند. مقداری نمک را در آب حل کرده و به مدت ۱۰ ثانیه غرغره کنید. سرکه سیب همچنین به تجزیه ذرات سنگ کمک می کند. به جای نمک می توانید مقداری سرکه را در آب حل کرده و غرغره کنید.

رفتن پیش دکتر

اگر سنگ‌های لوزه به‌گونه‌ای است که با روش‌های تجویز شده قابل حذف نیستند، باید برای درمان بیماری با استفاده از روش‌هایی مانند لیزر لوزه، آنتی‌بیوتیک و در برخی موارد جراحی لوزه‌ها به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دندانپزشک در تهران

دندانپزشک در تهران

اخرین حرف

التهاب لوزه ها مشکل شایعی است که به دلیل تجمع باکتری در لوزه ها ایجاد می شود. با رعایت نکات بهداشتی، استفاده از مسواک و دهانشویه می تواند تا حد زیادی از ایجاد سنگ لوزه جلوگیری کند. در پاسخ به این سوال آیا سنگ لوزه خطرناک است یا خیر؟باید بگوییم نه. شما نیازی به نگرانی در مورد این بیماری ندارید، زیرا با استفاده از روش های ذکر شده در بالا می توان آن را به راحتی حل کرد. برای جلوگیری از این امر حتما نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید.

دکتر. سعید قریشی یکی از باتجربه ترین و متخصص ترین دندانپزشکان در زمینه درمان کلیه مشکلات دهان و دندان می باشد و اطلاعات بسیار مفید و جامعی در مورد تمامی مشکلات و درمان های دهان و دندان از ارتودنسی گرفته تا زیبایی می توانید انجام دهید. مانند سفید کردن دندان، درمان سریع دندان درد. درمان خانگی دندان قروچه در کودکان و دکتر. از قسمت وبلاگ سایت قریشی مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دکتر. برای شناخت قریشی می توانید به سایت او مراجعه کنید https://drsaeedghorashi.com/ نگاه کن