آیا عید پاک معمولاً شما را با شهوت ناآرام رها می کند؟اگر شما یکی از افراد زیادی در سراسر جهان هستید که مشکلات گوارشی دارید، احتمالاً سوالات بی‌پاسخ زیادی در مورد چگونگی کمک به مدیریت مشکلات و ناراحتی‌های روده‌ای خواهید داشت. داشتن شکایات گوارشی می تواند زندگی را واقعاً بدتر کند و عوامل زیادی وجود دارد که می تواند این را تشدید کند، از جمله مناسبت های جشن مانند عید پاک.

اگرچه این تنها یک آخر هفته طولانی از تعطیلات بانکی است، خوردن مقدار زیادی شکلات و تخم مرغ غنی از شکر ممکن است برای شروع یک دوره ناراحتی گوارشی کافی باشد. با این حال، اگرچه هیچ راه حل سریعی وجود ندارد، برخی از مواد مغذی مانند گلوتاتیون و ویتامین D می توانند تا حدودی از سیستم گوارشی حمایت کنند.

علائمی که نشان می دهد سیستم گوارش ممکن است به آرامی کار نکند بین افراد مختلف بسیار متفاوت است و برای زنان اغلب ممکن است در طول قاعدگی بدتر شود. شکایات شایع گوارشی عبارتند از:

 • ناراحتی شکمی
 • دمیدن
 • باد
 • نیاز فوری به اجابت مزاج
 • حرکات روده نامنظم
 • اسهال
 • برگزاری

همیشه مشخص نیست که چرا برخی افراد دچار مشکلات گوارشی می شوند، و متأسفانه تعیین علت انواع شکایات گوارشی اغلب دشوار است. با این حال، تحقیقات اخیر منجر به درک بهتر مکانیسم هایی شده است که ممکن است تغییرات عملکردی روده را افزایش دهد. شواهد نشان می دهد که ممکن است عوامل زیادی در ایجاد شرایط گوارشی نقش داشته باشد که ممکن است به فرد بستگی داشته باشد. بنابراین علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت ظاهر شوند.

محرک های احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استرس اکسیداتیو به دلیل کمبود مواد مغذی دفاعی ممکن است زمینه را برای التهاب مزمن با درجه پایین در سلول‌های پوششی دستگاه گوارش فراهم کند.
 • پایانه های عصبی بسیار حساس در اطراف روده که ممکن است مسئول افزایش سطح درد برخی از افراد مبتلا به مشکلات گوارشی باشد.
 • عدم تعادل، اختلال یا حساسیت در نحوه ارتباط مغز و روده، که ممکن است بر سیستم گوارشی تأثیر بگذارد.
 • کندتر یا سریعتر از زمان عادی انتقال غذا باعث تغییر در حرکات روده می شود.
 • عدم تحمل غذایی ممکن است وجود داشته باشد که ممکن است منجر به شکایات گوارشی شود.
 • عدم تعادل در میکروبیوم روده که ممکن است تا حدی تحت تاثیر رژیم غذایی سرشار از قند یا چربی باشد.
 • پاسخ غیرمعمول به عفونت های گوارشی
 • رویدادهای استرس زا زندگی

۴ گام برای حمایت از هضم سالم

 1. غذاهای محرک و همچنین نشاسته و غذاهای سرشار از فیبر نامحلول را حذف کنید تا به کاهش اثر تخمیر باکتریایی در روده کمک کنید.
 2. مکمل با ضد میکروبی های طبیعی برای حمایت از میکروبیوم روده.
 3. شامل مواد مغذی است که به خنثی کردن رادیکال های آزاد کمک می کند و به محافظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کند.
 4. بازسازی باکتری های مفید سالم برای روده

مرحله ۱ – غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید

غذاهای مختلف به طرق مختلف بر عملکرد روده، حرکات روده و حساسیت روده تأثیر می گذارند، به همین دلیل است که برخی افراد برخی از غذاها را به عنوان غذاهای محرک در نظر می گیرند. میکروبیوم روده تعادلی ظریف بین پاتوژن های فرصت طلب و باکتری های سالم و مفید روده است. خوردن مقدار زیادی شکر یا غذاهای شیرین می تواند تعادل را به هم بزند و تکثیر میکروب هایی را که گاز و موادی را که بالقوه برای سلول های روده مضر هستند، تشویق کند.

علاوه بر این، کربوهیدرات های بسیار قابل تخمیر معروف به FODMAPS (الیگو-، دی-، مونو ساکاریدها و پلیول ها) تمایل به جذب ضعیفی در روده کوچک توسط برخی از بیماران IBS دارند و ممکن است به علائم رایج کمک کنند. اجتناب از کوتاه مدت FODMAP ها (فروکتوز، فروکتان، لاکتوز، سوربیتول، مانیتول، زایلیتول و مالتیتول) اعتقاد بر این است که به آرام کردن نفخ معده و ناراحتی های گوارشی کمک می کند.

مرحله ۲ – میکروبیوتای روده

چندین تریلیون میکروب به طور طبیعی در روده یافت می شوند و نقش مهمی در تعادل سیستم گوارش دارند. رشد باکتری های ناسالم در روده با اختلالات گوارشی مرتبط است.

 • تا ۶۰ درصد از تمام بیماران IBS ممکن است رشد بیش از حد باکتری روده کوچک (SIBO) داشته باشند که ممکن است منجر به استرس اکسیداتیو سلولی و بسیاری از علائم معمولاً با IBS شود. دانشمندان دریافته اند که حذف SIBO ممکن است به بهبود قابل توجهی در مدیریت علائم IBS منجر شود.
 • بر اساس برخی مطالعات کوچک، آنتی بیوتیک های طیف وسیع ممکن است بر برخی از عوامل خطر مرتبط با ایجاد IBS تأثیر بگذارند که احتمالاً به دلیل تغییرات در میکروبیوم روده است.

مرحله ۳ – گلوتاتیون، ویتامین D و استرس اکسیداتیو

بیماران IBS تمایل به افزایش سطوح مواد کلیدی دخیل در نحوه پاسخ سیستم ایمنی به باکتری های روده دارند. این ناهنجاری می تواند باعث التهاب سلولی و استرس اکسیداتیو در روده شود. گلوتاتیون یک ماده مغذی دفاعی قوی است که توسط بدن برای کمک به خنثی کردن رادیکال های آزاد و کمک به محافظت در برابر اثرات مضر گونه های فعال اکسیژن تولید می شود. بنابراین وضعیت ضعیف مواد مغذی دفاعی سلولی ممکن است به آسیب سلولی در روده کمک کند.

خوردن غذاهای پروتئینی با کیفیت بالا مانند مرغ، ماهی و لوبیا، آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن برای تولید گلوتاتیون را فراهم می کند و ممکن است به حمایت از سلامت سلول های دیواره روده کمک کند.

سطح ویتامین D خود را بررسی کنید

دانشگاه شفیلد اخیراً یک بررسی گسترده از تحقیقات مربوط به IBS انجام داده و دریافته است که شیوع بالایی از کمبود ویتامین D در بین بیماران IBS وجود دارد. محققان همچنین مزایای بالقوه مکمل ویتامین D را بر علائم IBS ارزیابی کردند. یافته های آنها اهمیت داشتن سطوح کافی ویتامین D برای حمایت از سلامت روده را برجسته می کند.

مرحله ۴ – باکتری های خوب روده را دوباره پر کنید

ممکن است به شما توصیه شود پس از مصرف آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد میکروبی طبیعی مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید، زیرا ممکن است بر تعادل ظریف باکتری های مفید در روده تأثیر بگذارند.

نوشته شده توسط Jacqueline Newson BA (Hons) در تغذیه درمانی

بازبینی کننده

 1. احمد یا اکبر. میکروبیوم، آنتی بیوتیک ها و سندرم روده تحریک پذیر، بولتن پزشکی بریتانیا، ۲۰۱۶; ۱۲۰، ۱:۹۱-۹۹.
 2. Al-Dehane و همکاران، رژیم غذایی پرچرب، میکروب های بیماری زا را در روده تحریک می کند و آسیب کبدی را در موش های تحت درمان با آنتی بیوتیک حفظ می کند. مول بیول سلولی ۲۰۱۸; ۶۴ (۱): ۱۰۳-۱۰۶.
 3. Brenner DM و Stern EK. درمان‌های مبتنی بر میکروبیوتای روده برای سندرم روده تحریک‌پذیر. گوارش بالینی و ترجمه ۲۰۱۸; ۹: ۱۳۴.
 4. درین ام و دیگران. کروموگرانین مدفوعی و اسکریتوگرانین با ترکیب باکتریایی روده مدفوع و مخاطی بیماران IBS و افراد سالم مرتبط است. گزارش های علمی ۲۰۱۸; ۸: ۱۶۸۲۱.
 5. Ding WX، Ong CN، و Shen HM. گلوتاتیون داخل سلولی یک کوفاکتور در آپوپتوز ناشی از متیل سیلینیک اسید سلول های کبدی HEPG انسانی است (۲). رادک بیول مد رایگان. ۲۰۰۲; ۳۳ (۴): ۵۵۲-۶۱.
 6. Gibson PR و Shepherd SJ دیدگاه شخصی: غذا برای فکر – سبک زندگی غربی و استعداد ابتلا به بیماری کرون. فرضیه FODMAP. دو دارو وجود دارد. ۲۰۰۵; ۲۱: ۱۳۹۹-۱۴۰۹.
 7. هارپر A، گارشا دی، ناگبه ام ام. نقش باکتری ها، پروبیوتیک ها و رژیم غذایی در IBS. غذا. ۲۰۱۸; ۷ (۲): ۱۳.
 8. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome/symptoms-causes. [Accessed 25.2.19.]
 9. https://www.sheffield.ac.uk/news/nr/vitamin-d-supplements-ibs-1.759023 [Accessed 28.2.19.]
 10. Lidochowski M، Spener-Untroiger B، Widner M و همکاران. سندرم های مالا جذب کربوهیدرات و علائم اولیه افسردگی روانی در زنان حفاری علوم (۲۰۰۰) ۴۵: ۱۲۵۵-۹.
 11. Siebecker A. نکاتی از کنفرانس یکپارچه SIBO 2017
 12. به روز رسانی بلندگوها را تمرین کنید. مجله طب طبیعی ۲۰۱۷; ۹،۶.
 13. وانگ و همکاران اثرات متابولیسم مخالف روزه بر تحمل بافت در عفونت های باکتریایی و ویروسی. سلول ۲۰۱۶; ۱۶۶، ۱۵۱۲-۱۵۲۵.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر