آیا فشار خون پایین باعث سکته می شود؟


افت فشار خون یا فشار خون پایین زمانی است که فشار خون شما بسیار کمتر از محدوده طبیعی است. فشار خون پایین در برخی افراد به عنوان یک بیماری در نظر گرفته می شود، اما در بیشتر موارد نشانه یک بیماری زمینه ای است. فشار خون پایین معمولاً علائم خاصی ندارد. اما اگر علائم ظاهر شد، ممکن است نیاز به مراقبت فوری داشته باشید.

فشار خون پایین به دو صورت تعریف می شود:

کاهش فشار خون مطلق:

فشار خون شما در حالت استراحت کمتر از ۹۰/۶۰ میلی متر جیوه است.

هیپوتانسیون ارتواستاتیک (شرایط):

هنگامی که از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر می کنید، فشار خون شما در عرض سه دقیقه کاهش می یابد. مقدار این تغییر برای فشار سیستولیک باید حداقل ۲۰ میلی متر جیوه و برای فشار دیاستولیک حداقل ۱۰ میلی متر جیوه باشد. نام دیگر این مشکل «افت فشار خون وضعیتی» است، زیرا این افت فشار ناشی از تغییر وضعیت بدن است.

آیا فشار خون پایین باعث حمله قلبی می شود؟

در بیشتر موارد، فشار خون بالا است که باعث سکته مغزی می شود، اما طبق آمار، افت فشار خون خطر مرگ را در افرادی که سکته کرده اند افزایش می دهد.

همانطور که می دانیم فشار خون بالا یا فشار خون بالا خطر سکته مغزی را افزایش می دهد و به عنوان یک عامل خطر ثابت برای سکته مغزی و مرگ شناخته شده است. اما تحقیقات نشان داده است که فشار خون پایین یکی از علل اصلی مرگ پس از سکته مغزی است.

فشار خون پایین تر از حد طبیعی در افرادی که دچار سکته مغزی می شوند با مرگ در این بیماران همراه است. این خطر در افراد سیگاری یا افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان دو برابر می شود.

دکتر قلب و عروق در سایت افشاری راه هایی برای تشخیص زودهنگام سکته قلبی وجود دارد. با دانستن آنها می توانید سطح استرس خود را در مورد وقوع حمله قلبی کاهش دهید.

فشار خون پایین

فشار خون پایین

دستورالعمل های پزشکی کنونی بر درمان فشار خون بالا پس از سکته تاکید دارند. اما مدت زمان این درمان و همچنین درمان فشار خون پایین یا فشار خون خفیف پس از سکته هنوز مشخص نیست.

در این مطالعه، محققان ۳۰۰۰۰ بیمار با سابقه پزشکی را که برای اولین بار دچار سکته مغزی ایسکمیک شده بودند و فشار خون آنها به صورت سرپایی در ۱۸ ماه قبل از سکته اندازه گیری شد، مورد بررسی قرار دادند. آنها این بیماران را بر اساس گروه های فشار خون جدا کردند و مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی و غیر قلبی را زیر نظر گرفتند.

(با توجه به اینکه فشار خون بسیار بالا و بسیار پایین ممکن است منجر به افزایش خطر مرگ در این افراد شود).

پس از این تحقیقات مشخص شد کسانی که در گروه پایین ترین فشار خون (فشار خون بسیار پایین) قرار داشتند، بیشترین میزان مرگ و میر را داشتند. این خطر به ویژه در میان افرادی که عوامل خطر دیگری مانند سیگار کشیدن، مشکلات قلبی عروقی، سرطان یا زوال عقل داشتند، بالا بود.

تحقیقات ما نشان می دهد که بیماران با سابقه سکته مغزی که دارای فشار خون پایین یا متوسط ​​هستند (و ۱۰ درصد از بیماران با سابقه سکته مغزی را تشکیل می دهند) در معرض خطر بیشتری نسبت به سایرین هستند.

محققان امیدوارند با کشف عوامل موثر بر خطر مرگ ناشی از سکته مغزی، بیماران، خانواده بیماران و متخصصان پزشکی بتوانند این مشکلات را بهتر درک و تشخیص دهند. به عنوان مثال، فشار خون پایین می تواند سلامت آینده بیمار را پیش بینی کند.

در حالت ایده آل، این اطلاعات می تواند به پیشگیری، تشخیص و درمان بهتر عوامل خطر (مانند سیگار کشیدن، بیماری قلبی و سرطان) کمک کند تا در صورت سکته مغزی، بیمار زنده بماند و بهبودی کامل پیدا کند.

تعداد فشار خون سیستولیک چقدر است؟

تعداد فشار خون سیستولیک چقدر است؟

تعداد فشار خون سیستولیک چقدر است؟

شاید متوجه شده باشید که وقتی پزشک فشار خون شما را اندازه می گیرد، دو عدد را اعلام می کند. این دو عدد فشار خون سیستولیک و دیاستولیک نامیده می شوند:

عدد اول یا بالاتر فشار خون سیستولیک نامیده می شود. فشار خون سیستولیک به حداکثر فشاری اطلاق می شود که خون شما در طول ضربان قلب بر دیواره رگ ها (رگ ها) وارد می کند. برای اندازه گیری فشار خون سیستولیک، پزشک کاف یک دستگاه فشار را باد می کند تا فشار ملایمی به بازوی شما وارد کند. در همان زمان، دکتر با تلفن به نبض شما گوش می دهد. فشار سیستولیک زمانی اندازه گیری می شود که پزشک نبض را بشنود. زیرا فشار کاف قوی تر از فشار پمپاژ قلب است.

فشار دیاستولیک در اندازه گیری فشار خون چه عددی است؟

عدد دوم یا پایین تر، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود. این عدد در واقع نشان دهنده حداقل فشاری است که در حالت استراحت بر دیواره رگ های خونی وارد می شود. هنگامی که کاف باز می شود، پزشک به صدای قلب شما گوش می دهد. فشار خون دیاستولیک عددی است که پزشک با گوش دادن مجدد به نبض شما ثبت می کند.

البته با توجه به پیشرفت تکنولوژی بسیاری از دستگاه های جدید فشار خون قابلیت اندازه گیری خودکار فشار خون را دارند. از این دستگاه ها می توان به عنوان دستگاه های فشار خانگی نیز استفاده کرد. کار با این دستگاه ها بسیار آسان است. به همین دلیل استفاده از آنها به جای دستگاه های قدیمی توصیه می شود.