آیا کف پای صاف باعث کمردرد می شود؟


کمردرد یک شکایت بالینی رایج است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. دلایل زیادی برای کمردرد وجود دارد، از جمله هل دادن و بلند کردن اجسام سنگین یا بیماری های داخلی مانند کیفوز. علل کمتر شایع کمردرد شامل راه رفتن یا مشکلات ساختاری پاها است.

آیا داشتن کف پای صاف می تواند باعث کمردرد شود؟ البته. با این حال، عوامل دیگر می توانند آن را بدتر کنند. خوشبختانه گزینه های درمانی برای این نوع کمردرد وجود دارد و در صورت درمان زودهنگام می توان آن را درمان کرد.

رابطه صافی کف پا با کمردرد چیست؟

صافی کف پا این است که کف پا دارای ذرات ریز است و در نتیجه هنگام راه رفتن کل کف پا با زمین تماس پیدا می کند. افرادی که کف پای صاف دارند ۵۰ درصد بیشتر از افرادی که کف پاهای نرمال یا بلند دارند، در معرض کمردرد هستند. عوامل دیگری مانند شیوه زندگی و بیماری های داخلی نیز می توانند علائم این نوع کمردرد را افزایش دهند.

کف پای صاف در کودکان خردسال و خردسالان شایع است. اما معمولاً در سن ۲ تا ۳ سالگی، کف پا از بین می رود. با این حال، به دلیل عوامل ژنتیکی و نقایص رشد در دوران کودکی، این وضعیت می تواند تا نوجوانی ادامه یابد و به بیماری کف پای صاف تبدیل شود (پس از طرح).

در حالی که تمام آسیب های فیزیکی یا سایر بیماری ها می توانند باعث صافی کف پا شوند، کف پای صاف بیشتر ارثی است. علل صافی کف پا در بزرگسالان عبارتند از:

  • پارگی عصب پا
  • تورم یا آسیب به تاندون عضله تیبیالیس خلفی
  • شکستگی استخوان
  • روماتیسم مفصلی
  • آسیب به اعصاب محیطی

سایر عوارض صافی کف پا

نگرانی در مورد سایر عوارض صافی کف پا کاملاً موجه است. کف پای صاف علاوه بر کمردرد می تواند علائم زیر را نیز ایجاد کند:

  • خستگی پاها
  • تورم داخل پا
  • درد هنگام حرکت پاها
کف پای صاف

کف پای صاف

در صورت داشتن هر یک از علائم فوق توصیه می شود به در دسترس ترین متخصص ارتوپدی یا متخصص پا مراجعه کنید.

کف پای صاف چگونه باعث کمردرد می شود؟

بدن ما ترکیبی از ماهیچه ها، اعصاب و سایر بافت ها است. هنگامی که یک قسمت از بدن حرکت می کند، سایر قسمت ها نیز با چرخش یا انقباض خود حرکت را تسهیل می کنند. راه رفتن بهترین مثال برای این است: تمام وزن بدن هنگام راه رفتن روی پاها انداخته می شود. به عبارت دیگر، پاها به عنوان نوعی ضربه گیر عمل می کنند و نخاع به عنوان تکیه گاه اصلی که ما را در حالت ایستاده نگه می دارد، عمل می کند.

در کف پا، مفاصل مچ پا ناهموار هستند. به عبارت دیگر، پاها و پاها به درستی به هم متصل نیستند. این روش متفاوت اتصال بر مفاصل زانو و لگن و در نهایت حرکت فرد تاثیر می گذارد. در واقع در کف پای صاف بیشتر وزن بدن بر روی ناحیه کمر می افتد که نمی تواند این فشار را تحمل کند.

این فشار اضافی موقعیت بدن را نیز تغییر می دهد. این بدان معناست که فرد می تواند هنگام راه رفتن پایین تنه خود را خم کند. در نتیجه فشار زیادی به مفاصل بدن وارد می شود و ممکن است فرد دچار آرتروز (ورم مفاصل) شود.

در نتیجه فشار وارده به ستون فقرات کمری، اعصاب کمر منقبض شده و در ناحیه کمر درد ایجاد می شود. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که داشتن کف پای صاف نباید معادل کمردرد باشد. برخی از افراد دارای کف پای صاف هستند و می توانند بدون کمردرد به خوبی راه بروند.

چگونه بفهمیم پایمان صاف است؟

ساده ترین راه آزمایش ردپاها است. سطحی را پیدا کنید که کف پای شما خیس شود، کف پاها روی آن بلغزند (مثل سطح بتنی). یک پا را در آب جاری غوطه ور کنید و بین لایه ها مکث کنید تا خشک شوند. تنها قسمتی از پا که باید قابل مشاهده باشد پشت (پاشنه)، جلو و انگشتان پا است. اگر متوجه شدید که هیچ شکافی بین عضلات پشت و عضلات پاشنه وجود ندارد، ممکن است کف پای شما صاف باشد.

چگونه می توان کمردرد ناشی از صافی کف پا را درمان کرد؟

۱. کفش طبی

کفش های طبی کفش های مخصوصی هستند که مشکلات پا، زانو یا کمر را درمان می کنند. آنها را می توان به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک سیستم درمانی جامع برای درمان صافی کف پا استفاده کرد. کفش های طبی جایگزینی مقرون به صرفه برای جراحی پا هستند و به راحتی می توان از آنها در فعالیت های روزانه استفاده کرد.

به خاطر داشته باشید که کفش های موجود در فروشگاه لزوما طبی نیستند. ممکن است برخی از کفش ها به عنوان کفش طبی در بازار تبلیغ شوند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بدون تایید پزشک برای شما مفید باشند.

رابطه صافی کف پا با کمردرد چیست؟

رابطه صافی کف پا با کمردرد چیست؟

۲. کاهش وزن

چاقی می تواند اثرات کمردرد مرتبط با کف پای صاف را تشدید کند. بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که با رژیم غذایی و ورزش وزن بیشتری کم کنید. این روش ممکن است دیرتر از روش قبلی (استفاده از کفش طبی) عمل کند. با این حال، اگر اضافه وزن دارید، توصیه می شود که وزن خود را کاهش دهید زیرا این یکی از موثرترین راه حل ها در طولانی مدت است.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. یکی از موثرترین راه های مبارزه با عوارض صافی کف پا، کاهش وزن از طریق فیزیوتراپی و استفاده از کفش های طبی است.

۳. فیزیوتراپی

پزشکان اغلب تمرینات کف پای صاف را برای افرادی که کمردرد قابل توجه یا مزمن دارند توصیه می کنند. او این تمرینات را برای التیام منوهای سوزان، بهبود وضعیت بدن در هنگام ایستادن یا راه رفتن و کاهش درد می نویسد. ممکن است پزشک از شما بخواهد که در چند جلسه اول به کلینیک بروید و ورزش را در خانه ادامه دهید.

همچنین مهم است که بدون مشورت با پزشک خود ورزش را شروع نکنید. ورزش خودسرانه می تواند وضعیت شما را بدتر کند یا مشکلات گذشته شما را تشدید کند.