ابر ماماتوس این ابر زیبا نشان دهنده یک طوفان سهمگین است!


این ابرهای عجیب که شبیه یک نقاشی زیبا هستند اما کاملا واقعی هستند!

ابر ماماتوس

طبیعت با تغییرات فوری بر روی افراد ساکن روی زمین تأثیر می گذارد. زیبایی و دگرگونی هایی که قابل توصیف نیست و گاه افراد را کنجکاو می کند تا حقایق را کشف کنند و خودشان بدانند. مجله دلتا در این مقاله به معرفی یکی از زیباترین و در عین حال ترسناک ترین پدیده های طبیعی می پردازد. ابر ماماتوس پرداخت خواهد شد.

ابر مامتس، نشان دهنده طوفان شدید است

مامت ها نوعی ابر با رشته ای از سیروس کیسه مانند در زیر سطح اصلی هستند. شکل ظاهری این ابرها نتیجه حفره هایی از هوای سرد اشباع شده است که به سرعت از سطح ابر طوفانی فرود آمده و شکلی مواج مانند برآمدگی را در قسمت پایینی ابر تشکیل می دهد. توده‌های سینه این ابرها معمولاً از یخ تشکیل شده‌اند، اما می‌توانند ترکیبی از یخ و آب مایع نیز باشند. ابرهای ماموت معمولاً با تشکیل ابرهای سندان و رعد و برق های شدید همراه هستند و عموماً پدیده های نادری هستند.

ابرهای سیروس معمولاً از قاعده ابرهای کومولونیمبوس امتداد می‌یابند، اما می‌توانند در زیر ابرهای آلتوکومولوس، آلتواستراتوس، استراتوکومولوس، سیروس و خاکستر آتشفشانی نیز تشکیل شوند.

این ابرهای زیبا اغلب به صورت خوشه ای ظاهر می شوند و متعدد و متصل به یکدیگر هستند. ابرهای ماماتوها زیبایی خود را مانند پنبه کوبیده نشان می دهند و به یکدیگر می پیوندند. در مورد قطر هر یک از این ابرهای ماموت باید گفت که قطر هر گروه تشکیل دهنده ۳ کیلومتر و طول آن ۵ کیلومتر است.

ماماتوس

دلیل تشکیل این نوع ابرها

طبق آزمایشات سایر محققان، اگر لایه های میانی و بالایی و لایه های زیرین جو خشک شوند، به دلیل جابجایی سریع و مخلوط شدن با چگالی آب موجود در هوا، به ابرهای ماموت زیبا و شگفت انگیز تبدیل می شوند. به عبارت دیگر می توان گفت دما و رطوبت دلیل اصلی و اساسی تشکیل ابرهای زیبای ماموت هستند. این نوع ابر که معمولاً از یخ تشکیل شده است، می تواند نتیجه شکل دیگری از ترکیب یخ و آب مایع باشد.

شایان ذکر است که این ابرها به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در آسمان باقی می مانند و در برخی موارد ساعت ها باقی می مانند و پس از گذشت زمان مشخص شده از یکدیگر جدا می شوند.

دلیل تشکیل ابرهای عظیم

مطالعات پیشنهادی: هشدار را بخوانید، این ویتامین خطر ابتلا به اوتیسم را سه برابر می کند.