اثرات کمبود ویتامین بر بی خوابی کمبود ویتامین و درمان بی خوابی بی خوابیویتامین ها یکی از عواملی هستند که به شدت بر روند خواب تاثیر می گذارند.

تاثیر کمبود ویتامین بر بی خوابی

رژیم غذایی ما تأثیر قابل توجهی بر خواب ما دارد. اما تعیین تأثیر هر ماده مغذی بر خواب دشوار است. برخی از ویتامین ها و مواد مغذی می توانند به تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن و داشتن خوابی راحت کمک کنند. در ادامه این مقاله مجله دلتا به بررسی این موضوع می پردازیم تاثیر کمبود ویتامین بر بی خوابی ما پرداخت می کنیم

تاثیر کمبود ویتامین بر بی خوابی

ویتامین دی

کمبود ویتامین D با دوره های خواب کوتاه تر همراه است. بین خواب ناکافی و کمبود ویتامین D در بدن انسان ارتباط وجود دارد. این اثر در افراد ۵۰ ساله یا بالاتر شدیدتر است. همچنین کمبود ویتامین D می تواند بر کیفیت خواب افراد تأثیر منفی بگذارد. ویتامین D با کمک به تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن به داشتن یک خواب خوب شبانه کمک می کند.

کمبود ویتامین و بی خوابی

ویتامین E

ظرفیت آنتی اکسیدانی ویتامین E به بهبود مشکلات ناشی از بی خوابی و کمبود خواب کمک می کند. این ویتامین در کاهش گرگرفتگی و تعریق شبانه در زنان یائسه موثر بوده و کیفیت خواب آنها را بهبود می بخشد. افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب دچار کمبود ویتامین E هستند. افزایش دریافت ویتامین E به همراه ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها در بهبود تنفس و کیفیت خواب بیماران مبتلا به آپنه خواب موثر است.

ویتامین B6

کمبود ویتامین B6 با کاهش علائم بی خوابی و افسردگی همراه است. ویتامین B6 به افزایش ترشح هورمون های سروتونین و ملاتونین کمک می کند. هر دوی این هورمون ها در بهبود خلق و خو و خواب موثر هستند.

منیزیم

یکی از دلایل بی خوابی کمبود منیزیم است که به دلیل توانایی آن در درمان بی خوابی شناخته شده است. منیزیم به کاهش استرس و آرامش کمک می کند و فرد را برای خواب آماده می کند. منیزیم هورمون استرس یا کورتیزول را کاهش می دهد. کورتیزول یک محرک هورمونی موثر است.

هستند

کمبود آهن می تواند منجر به سندرم پای بی قرار شود. در چنین مواقعی افراد در رختخواب دائماً پاهای خود را تکان می دهند که خوابیدن را برایشان سخت می کند. زنان مبتلا به کمبود آهن نسبت به مردان مشکلات خواب بیشتری دارند.

مطالعات پیشنهادی: شما را به خواندن مقاله ارزشمند ۵ درمان طبیعی شگفت انگیز درد دعوت می کنیم!

برنامه را دانلود کنید