اختلالات تجزیه ای – درمان گیاهی آیورودا

افرادی که تحت تأثیر اختلالات تجزیه ای قرار می گیرند به روش های غیرارادی و ناسالم از واقعیت خود فرار می کنند که از سرکوب خاطرات تا پذیرش هویت های جایگزین را شامل می شود. چهار اختلال تجزیه ای عمده وجود دارد: فراموشی تجزیه ای. اختلال تجزیه هویت؛ فوگ تجزیه ای؛ و اختلال مسخ شخصیت علائم شایع شامل از دست دادن حافظه برای دوره‌ها، رویدادها و افراد خاص است. مشکلات روحی و روانی؛ مسخ شخصیت؛ غیرواقعی سازی؛ و احساس هویت مبهم اختلالات تجزیه ای معمولاً به عنوان مکانیزمی برای مقابله با تروما ایجاد می شود.

درمان اختلالات تجزیه ای ممکن است شامل روان درمانی، هیپنوتیزم و دارو باشد. هنر درمانی خلاق و شناخت درمانی نیز می توانند به درمان این بیماری کمک کنند. درمان آیورودا برای اختلالات تجزیه ای با هدف رسیدگی به علت اصلی این وضعیت و جلوگیری از عوارضی مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن، سردردهای شدید، اختلالات خواب، اعتیاد به الکل، سوء مصرف مواد، اختلال عملکرد جنسی، خودزنی و اقدام به خودکشی است.

فرآورده های دارویی مانند سارپاگاندا (Rauwolfia serpentina)، براهمی (Bacopa monnieri)، شنخپوشپی (Convolvulus pluricaulis)، واچا (Acorus calamus)، ماندوکپارنی (Centella asiatica)، جاتامانسی (Nordostachys jatamansi)، Hymi-Brahmahmi. -گاج کساری، سوتسخار و ماها وات ویدهوان در دوزهای بالا برای درمان اضطراب، افسردگی، اختلالات خواب و اختلال تجزیه ای اصلی استفاده می شود. افزودن Suvarna-Bhasma، Abhrak-Bhasma، Trivang-Bhasma و Laxmi-Vilas-Ras به داروهای فوق به افزایش پاسخ درمانی کمک می کند.

از روش های مختلف پانچکارما می توان برای درمان بیماران مبتلا به اختلالات تجزیه ای استفاده کرد. ماساژ کل بدن با استفاده از روغن های دارویی مانند روغن ماهانارایان، روغن ماهاماش و روغن ماهاسایندهاو انجام می شود. از بیمار خواسته می شود که به طور منظم قیچی های دارویی مانند براهمی-غروت، پانچ-گاویا-غروت و کالیناک-غروت را در دوزهای بالا مصرف کند. این دو روش درمان «سنهان» را تشکیل می‌دهند. تنقیه دارویی با داشمول قضا و روغن سحاچار تجویز می شود. ناسیا تراپی با قطره های دارویی بینی مانند روغن واچا، ماریچ (پیپر سیاه) و گود سونتی انجام می شود. سه روش ترکیبی ناسیا، سنهان و تنقیه دارویی در ابتدا فقط اثر فیزیکی دارند، اما با تکرار دوره ای به کنترل “واتا دوشا” کمک می کند و به تدریج به کنترل خواص تجزیه کننده کمک می کند. روش‌های «شیروباستی» یا «شیرودهارا» را می‌توان به‌طور موقت برای آرام کردن بیماران بسیار آشفته یا آشفته استفاده کرد.

بیماران مبتلا به اختلالات تجزیه ای باید به طور منظم با روانپزشک و مشاور در تماس باشند. شما باید یک سیستم حمایت از خانواده و دوستان ایجاد کنید. اگرچه دوره درمان می تواند دشوار باشد، بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات تجزیه ای می توانند راه های جدیدی برای مقابله بیاموزند و زندگی سالم و سازنده داشته باشند.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع