اختلالات طیف التهابی و اوتیسم

سیستم ایمنی یک شبکه کاملاً کنترل شده از سلول‌ها است که دائماً در تلاش برای حفظ هموستاز ایمنی، تعادلی عالی است. از آنجایی که سیستم ایمنی تقریباً با هر سیستم اندام و مسیر بیوشیمیایی در بدن تعامل دارد، مهم است که در حالت هموستاز باقی بماند.

دیواره های روده حاوی اجزایی از سیستم ایمنی به نام بافت لنفوئیدی مرتبط با روده (GALT) است و آنها از بزرگترین غلظت سلول های ایمنی در بدن هستند.

دسته ای از سلول های ایمنی به نام سلول های B وجود دارند که پروتئین های ایمنی بزرگی به نام آنتی بادی تولید می کنند. آنتی بادی ها که ایمونوگلوبولین ها یا Igs نیز نامیده می شوند، در پاسخ به تماس بدن با عوامل بیماری زا تولید می شوند. آنتی بادی به ارگانیسم خاص متصل می شود، خود را به آن می چسباند و آن را برای تخریب توسط سایر سلول های ایمنی تحریک می کند. آنتی‌بادی‌ها می‌توانند سال‌ها در بدن گردش کنند و از آن در برابر عفونت توسط پاتوژن اصلی محافظت کنند. بسته به نقش، آنتی بادی ها در انسان به ۵ کلاس مختلف IgA، IgD، IgE، IgG و IgM تعلق دارند.

تعداد سلول های تولید کننده آنتی بادی در دستگاه گوارش بیشتر از هر جای دیگری در بدن است. سلول های B ایمنی تعبیه شده شما، سلول های پلاسما، آنتی بادی های تخصصی تری، ایمونوگلوبولین IgA، نسبت به سایر انواع ایمونوگلوبولین های دیگر تولید می کنند. از آنجایی که دهان مسیر اصلی ورود پاتوژن ها به بدن است، این واقعیت که ۷۵ تا ۸۰ درصد از سیستم ایمنی در روده وجود دارد، خوش شانس است.

اختلالات طیف اوتیسم، ASDs، شرایطی هستند که شامل تعاملات روده، غدد درون ریز، عصبی و سیستم ایمنی هستند. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است ارتباط قوی بین درگیری سیستم ایمنی، مغز و روده در اوتیسم وجود داشته باشد. گاهی اوقات از آن به عنوان “مثلث ایمنی-مغز-روده” یاد می شود. اختلالات سیستم ایمنی، مانند عدم پاسخ به عوامل بیماری زا، التهاب بیش از حد، و/یا پاسخ های خودایمنی، می توانند به اختلالات طیف اوتیسم کمک کنند.

غلظت فاکتورهای ایمنی سلولی التهابی و ضد التهابی، اکسید نیتروژن، آنتی بادی های اختصاصی علیه آنتی ژن ها و اتوآنتی بادی ها با گروه کنترل متفاوت است. مطالعات دیگر نشان می دهد که التهاب می تواند سلول های مغز را مختل کند، که بخشی از تعامل ایمنی-مغز-روده می شود.

علاوه بر این، کودکان اوتیستیک دارای سطوح بالایی از التهاب روده از جمله کولیت هستند. مشکلات گوارشی آنها را درمان کنید و اغلب مشکلات رفتاری آنها تأثیر مثبتی خواهد داشت.

هنگامی که روده، مغز و سیستم ایمنی به هموستاز، تعادل مناسب خود باز می گردند، بسیاری از والدین گزارش می دهند که فرزندانشان تفاوت های قابل توجهی را در رفتار، تمرکز، توانایی های شناختی و نمرات خود نشان می دهند.

از نظر بالینی نشان داده شده است که تخم مرغ هایپرایمن به حمایت از بدن و تعدیل هموستاز ایمنی و گوارشی کمک می کند، و تحقیقات در مورد استفاده از این مواد طبیعی ممکن است کیفیت زندگی افراد مبتلا به ASD را بهبود بخشد.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع