ازدواج چه تاثیری بر سلامت جسمی و روحی دارد؟


فواید ازدواج، سلامت روان در ازدواج، جنبه های مثبت ازدواج

تاثیر ازدواج بر سلامت افراد

فواید ازدواج و اثرات آن بر سلامت روحی و جسمی

ازدواج موفق می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر جسم و روح و احساس سرزندگی افراد داشته باشد و احتمال ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد و امید به زندگی را افزایش دهد.

اگرچه ماهیت ازدواج درجاتی از خطر را به همراه دارد، اما با انتخاب صحیح می توان خطر ازدواج را به حداقل رساند. یافتن فردی که از نظر شخصیت ها، فرهنگ ها، نیازها و تمایلات جنسی متفاوت با شما سازگار باشد، می تواند موفقیت ازدواج شما را تا حد زیادی تضمین کند.

داشتن مهارت های لازم برای برقراری ارتباط و مذاکره و مدیریت تعارض به اندازه موارد فوق برای یک ازدواج سالم و موفق مهم است، بنابراین حتی اگر ژنتیک ما یا محیطی که در آن متولد شده ایم هیچ نقشی نداشته باشد، شما می توانید. کسب مهارت برای اطمینان از آینده ای موفق در زندگی ما برای تعامل مناسب ضروری است.

سلامت جسمانی و آرامش روحی بر کیفیت زندگی تاثیر بسزایی دارد و باعث افزایش طول عمر و طول عمر جوانی می شود.

طبق بررسی ها، افراد متاهل با ازدواج های موفق به طور متوسط ​​از سلامت روانی بهتری نسبت به افراد مجرد برخوردارند.

یک ازدواج موفق می تواند یک رابطه سالم بین زن و شوهر ایجاد کند و احتمال افسردگی را تا حد زیادی کاهش دهد و از طرفی توانایی مقابله با استرس های روزانه را تا حد زیادی افزایش دهد.

تأثیر ازدواج بر سلامتی افراد، فواید ازدواج، تأثیر ازدواج بر جسم و روان

تأثیر ازدواج بر سلامت جنسی زن و مرد

تاثیر ازدواج بر سلامت جنسی

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، سلامت جنسی به معنای رفاه، آسایش جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی در رابطه با فعالیت های جنسی است. به عبارت دیگر، سلامت جنسی به معنای نگرش مثبت نسبت به جنسیت همراه با احترام و امکان داشتن یک تجربه جنسی خوشایند و امن و عاری از اجبار، تبعیض و خشونت است.

اگر دو نفر متاهل از نظر میل جنسی و توانایی جنسی در یک سطح باشند، ازدواج می تواند بر سلامت جنسی دو نفر تأثیر زیادی بگذارد.

انجام فعالیت جنسی در چارچوب ازدواج و انجام تعهد در روابط جنسی، احتمال انتقال بیماری های عفونی دستگاه تناسلی و بیماری های مقاربتی را کاهش می دهد.

ازدواج موفق در بیشتر موارد منجر به سبک زندگی و رژیم غذایی سالم به ویژه در مردان می شود و با کاهش خطر تصلب شرایین منجر به کاهش اختلال نعوظ در مردان می شود.

رابطه جنسی پس از ازدواج دیگر تنها پاسخی به یک نیاز طبیعی نیست، بلکه به ابعادی فراتر از ارضای جسمانی وارد می‌شود که نشان‌دهنده ارتباط، صمیمیت و دلبستگی نهایی بین زن و شوهر است.

بر اساس تحقیقات انجام شده، داشتن تعهد و مسئولیت جنسی، عاطفی و اجتماعی در خانواده منجر به کاهش رفتارهای پرخطر و غیرمسئولانه مانند مصرف الکل و روان پریشی یا بی بندوباری جنسی می شود که مهم ترین پیامد آن حفظ ماندن است. افزایش سلامت و امید به زندگی زوجین.

بر اساس این مطالعه، ۵۱ درصد از زوج های متاهل از زندگی جنسی خود راضی هستند، در حالی که میزان رضایت از زندگی جنسی در بین افراد مجرد ۳۶ درصد و میزان رضایت از زندگی جنسی در بین افراد ساکن در خانه ۳۹ درصد است.

تأثیر ازدواج بر سلامت جنسی، تأثیر ازدواج بر سلامت روان، تأثیر ازدواج بر سلامت جسمانی

تأثیر ازدواج بر سلامت روان زن و مرد

تأثیر ازدواج بر سلامت روان

انسان موجودی اجتماعی است و آرامش و سلامت روانی او در چارچوب روابط انسانی تامین می شود. اگرچه خانواده می تواند نیازهای اولیه فرد را در دو دهه اول زندگی تامین کند، اما زمانی که فرد وارد دوران بزرگسالی می شود و نیاز به استقلال را احساس می کند، نیاز به نوع دیگری از دلبستگی دارد که عاطفی صمیمی باشد، باید با روابط و تعهد همراه باشد. .

کاهش استرس و افسردگی: ازدواج می تواند در کاهش استرس و افسردگی بسیار موثر باشد. برقراری ارتباط عاطفی طولانی مدت باعث کاهش ترشح هورمون های استرس در هر دو جنس می شود. ترشح مداوم هورمون‌های آرامش‌بخش و شادی‌بخش در اثر لمس فیزیکی، نوازش و رابطه جنسی منظم، روحیه زوجین را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و توانایی ذهنی بهتری برای مقابله با عوامل استرس‌زای زندگی به دست می‌آورد.

کاهش بیماری های روانی: افراد متاهل به طور قابل توجهی کمتر به بیماری های روانی جدی مبتلا می شوند و افراد متاهل نیمی از جمعیت مجرد دچار اختلالات روانی می شوند.

بهبود خواب: در یک ازدواج موفق اختلالات خواب و کابوس ها تا حد زیادی از بین می روند و می توانید خواب آرامی را تجربه کنید.

خلق و خوی شاد: ازدواج موفق باعث می شود که زن و شوهر از زندگی احساس رضایت بیشتری داشته باشند و احساسات مثبت بیشتری را تجربه کنند و در نتیجه به موفقیت بیشتری در زندگی دست یابند.

زندگی زیباتر: یک ازدواج موفق از شما یک همدم و همدرد با شما می سازد، کسی که به غم و اندوه شما اهمیت می دهد، متوجه شما می شود و شما را دوست دارد و بر درد دل شما می نشیند و می تواند به شما کمک کند تا از آن عبور کنید. غلبه بر مشکلات و رسیدن به موفقیت.

احساس عشق واقعی: ازدواج پیوند عاطفی بین دو نفر را تقویت می کند و باعث می شود که آنها عشق و علاقه واقعی را به خوبی درک کنند. در یک ازدواج موفق، زوجین برای یکدیگر فداکاری می کنند و سعی می کنند آسایش یکدیگر را فراهم کنند و از بودن در کنار هم لذت ببرند.

سلامت فکری: افراد متاهل همیشه در زندگی خود از حمایت عاطفی برخوردارند و از نظر روحی بهتر می توانند با مشکلات و موانع زندگی برخورد کنند و در نتیجه سلامت فکری آنها بالاست. یک ازدواج موفق می تواند شما را در وضعیت ذهنی پایدارتر و مناسب تری نسبت به مجرد بودن قرار دهد.

کاهش احساس تنهایی: ممکن است در جوانی نیاز دائمی به همنشینی احساس نکنید، اما با بزرگتر شدن و رسیدن به میانسالی، داشتن یک همراه باعث می شود کمتر احساس تنهایی کنید. ترس و دلتنگی وجود نخواهد داشت. . وارد زندگی خود شوید..

تأثیر ازدواج بر سلامتی افراد، فواید ازدواج، تأثیر ازدواج بر جسم و روان

تأثیر ازدواج بر سلامت جسمانی افراد

تأثیر ازدواج بر سلامت جسمانی

اجتناب از رفتارهای پرخطر: افراد متاهل تمایل کمتری به رفتارهای پرخطر مانند مصرف مواد مخدر، نوشیدن بیش از حد الکل یا رانندگی خطرناک دارند. به گفته روانشناسان، از آنجایی که فرد متاهل می داند در این دنیا افرادی هستند که زندگی آنها به او بستگی دارد، تصمیمات آگاهانه تری برای نجات زندگی خود می گیرد.

کاهش خطر حمله قلبی: ازدواج می تواند خطر حمله قلبی را در افراد متاهل کاهش دهد. زنان متاهل ۶۵ درصد و مردان متاهل ۶۶ درصد کمتر از همتایان مجرد خود در معرض حمله قلبی هستند. افراد متاهل به طور کلی سبک زندگی سالم تری دارند و حمایت اجتماعی بهتری دارند.

کاهش خطر سکته: گزارشی که توسط انجمن سکته مغزی آمریکا منتشر شده است نشان می دهد که مردان متاهل ۶۴ درصد کمتر از مردان مجرد دچار سکته مغزی می شوند. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که رضایت زناشویی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سکته دارد.

شانس بیشتر بهبودی در جراحی های بزرگ: یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که یک همسر حامی کلید بهبودی پس از جراحی های تهاجمی بزرگ است. خوشبختانه، افراد متاهلی که تحت عمل جراحی بزرگ قرار می گیرند، می توانند ۱۵ سال بیشتر از افراد مجرد عمر کنند.

کاهش احتمال مرگ زودرس: یک ازدواج موفق می تواند سال های زیادی به زندگی شما اضافه کند، حتی در برخی موارد به ۱۰ سال نیز می رسد. مطالعه ای روی ۵۰۰۰ نفر نشان داد که زوج هایی که ازدواج های طولانی و پایدار داشتند، ۵۰ درصد کمتر از آن هایی که ازدواج کردند یا در میانسالی مجرد ماندند، در معرض مرگ بودند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان: بر اساس مطالعات، ازدواج موفق باعث کندی ساعت بیولوژیکی زوجین می شود، تلومرها، انتهای DNA که از کروموزوم های بدن محافظت می کنند، در افراد متاهل، به ویژه در افرادی که از رفاه اقتصادی برخوردار هستند، طولانی تر است. در نتیجه میزان آسیب سلولی در این افراد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان در این افراد کاهش می یابد.

محققان هشدار می دهند که افراد مجرد در سنین بالا و افراد کم درآمد پیری سلولی را تسریع می کنند.

کاهش بیماری آلزایمر: بیماری آلزایمر حدود یک سوم افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد، اما زنان و مردان متاهل ۴۳ درصد کمتر از افراد مجرد در معرض ابتلا به آلزایمر در سنین بالا هستند.

تلفیقی: قسمت زناشویی بیتوت