از دست دادن ویتامین C بیماری توهم زا دریانوردی


توهم و مشاهده اشیا و موجودات ناشناخته در بین ملوانان به ویژه در سفرهای طولانی امری طبیعی بوده است. اما دلیل آن چیست؟

از دست دادن کمبود ویتامین

در قرن ۱۵ و ۱۶، زمانی که سفرهای طولانی مدت معمول بود و به عنوان عصر اکتشاف شناخته می شد، ملوانان گزارش دادند که رویاهایی از غذاهای رنگارنگ و مزارع سرسبز را تجربه می کردند. اما بعدها مشخص شد که این توهم دوری ماه ها از خشکی و ماه ها در کشتی بود. در آن زمان برخی از ملوانان از شدت این توهم خود را به دریا انداختند. از دست دادن کمبود ویتامین سی را در مجله دلتا بخوانید.

درمان توهم ملوانان چه بود؟

به نظر می رسد که درمان این فلفل های مزاحم یک معجون شیمیایی پیچیده نیست، همانطور که قبلا تصور می شد، بلکه یک درمان ساده آب لیمو است. در واقع، این ملوانان از بیماری اسکوربوت رنج می بردند، بیماری ناشی از کمبود ویتامین C، یک ریزمغذی ضروری که مردم از خوردن میوه ها و سبزیجات دریافت می کنند.

معجزه ویتامین C

ویتامین C برای تولید و آزادسازی انتقال دهنده های عصبی، پیام رسان های شیمیایی مغز، مهم است. در غیاب آن، سلول های مغز به طور موثر با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند که می تواند منجر به توهم شود.

همانطور که داستان معروف کاشفان دریا نشان می دهد، یک ارتباط صمیمی بین غذا و مغز وجود دارد، ارتباطی که محققان در تلاش برای کشف آن هستند. چگونه اجزای غذا و محصولات تجزیه آنها می توانند دستورالعمل های ژنتیکی را تغییر دهند که فیزیولوژی ما را کنترل می کند.

اگرچه هنوز نمی‌توانیم با رژیم غذایی از بیماری‌های مغزی پیشگیری یا درمان کنیم، اما محققان در مورد نقش تغذیه در فرآیندهای روزمره مغز چیزهای زیادی یاد می‌گیرند.

معجزه ویتامین C

کمبود این ویتامین ها مغز را تنبل و دچار هذیان می کند

شاید تعجب آور نباشد که تعادل ظریف مواد مغذی کلید سلامت مغز است. کمبود یا زیاده‌روی ویتامین‌ها، قندها، چربی‌ها و اسیدهای آمینه می‌تواند بر مغز و رفتار به صورت منفی یا مثبت تأثیر بگذارد.

مانند ویتامین C، کمبود سایر ویتامین ها و مواد معدنی نیز می تواند منجر به اختلالات تغذیه ای شود که بر مغز انسان تأثیر منفی می گذارد. به عنوان مثال، سطوح پایین ویتامین B3/نیاسین در رژیم غذایی – که معمولا در گوشت و ماهی یافت می شود – می تواند باعث ایجاد پلاک شود.

پلاگرا بیماری است که در آن افراد از زوال عقل رنج می برند. نیاسین برای تبدیل غذا به انرژی و بلوک های ساختمانی، محافظت از طرح ژنتیکی در برابر آسیب های محیطی و کنترل تولید محصولات ژنی خاص ضروری است.

در غیاب این فرآیندهای حیاتی، سلول‌های مغز که به عنوان نورون‌ها نیز شناخته می‌شوند، آسیب می‌بینند و پیش از موعد می‌میرند و منجر به زوال عقل می‌شوند.

این ویتامین را برای پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل مصرف کنید

در مدل های حیوانی، کاهش یا مسدود کردن تولید نیاسین در مغز باعث آسیب عصبی و مرگ سلولی می شود. برعکس، نشان داده شده است که افزایش سطوح نیاسین اثرات بیماری های عصبی مانند آلزایمر، هانتینگتون و پارکینسون را کاهش می دهد.

مطالعات مشاهده ای در انسان نشان می دهد که سطوح کافی نیاسین ممکن است از این بیماری ها محافظت کند، اما نتایج هنوز قطعی نیست.

بیماری ملوان

مطالعات پیشنهادی: مضرات قرار دادن نان داغ در کیسه پلاستیکی را بخوانید.

اپلیکیشن مجله دلتا