از هزینه های نگهداری بالا گرفته تا شیوع بیماری!


ایسنا/ آذربایجان غربی با توجه به اینکه بعد از کشاورزی، دامداری شغلی است که افراد زیادی در آذربایجان غربی انجام می دهند، بنابراین لازم است اطلاعات کافی در این زمینه در اختیار افراد قرار گیرد تا در تولید محصولات مرتبط موثر واقع شود تا بتوان سرمایه را حفظ کرد. اقدامات لازم برای دام شما

حفظ سلامت دام در گروه هزینه های سنگین قرار دارد

شوکتی، دامدار در گفت وگو با ایسنا، حفظ سلامت دام را منوط به هزینه های بالا دانست و از دولت خواست تا از این صنف حمایت کند و افزود: ضدعفونی و جداسازی منابع آب وحشی از دام های اهلی باید انجام شود.

وی ادامه داد: اگرچه در گذشته خدمات بهداشتی و درمانی امروز به راحتی و به طور گسترده در اختیار کل جامعه نبود و شیوع بیماری های واگیر به معنای تلف شدن همه دام های یک کشاورز بود، اما امروزه پیشرفت های زیادی حاصل شده است که به معنای پایان یافتن است. مشکلی نیست.

این کشاورز با بیان اینکه پیشرفت های زیادی در زمینه پزشکی و دامپزشکی در کشور حاصل شده است، ادامه داد: در نتیجه این تلاش ها بیماری هایی مانند تب برفکی و مالاریا رو به کاهش است و به دلیل آگاهی بهداشتی این بیماری ها بسیار زیاد است. محدود.” تبدیل شد.

شوکتی افزود: اما باید در نظر داشته باشید که دامداران با هزینه واکسیناسیون دام های خود و همچنین هزینه های درمان بیماری های مختلف در دام های خود دست و پنجه نرم می کنند.

وی گفت: این هزینه ها می تواند دلیل دیگری برای افزایش قیمت دام و لبنیات باشد و دامدار را در تنگنا قرار دهد.

لزوم آشنایی کشاورزان با علائم آفت نشخوارکننده کوچک

برات خادمیان، متخصص دام در گفت و گو با ایسنا، گفت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی و به شدت واگیردار در دام است که دامداران و تمامی کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند باید نسبت به این مشکل آگاه باشند.

وی با بیان اینکه این بیماری در بین انواع نشخوارکنندگان کوچک اهلی و وحشی شایع است، افزود: افراد دام باید بدانند که تب، آبریزش چشم و بینی، زخم دهان، تنفس نامنظم، سرفه، اسهال ناخوشایند از جمله علائم این بیماری است. .

این متخصص با اشاره به اینکه برای جلوگیری از شیوع این بیماری باید اقدامات اساسی انجام شود که واکسیناسیون و اطلاع رسانی کافی در این زمینه انجام شود، گفت: از این طریق می توان میزان ابتلا را به حداقل رساند.

وی بر لزوم واکسیناسیون به موقع و پوشش کامل واحدهای پرخطر، مراکز بیماری و واحدهای دامداری مجاور تاکید کرد و گفت: با مراقبت‌های مستمر، جدی و تخصصی در این مناطق می‌توان تا حد زیادی در کاهش شیوع بیماری کمک کرد. “

خادمیان جابجایی غیرمجاز دام، عدم توجه به سابقه بیماری، سهل انگاری در واکسیناسیون دام های تازه اکتسابی، رعایت نکردن اصول بهداشتی و قرنطینه را از عوامل شیوع این بیماری عنوان کرد.

این کارشناس بر لزوم همکاری با تیم های واکسیناسیون دام، پرهیز از جابجایی غیرمجاز دام، رعایت کامل و دقیق اصول بهداشتی و ضدعفونی مراکز آلوده یا مشکوک به آلودگی تاکید کرد و افزود: دفن بهداشتی لاشه ها، رعایت اصول قرنطینه ای جدید حیوانات به محل پرورش نیز باید در نظر گرفته شوند.

از هزینه های نگهداری بالا گرفته تا شیوع بیماری!

ایمن سازی بیش از ۲ میلیون دام سبک در برابر آفت نشخوارکنندگان کوچک در آذربایجان غربی

سید امید خلیل زاده، مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی در گفت وگو با ایسنا، از واکسینه شدن ۲ میلیون و ۵۷۷ هزار راس دام سبک علیه آبله در استان خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در مبارزه با این بیماری گفت: بدون شک یکی از مهم ترین و موثرترین راه های پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون به موقع دام اعم از گوسفند و بز است.

وی گفت: هنگامی که واکسن تزریق می شود، مصونیت مادام العمر یا حداقل سه سال ایجاد می کند. وی افزود: این بیماری بسیار مهم است زیرا می تواند به حیوانات در محیط منتقل شود و باید پیشگیری و آگاهی رسانی شود.

خلیل زاده با اشاره به اینکه اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارات و تلفات ناشی از این بیماری به صورت مستمر انجام می شود، گفت: با استفاده از توان بخش خصوصی برای ایمن سازی دام ها در ۱۲ ماهه سال گذشته حدود ۲ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۶۲۹ راس تله نوری انجام شد. روی صحنه قرار گرفت.

به گزارش ایسنا؛ از آنجایی که طاعون نشخوارکنندگان کوچک به عنوان طاعون بز شناخته می شود، یک بیماری ویروسی بسیار مسری است که گوسفند و بز را درگیر می کند. علائم شامل تب، آبریزش چشم و بینی، التهاب و زخم در دهان، مشکل در تنفس و سرفه است. ذات الریه التهاب روده و اسهال است و دامداری بعد از کشاورزی یکی از مشاغل مهم آذربایجان غربی است. ، با حذف سرمایه، فرصتی برای شیوع انواع بیماری ها ایجاد نمی کند.

انتهای پیام

رژیم لاغری سریع