اسکریپت چیست؟


زبان برنامه نویسی نوعی زبان برنامه نویسی است که می تواند توسط برنامه دیگری بدون کامپایل تفسیر یا اجرا شود.

کد اسکریپت آنها مستقیماً از یک برنامه مفسر برای ترجمه دستورالعمل ها و تفسیر آنها از کد اصلی استفاده می کنند و نیازی به فرآیند کامپایل توسط کامپایلر ندارند. در حالی که سایر زبان های برنامه نویسی معمولاً قبل از اجرای برنامه به یک کامپایلر نیاز دارند تا کدهای خود را به زبان ماشین تبدیل کند.

به عبارت دیگر، اسکریپت‌نویسی نوعی کدنویسی است که به شما امکان می‌دهد برنامه‌ای را وادار به انجام کاری کنید.

به لطف استفاده از اسکریپت ها، می توانیم وب سایت هایی با محتوای غنی و کاربردی داشته باشیم.

با کد نویسی، برنامه ای ایجاد می کنید که پایدار است، به این معنی که بسیاری از چیزها در آن تغییر نمی کنند.

به عنوان مثال شما با کدنویسی وب سایتی ایجاد کرده اید که فقط تعدادی عکس و متن را نمایش می دهد و در آن وب سایت چیزی تغییر نمی کند.

برای حل این مشکل و افزودن برخی ویژگی ها، می توانید از یک زبان برنامه نویسی استفاده کنید که در برخی شرایط تصاویر و متن آن وب سایت را تغییر می دهد.
اما این تغییرات برای پویایی یک برنامه وب یا یک صفحه وب سایت کافی نیست. به خاطر همین اسکریپت استفاده می شود

اسکریپت ها نحوه رفتار وب سایت در پاسخ به درخواست های مختلف وارد شده توسط کاربر را مشخص می کنند. به طور کلی، اسکریپت ها کمک زیادی به افزودن انعطاف پذیری بیشتر به دنیای وب کرده اند.

مقایسه زبان های برنامه نویسی کامپایل شده و تفسیر شده

به طور خلاصه می توان به تفاوت زبان های برنامه نویسی تفسیری و کامپایل شده اشاره کرد
یک زبان تفسیری یک زبان برنامه نویسی است که به گونه ای طراحی شده است که کد اصلی آن می تواند مستقیماً اجرا شود.
آنها نیازی به تبدیل به زبان ماشین ندارند.

اما زبان های برنامه نویسی کامپایل شده باید کدهای سطح بالا نوشته شده در زبان را به کدهای سطح پایین تبدیل کنند.
پیاده سازی برای مثال زبان برنامه نویسی C یکی از زبان هایی است که برای اجرا باید کامپایل شود.

یک راه ساده برای درک اینکه کدام برنامه ها باید کامپایل شوند، فکر کردن در مورد انواع سیستم هایی است که آنها را اجرا می کنند. به عنوان مثال، برنامه های نوشته شده برای سیستم عامل ویندوز به کامپایلر ویندوز نیاز دارند
آنها در سیستم های مک کار نمی کنند.

اسکریپت ها را به صفحات وب اضافه کنید

اسکریپت باعث می شود که کاربران مجبور نباشند مراحل پیچیده ای را برای به دست آوردن نتایج خاص در هنگام مرور یک وب سایت یا کار بر روی رایانه شخصی خود طی کنند.

از این رو، اسکریپت می تواند عملکردی را به یک برنامه خاص اضافه کند به معنای

با اسکریپت نویسی می توانید برنامه هایی ایجاد کنید که می سازید یا
برنامه های ساخته شده توسط افراد دیگر را با استفاده از API های مختلف کنترل کنید.

اسکریپت ها معمولا در یک فایل جداگانه به صفحات وب اضافه می شوند و به طور کلی به دو دسته اسکریپت سمت سرور و سمت کاربر تقسیم می شوند.

از نظر عملکرد، تنها تفاوت با اسکریپت سمت سرور این است که این نوع اسکریپت برای اجرای دستورالعمل ها نیاز به سرور دارد.

مزایا و کاربردهای اسکریپت نویسی در پایتون چیست؟

در پایتون، مفسر خط به خط کامپایل می کند. در واقع برنامه نویس در این زمینه مشکل چندانی ندارد، زیرا در صورت بروز خطا متوجه می شوید که به شما می گوید یک عبارت خاص یا یک عبارت خاص مشکل دارد. خط، و شما باید خطا را اصلاح کنید، که برای پیشرفت شما بسیار مهم است. این می تواند خوب باشد، البته همانطور که گفته شد سرعت کار شما را کاهش می دهد، البته می توانید خودتان مقداری کار انجام دهید، در این صورت اگر می خواهید اطلاعات را از داده ها استخراج کنید، می توانید از اسکریپت استفاده کنید. داشته باشید یا حداقل بخواهید نوشتن کد؛ بر خلاف برنامه نویسی سنتی که سختی بیشتری وجود داشت و باید مراحل برنامه نویسی زیادی را طی کنید، اما در برنامه نویسی پایتون می توانید اسکریپت خود را بنویسید و کار خود را به خوبی انجام دهید. همچنین می توان از اسکریپت ها در بحث ساخت فایل یا تست نفوذ استفاده کرد، در واقع می توان گفت که همگی اسکریپت هستند. زبان های اسکریپت معمولاً یک نحو ساده و معنایی بسیار ساده دارند. به عبارت دیگر معنی و نحو بسیار ساده ای دارند که می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید.

پایتون بهترین برنامه اسکریپت نویسی است

می توان اشاره کرد که پایتون به عنوان زبان برنامه نویسی دوم بسیار شناخته شده است و یادگیری آن بسیار آسان است، یادگیری آن آسان و بسیار کاربردی است و می توان از آن به عنوان یک زبان بسیار محبوب و مهم یاد کرد. با کمک این برنامه می توانید اسکریپت نویسی را نیز یاد بگیرید و به نوعی آن را به عنوان یکی از مهم ترین زبان های اسکریپت نویسی در نظر بگیرید. پس برای یادگیری خوب اسکریپت نویسی باید پایتون را خوب بشناسید و از ویژگی های خوب آن استفاده کنید.

مقایسه زبان های برنامه نویسی با زبان های برنامه نویسی

با تمام توضیحاتی که در مورد اسکریپت نویسی در پایتون داده شد، باید آنها را با هم مقایسه کنیم و بیشتر بدانیم.

۱_ زبان های اسکریپت برای اجرا به مترجم نیاز دارند اما در زبان های برنامه نویسی این مورد توسط کامپایلر مشخص می شود.

۲- نکته دیگر در مورد مقایسه این دو مورد این است که در زبان های اسکریپت نویسی نیازی به کدنویسی به شکل خاصی نیست، بلکه در زبان های برنامه نویسی باید تمامی دستورات کدنویسی را به صورت صحیح و دستی وارد کنید.

۳_ در زبان های برنامه نویسی خیلی احساس محدودیت می کنید. اما اسکریپت نویسی محدودیتی ندارد و همانطور که گفته شد دستورات را به صورت خودکار دنبال می کند. این تعاریف به گونه ای است که نشان می دهد اسکریپت نویسی می تواند در برنامه نویسی به ما کمک زیادی کند، کمکی که می تواند برای ما بی حد و حصر باشد.