اطلاعاتی در مورد آزمایش ایدز


HIV چیست؟

HIV (ویروس نقص ایمنی انسان) ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن حمله می کند. در صورت عدم درمان، HIV می تواند منجر به ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) شود. هنگامی که افراد به HIV آلوده می شوند، آن را برای مادام العمر دارند. اما با مراقبت های پزشکی مناسب می توان HIV را کنترل کرد. اچ‌آی‌وی افراد مبتلا به HIV فعال تحت درمان قرار گیرند، زندگی طولانی و سالم داشته باشند و از اطرافیان خود محافظت کنند.

راه های تشخیص ایدز بدون آزمایش

خودآزمایی HIV (یا خودآزمایی سریع) یک آزمایش آنتی بادی است که می تواند در خانه یا در یک محیط خصوصی استفاده شود. با خودآزمایی HIV، می توانید در عرض ۲۰ دقیقه نتایج آزمایش خود را دریافت کنید. برای آزمایش ایدز در خانه، فقط از کیت های آزمایشی استفاده کنید که نیاز به سواب دهانی یا خون انگشت انگشت دارند، فقط قبل از شروع، دستورالعمل های روی کیت آزمایش را بخوانید. برای خودآزمایی HIV، باید لثه های خود را تمیز کنید تا نمونه ای از مایع دهانی جمع آوری شود و سپس نمونه خود را آزمایش کنید. و نمونه را در قسمت مورد نظر قرار دهید. نتایج شما ظرف ۲۰ دقیقه آماده خواهد شد. اگر پاسخ تست معتبر نیست، از کیت دیگری استفاده کنید. پاسخ تست با نشان دادن یک خط قرمز نشان داده می شود، اگر خط قسمت C قرمز شود، پاسخ منفی است و اگر خط قسمت T و C با هم قرمز شود، پاسخ مثبت است، در غیر این صورت پاسخ نامعتبر است. . .

تست HIV

سه نوع آزمایش HIV وجود دارد: آزمایش آنتی بادی، آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی و آزمایش اسید نوکلئیک (NAT). هنگامی که در معرض ویروس هایی مانند HIV قرار می گیرید، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی تولید می کند. آنتی ژن ها مواد خارجی هستند که باعث می شوند سیستم ایمنی بدن شما فعال شود. اگر HIV دارید، آنتی ژنی به نام p24 قبل از ساختن آنتی بادی تولید می شود. لازم به ذکر است که آزمایش اچ آی وی معمولاً روی خون یا مایعات دهانی انجام می شود. روی ادرار نیز قابل انجام است.

۱. آزمایش آنتی بادی

آزمایش آنتی بادی آنتی بادی های HIV را در خون یا مایعات دهان شما جستجو می کند. اکثر آزمایشات سریع و تنها خودآزمایی HIV که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است، آزمایش آنتی بادی است. به طور کلی، آزمایش های آنتی بادی که خون را از ورید می گیرند، می توانند HIV را زودتر از آزمایش هایی که از خون انگشت یا مایع دهان استفاده می کنند، تشخیص دهند.

۲. آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی

آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی هم آنتی بادی و هم آنتی ژن HIV را جستجو می کند. این آزمایش شامل خون گیری از ورید است. یک آزمایش سریع آنتی ژن/آنتی بادی نیز در دسترس است که با گرفتن نمونه انگشتی انجام می شود.

۳. آزمایش اسید نوکلئیک (NAT)

NAT ویروس واقعی را در خون تشخیص می دهد. با NAT، پرسنل آزمایشگاه از رگ شما خون می گیرند و نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستند. این آزمایش می تواند تشخیص دهد که آیا یک فرد HIV دارد یا چه مقدار ویروس در خون وجود دارد (تست بار ویروسی HIV). NAT می تواند HIV را زودتر از سایر انواع آزمایش تشخیص دهد. این آزمایش باید برای افرادی در نظر گرفته شود که اخیراً در معرض HIV قرار گرفته اند و علائم اولیه HIV و آزمایش آنتی بادی یا آنتی ژن/آنتی بادی منفی دارند. حتماً با پزشک خود در مورد اینکه کدام نوع آزمایش HIV برای شما مناسب است صحبت کنید. نتایج آزمایش ایدز چند روز طول می کشد؟ بستگی به نوع آزمایش ایدز و محل آزمایش دارد.

  • خودآزمایی HIV در عرض ۲۰ دقیقه نتیجه می دهد.
  • با آزمایش آنتی بادی سریع، که معمولاً با خون روی انگشت یا مایع دهانی انجام می شود، نتایج در ۳۰ دقیقه یا کمتر آماده می شود.
  • آزمایش سریع آنتی ژن/آنتی بادی، با آزمایش خون انگشتی، ۳۰ دقیقه یا کمتر طول می کشد.
  • ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج آزمایش ایدز با آزمایش NAT یا آنتی ژن/آنتی بادی آزمایشگاهی به دست آید.

مناسب ترین زمان برای آزمایش ایدز

آیا آزمایش ایدز می تواند ویروس را بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آن تشخیص دهد؟ هیچ آزمایش HIV نمی تواند HIV را بلافاصله پس از عفونت تشخیص دهد. این به دلیل دوره نهفته است، که زمان بین قرار گرفتن در معرض HIV و زمانی است که آزمایش می تواند HIV را در بدن شما تشخیص دهد. دوره نهفته بستگی به نوع آزمایش HIV دارد. آزمایش های آنتی بادی معمولاً ۲۳ تا ۹۰ روز پس از قرار گرفتن در معرض HIV تشخیص داده می شوند. اکثر تست های سریع و خودآزمایی تست آنتی بادی هستند. یک آزمایش سریع آنتی ژن/آنتی بادی که روی نوک انگشت انجام می شود معمولاً می تواند HIV را ۱۸ تا ۹۰ روز پس از قرار گرفتن در معرض آن تشخیص دهد. آزمایشات آزمایشگاهی آنتی ژن/آنتی بادی با استفاده از خون وریدی معمولاً می تواند HIV را ۱۸ تا ۴۵ روز پس از قرار گرفتن در معرض آن تشخیص دهد. آزمایش اسید نوکلئیک (NAT) معمولاً می تواند HIV را ۱۰ تا ۳۳ روز پس از قرار گرفتن در معرض آن تشخیص دهد.

معتبرترین تست ایدز

آزمایش خون رایج ترین و قابل اعتمادترین آزمایش برای تشخیص ایدز است. آزمایش اسید نوکلئیک (NAT): این آزمایش می تواند تشخیص دهد که آیا فرد مبتلا به HIV است یا چه مقدار ویروس در خون وجود دارد (تست بار ویروسی HIV). NAT می تواند HIV را زودتر از سایر انواع آزمایش تشخیص دهد.

آزمایش ایدز و هپاتیت توضیح داد

آزمایش هپاتیت A، B و C: برخی از افراد مبتلا به HIV نیز هپاتیت ویروسی دارند. این آزمایش‌های خون عفونت فعلی یا گذشته با هپاتیت A، B یا C را بررسی می‌کنند. آزمایش عفونت هپاتیت A، B و C می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا به درمان نیاز دارید یا خیر. نتیجه آزمایش HIV منفی به این معنی است که هیچ نشانه ای از عفونت HIV در نمونه شما وجود ندارد. اما این همیشه به این معنی نیست که شما HIV دارید. نیست ممکن است شما به اچ آی وی آلوده شده باشید، اما آزمایش خیلی زود است و بعداً به آزمایش دیگری نیاز خواهید داشت. پزشک یا مشاور HIV شما می تواند نتایج آزمایش شما را تفسیر کند و به شما بگوید که آیا به آزمایش دیگری نیاز دارید یا خیر. به طور کلی، اگر آزمایش سریع یا خانگی شما منفی بود و ممکن است در معرض HIV قرار گرفته باشید: ۹۰ روز یا بیشتر، می توانید مطمئن باشید که ۹۰ روز پیش HIV داشته اید. دوباره آزمایش HIV بدهید. به این معنی که نمونه شما دارای علائم عفونت HIV است، به نتیجه مثبت آزمایش HIV نیاز دارید. برای تایید تشخیص HIV به آزمایش بعدی نیاز دارید مگر اینکه آزمایش NAT انجام دهید. اگر آزمایش پیگیری شما نیز مثبت باشد، به این معنی است که شما HIV دارید. مهم است که بلافاصله داروهایی به نام درمان ضد رتروویروسی (ART) را شروع کنید، حتی اگر هنوز سالم هستید. ART نمی تواند HIV را درمان کند، اما می تواند میزان ویروس را در خون شما تا حدی کاهش دهد که آزمایش نتواند آن را تشخیص دهد. اگر با HIV زندگی می کنید، مهم است که به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا آزمایشاتی برای نظارت بر درمان شما انجام شود.

راهنمای خواندن برگه آزمایش ایدز

راهنمای خواندن برگه آزمایش ایدز

پاسخ منفی یا غیر واکنشی به این معنی است که شما HIV منفی هستید. شما HIV ندارید (بر اساس دوره پنجره و مواجهه اخیر). نتیجه مثبت یا واکنشی به این معنی است که آزمایش نشان می دهد که شما HIV مثبت هستید و عفونت HIV دارید. پاسخ نامشخص به این معنی است که نتیجه آزمایش نامشخص است و باید تکرار شود. گاهی اوقات نتایج منفی ممکن است به این معنی باشد که شما در دوره پنجره قرار دارید، بنابراین ممکن است برای اطمینان به آزمایش خون بعدی نیاز داشته باشید.

تشخیص ایدز

ممکن است ندانید که HIV دارید زیرا برخی از علائم HIV مشابه علائم سایر بیماری ها است. همچنین، همه افراد هنگام آلوده شدن به HIV علائمی را نشان نمی دهند. علائم HIV می تواند شامل موارد زیر باشد: علائم شبیه آنفولانزا (آبریزش یا گرفتگی بینی، گلودرد، سرفه، تب) خستگی شدید و مداوم تب، لرز و تعریق شبانه بدون دلیل واضح کاهش وزن سریع و گردن درد از دست دادن اشتها غدد لنفاوی متورم . و زیر بغل یا کشاله ران سرفه مداوم یا سرفه خشک اگر فکر می کنید در معرض HIV قرار گرفته اید و علائم دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. علائم معمولاً بین ۱ تا ۳ هفته پس از قرار گرفتن در معرض HIV ظاهر می شوند. اگر فکر می کنید مبتلا به اچ آی وی هستید، فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید. هرچه زودتر تشخیص داده شود، زودتر می توانید درمان را شروع کرده و از بیماری های جدی جلوگیری کنید. ممکن است لازم باشد برخی از آزمایشات HIV 1 تا ۳ ماه پس از مواجهه با عفونت HIV تکرار شوند. بگیر یا نگیر یک داروی ضد اچ آی وی به نام پروفیلاکسی پس از مواجهه (PEP) در صورتی که ظرف ۷۲ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض ویروس مصرف شود، می تواند از آلوده شدن شما جلوگیری کند. تشخیص زودهنگام به این معنی است که می توانید درمان را زودتر شروع کنید، که می تواند شانس شما را برای کنترل ویروس بهبود بخشد، خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد و شانس انتشار ویروس به دیگران را کاهش دهد. اگر باردار هستید، ممکن است به عنوان بخشی از معاینات روتین قبل از تولد، آزمایش خون برای بررسی اینکه آیا HIV دارید یا خیر، به شما پیشنهاد شود. در صورت عدم درمان، HIV می تواند در دوران بارداری، تولد یا شیردهی به کودک شما منتقل شود. درمان در دوران بارداری خطر انتقال HIV به نوزاد را تا حد زیادی کاهش می دهد.

تشخیص ایدز

دکتر. آزمایشگاه شریفی با کادری مجرب و تخصص حرفه ای شما را در این مرحله تست راهنمایی می کند. منبع https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-testing/test-types.html https://www.nhs.uk/conditions/hiv-and-aids/ https://medlineplus.gov/ lab-tests/hiv-screening-test/ https://www.hiv.gov/hiv-basics/staying-in-hiv-care/provider-visits-and-lab-test/lab-tests-and-results

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟