اعلام آمادگی ایران برای میانجیگری و کمک به حل بحران اوکراین


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در تماس تلفنی پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و آخرین تحولات لغو تحریم ها گفتگو کردند.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان با اشاره به مصوبه اخیر دفتر جمهوری اسلامی ایران در خصوص قراردادهای فرهنگی و امنیت اطلاعات بین دو کشور و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی، از تصویب این اسناد توسط دولت استقبال کرد. روسیه.

امیرعبداللهیان در تشریح مواضع کشورمان در قبال استفاده از ابزار جنگی و تحریم، بر حمایت تهران از آتش بس و بازگشت به میز مذاکره تاکید کرد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس روابط عالی خود با روسیه از هرگونه تلاش دیپلماتیک برای حل مناقشه در اوکراین حمایت می کند و آماده میانجیگری و کمک به حل این بحران است.

وی با اشاره به مذاکرات برای رفع تحریم ها در وین گفت: اگر آمریکایی ها منطقی عمل کنند، توافق هسته ای در دسترس خواهد بود.

وی همچنین خواستار ابتکار همه طرف ها در این زمینه شد.

امیرعبداللهیان بر اراده جدی تهران برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار و البته به خطوط قرمز تاکید کرد و از موضع مثبت روسیه در حمایت از توافق مورد تایید ایران قدردانی کرد.

در این تماس تلفنی دو طرف آخرین وضعیت مسائل دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز روابط تهران و مسکو را مهم ارزیابی کرد.

لاوروف با تاکید بر اینکه اولویت روسیه اجرای اسناد امضا شده بین دو کشور است، خاطرنشان کرد: شخصا مسائل هماهنگی بین سازمانی را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد.

سرگئی لاوروف بر ادامه حمایت روسیه از این توافق و تلاش مسکو برای دستیابی به یک توافق عادلانه در راستای منافع طرف ایرانی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از مواضع غیرسازنده آمریکا و غرب، به تشریح آخرین تحولات اوکراین پرداخت و از هرگونه اقدام اوکراین برای توجه به مذاکرات استقبال کرد و نقش ایران را سازنده در این زمینه خواند.

انتهای پیام

soreces