افزایش خطر زوال عقل در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئیدتحقیقات جدید نشان می دهد که افراد مبتلا به مشکلات تیروئید در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل هستند و به نظر می رسد این خطر با شدت بیماری مرتبط باشد.

به گزارش ایسنا، به گفته TechExplorer، کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که تیروئید شما هورمون تیروئید کافی تولید نمی کند. این بیماری متابولیسم را کند می کند و کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

در برخی موارد، اختلالات تیروئید با علائم زوال عقل همراه است که با درمان منع مصرف دارد. تاکنون مطالعات کمی برای بررسی ارتباط بین اختلال تیروئید و زوال عقل انجام شده است. مطالعه جدیدی که به درک بهتر ارتباط بین این دو بیماری کمک می کند، نشان می دهد که افراد مسن مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل باشند.

برای این مطالعه، محققان سوابق سلامت ۷۸۴۳ تایوانی جدید مبتلا به زوال عقل را با تعداد افرادی که به این بیماری مبتلا نبودند، مقایسه کردند. میانگین سنی ۷۵ سال بود.

با بررسی سابقه کم کاری یا پرکاری تیروئید در این افراد مشخص شد که در مجموع ۱۰۲ نفر کم کاری تیروئید و ۱۳۳ نفر پرکاری تیروئید داشتند. پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که بدن هورمون تیروئید بیش از حد تولید و ترشح کند. در پرکاری تیروئید برخلاف کم کاری تیروئید متابولیسم بدن افزایش می یابد.

محققان هیچ ارتباطی بین پرکاری تیروئید و زوال عقل پیدا نکردند، اما بین کم کاری تیروئید و زوال عقل ارتباط وجود داشت.

۶۸ یا ۰.۹ درصد افراد مبتلا به زوال عقل در مقایسه با ۳۴ نفر یا ۰.۴ درصد افراد مبتلا به زوال عقل، کم کاری تیروئید داشتند. تحقیقات نشان داده است که افراد بالای ۶۵ سال مبتلا به کم کاری تیروئید ۸۰ درصد بیشتر از افراد هم سن و سالی که مشکلات تیروئیدی ندارند در معرض ابتلا به زوال عقل هستند. این نتایج پس از تطبیق با سایر عوامل مانند جنسیت، سن، فشار خون بالا و دیابت که ممکن است بر خطر ابتلا به زوال عقل تأثیر بگذارد، به دست آمد.

در افراد زیر ۶۵ سال، سابقه کم کاری تیروئید با افزایش خطر زوال عقل همراه نبود.

Chien-Hsiyang Weng، نویسنده مطالعه در دانشگاه براون در رود آیلند، می گوید: «وقتی به افرادی که برای کم کاری تیروئید دارو مصرف می کردند، نگاه کردیم، متوجه شدیم که احتمال ابتلای آنها سه برابر بیشتر از کسانی است که این کار را نمی کنند. این ممکن است ارتباطی بین شدت بالای بیماری و زوال عقل باشد، و مطالعات مشاهده ای ثابت نمی کند که کم کاری تیروئید علت مستقیم زوال عقل است، بلکه فقط ارتباط بین این دو را نشان می دهد.

در این مطالعه شدت کم کاری تیروئید در نظر گرفته نشد.

انتهای پیام/

زخم ها