افزایش قابل توجه صادرات محصولات کشاورزی به اوکراین
اوکراین شاهد افزایش قابل توجه صادرات محصولات کشاورزی در ماه جولای است.

به گزارش ایسنا، وزارت کشاورزی اوکراین اعلام کرد: صادرات غلات، دانه‌های روغنی و روغن‌های گیاهی از اوکراین در ماه جولای به ۲.۶۶ میلیون تن رسید که نسبت به ژوئن ۲۲.۷ درصد افزایش داشت.

صادرات غلات اوکراین از زمان آغاز جنگ کاهش یافته است، به دلیل بسته شدن بنادر، افزایش قیمت جهانی مواد غذایی و نگرانی از کمبود در آفریقا و خاورمیانه. ماه گذشته توافقی برای رفع محاصره بنادر اوکراین و اجازه خروج کشتی های غلات به دست آمد.

این وزارتخانه گفت که صادرات ژوئیه شامل ۴۱۲۰۰۰ تن گندم، ۱۸۳۰۰۰ تن جو، ۱.۱ میلیون تن ذرت، ۳۶۲۱۰۰ تن تخمه آفتابگردان و سایر کالاها است. با این حال، این وزارتخانه در بیانیه جداگانه ای اعلام کرد که صادرات غلات اوکراین در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۳ تقریباً ۵۲ درصد کاهش یافته و به ۲.۲ میلیون تن در مقایسه با سال گذشته رسیده است.

صادرات غلات برای فصل ۲۰۲۱-۲۲، که در ۳۰ ژوئن به پایان رسید، ۸.۵ درصد افزایش یافت و به ۴۸.۵ میلیون تن رسید که به دلیل صادرات قوی قبل از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه افزایش یافت. اوکراین گفت ۳۷۰۰۰۰ تن غلات از بنادر دریایی پس از رفع محاصره صادر شده است.

بر اساس گزارش رویترز، صادرات تاکنون در سال‌های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ شامل ۱.۴۵ میلیون تن ذرت، ۵۶۲۰۰۰ تن گندم و ۱۹۲۰۰۰ تن جو است.

دولت اوکراین اعلام کرد که در سال جاری حداقل ۵۰ میلیون تن غلات برداشت خواهد شد، در حالی که رکورد ۸۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ بود.

انتهای پیام/

زخم

مطالب پیشنهادی


ایسنا/ مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان معتقد است حضور نکونام یکی از جذابیت های این تیم…