اقدامات اردوغان در عراق در آینده بر ترکیه تأثیر خواهد گذاشتیک کارشناس مسائل منطقه با انتقاد از سیاست خارجی ترکیه در قبال کشورهای منطقه از جمله عراق گفت: رفتار ترکیه ممکن است مقامات اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی را به این نتیجه برسانند که علیه ترکیه فشار وجود دارد، توانایی پ.ک.ک. به عنوان یک اهرم استفاده می شود و اگر این اتفاق بیفتد مشکلات بیشتر می شود.

محمدصادق کوشکی در گفت وگو با ایسنا، با تحلیل اقدامات ترکیه در شمال عراق که با واکنش شخصیت ها و مردم این کشور مواجه شد، اظهار کرد: سیاست خارجی ترکیه در سال های اخیر به سیاست های اردوغان زیر سوال رفته است. او از افکار شخصی و منطق و عقلانیت پیروی نمی کند، در مورد وضعیت ترکیه دچار توهم است.

وی تصریح کرد: این روند سیاست خارجی ترکیه نه تنها در عراق، بلکه در رابطه با بحران سوریه و حتی اوکراین نیز منعکس شده است. ترکیه از یک طرف سیاستی را اعلام می کند که خواهان گفت وگو است، اما در عمل می خواهد با دست بالا وارد موضوع شود.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین تصریح کرد: مشکل دیرینه ترکیه با شمال عراق ربطی به دوران کنونی ندارد و بیش از سه دهه است که ترکیه از پ.ک.ک گلایه دارد و این است که این گروه در حال تضعیف پایگاه های آنهاست. در عراق. . بوقلمون را بکش

استاد این دانشگاه در عین حال افزود: از آنجایی که دولت مرکزی عراق چندین دهه است کنترلی بر اقلیم کردستان ندارد، مناطق کوهستانی و مرزی این اقلیم عملا به پایگاهی برای پ.ک.ک تبدیل شده است که به آنها حمله می کند. اجازه دادن به حوزه منطقه مورد استفاده ترکیه برای دادن

کوشکی افزود: ترک ها در طول سه دهه گذشته هر زمان که صلاح دیدند سعی کردند این پایگاه ها را درهم بشکنند و با حملات هوایی و زمینی به آن ها ضربه بزنند، اما نمی توان فراموش کرد که حضور توهمی اردوغان در داخل کشور و رویکرد شخصی وجود دارد. سیاست این کشور مشکل ساز شده است، اردوغان قدرت خود و ترکیه را اغراق می کند، از یک سو به گفتگو تشویق می کنند، اما از سوی دیگر با فشار نظامی مشکل را حل می کنند، خواستن که ممکن نیست.

وی افزود: رفتار ترک ها ممکن است مقامات منطقه ای و عراقی را به این نتیجه برسانند که از قدرت پ.ک.ک در منطقه به عنوان اهرم فشار علیه ترکیه استفاده می کنند اما این اقدام قطعا مشکلات را بیشتر می کند.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین به اقدامات ترکیه در سوریه اشاره کرد و گفت: در سوریه شاهد هستیم که از یک سو موضوع با گفت و گو پیش می رود اما از سوی دیگر ارتش ترکیه با قدرت و قاطعیت وارد عمل می شود. انجام می دهد در سوریه از جایگاه بالایی برخوردار است و به عنوان آن شناخته شده است.» آنها می خواستند مسئله سوریه را با نیروی نظامی حل کنند که ممکن نیست.

وی در خصوص همکاری ترکیه و عراق برای مقابله با گروه هایی مانند پ.ک.ک گفت: دولت عراق در اقلیم کردستان قادر به کمک به اقلیم کردستان نیست و در عین حال اقلیم کردستان چنین اقدامی را انجام نخواهد داد. منافع منطقه پناه دادن به پ.ک.ک و همکاری با آنها در حین همکاری با ترکیه است.

انتهای پیام/

زخم