“القاعده” ضعیف ترین دوره خود را تجربه می کند / تروریسم ریشه در رژیم های خودکامه داردیک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده توسط آمریکایی ها در افغانستان گفت: القاعده در حال از دست دادن دومین رهبر خود است که در حال حاضر به دلایلی در ضعیف ترین حالت خود قرار دارد.

صابر گل انباری او در گفت وگو با ایسنا، این قتل را بیان کرد ایمن الظواهری این کار توسط آمریکایی‌ها انجام می‌شود که برای راستی‌آزمایی باید با تحولات سال گذشته در منطقه مشورت کنند. پس از خروج آمریکا از افغانستان و بازگشت طالبان، به نظر می رسد ظواهری به دلیل کنترل کابل توسط طالبان به گذشته و مسائل امنیتی توجهی نکرده و همین موضوع او را به هدف آسان تری برای آمریکایی ها نسبت به گذشته تبدیل کرده است.

«القاعده» ضعیف ترین دوران خود را تجربه می کند

وی با بیان اینکه القاعده دومین رهبر خود را از دست می دهد در حالی که گستره جغرافیایی و فعالیت این گروه در جهان عرب و جهان اسلام به دلایل مختلف ضعیف ترین دوران خود را می گذراند، گفت: داعش، داعش پس از تشکیل القاعده، برخی از نیروها به داعش و گروه القاعده پیوستند، به ویژه پس از مرگ اسامه بن لادن و به دلیل موقعیت کاریزماتیک وی در میان نیروهای پراکنده این گروه، به نوعی گذشته خود را از دست داد و انسجام سازمانی از دست رفت. با این حال، پس از تهاجم سال ۲۰۰۱ به افغانستان، بن لادن به دلایل امنیتی هیچ ارتباط سازمانی قبلی با نیروهای القاعده نداشت.

داعش و طالبان از نظر فکری و عملیاتی با یکدیگر تفاوت دارند

گل انباری با بیان اینکه القاعده و داعش از رادیکال ترین گروه ها هستند و به عنوان گروه های تروریستی در جهان شناخته می شوند، اما از نظر فکری و عملیاتی با یکدیگر تفاوت دارند، گفت: داعش یک حلقه پیوند است. دشمنان آنها و عملیات آن به شدت گسترش یافت و همه مخالفان و منتقدان آن، حتی اعضای القاعده را نیز دربر گرفت و هیچ محدودیتی برای استفاده از روش های خشن و خشونت آمیز وجود نداشت. با این حال، القاعده دشمنان، اهداف و روش‌های عملیاتی خود را مانند داعش گسترش نداد و بیشتر بر رویارویی با آمریکا و دولت‌هایی که دست نشانده آمریکا می‌دانست تمرکز کرد و به خشونت متوسل شد.

کشتن رهبران گروه هایی مانند القاعده به تروریسم در منطقه پایان نمی دهد

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به ضعف روزافزون سازمان القاعده در دو دهه گذشته تاکید کرد: باید توجه داشت که کشتن سران گروه‌هایی مانند القاعده باعث از بین رفتن تروریسم در منطقه نمی‌شد.

عامل اصلی تروریسم در منطقه، حکومت استبدادی در بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی است.

گل عنبری در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر اینکه برای از بین بردن تروریست ها در منطقه باید اقدامات اساسی صورت گیرد، گفت: اعراب و مسلمانان. همچنین بحران ۷۰ ساله فلسطین و تداوم اشغال سرزمین فلسطین و برخی تحولات دیگر در منطقه منجر به ایجاد احساس ناامیدی و تحقیر در برخی جوامع در کشورهای عربی و اسلامی شده و برخی افراد انتخاب نادرستی کرده اند. احساسات آنها را بیرون بیاورید. و هویت خود را به دست گرفتند و به این گروه ها پیوستند و دست به خشونت زدند.

یکیین کارشناس مسائل بین الملل گفت: فعالیت گروه های تروریستی علاوه بر اینکه زاییده برداشت نادرست آنها از مفاهیم اسلامی است، محصول فقدان دموکراسی، عقب ماندگی و عقب ماندگی و نفوذ استبداد نیز هست. وی در منطقه افزود: این مسائل حل نمی شود، تروریسم در منطقه خاورمیانه از بین نمی رود.
گل عنبری گفت: اگرچه ممکن است کشته شدن سرکردگان گروه های تروریستی باعث نوساناتی در فعالیت این گروه های تروریستی و تضعیف آنها شود، اما پس از مدتی شاهد ظهور و سقوط یک گروه تروریستی جدید در منطقه هستیم که شاهد عروج خواهیم بود. این گروه ها فعالیت دارند. ادامه دارد بنابراین، ریشه های ظهور تروریسم در منطقه باید ریشه کن شود.

انتهای پیام/

زخم