امید و ترس برای بهبود جهانی کووید -19بهبود شوک Covid-19 سریعتر و قوی تر از آن بود که همه یک سال و نیم پیش انتظار داشتند. این را مدیون یک دستاورد بزرگ علمی و سازمانی هستیم: توسعه و تولید انبوه واکسن های مثر. بخش بزرگی از افسردگی بشریت به این معجزه مدرن مشکوک هستند. با این حال ، این موفقیت و بهبودی که به ارمغان آورد شادی متحدانه نیست: آنها نگرانی ها و چالش های جدیدی را به همراه دارند. این بهترین راه برای مطالعه آخرین چشم انداز اقتصادی جهان و گزارش ثبات مالی جهانی از صندوق بین المللی پول است.

بزرگترین نگرانی باید مربوط به خود همه گیری باشد. تا پایان سپتامبر 2021 ، 58 درصد از جمعیت کشورهای پردرآمد کاملاً واکسینه شده اند ، در حالی که در اقتصادهای نوظهور 36 درصد و در کشورهای کم درآمد 4 درصد بدبخت هستند. بیش از نیمی از کشورهای جهان در راه واکسیناسیون 40 درصد از جمعیت خود در سال جاری نیستند. این گزارش با برنامه واکسیناسیون جهانی موفقیت کافی را برای کنترل Covid-19 تا پایان سال آینده فرض می کند. اما پرتاب آهسته این احتمال را که انواع جدید این امید را باطل کنند ، افزایش می دهد.

بهبود اقتصادی همچنین نگرانی های زیادی را به همراه دارد. به طور کلی ، قوی است و رشد اقتصادی جهان در سال جاری 5.9 درصد و سال آینده 4.9 درصد پیش بینی شده است. هر دو تقریباً همان چیزی است که در ماه ژوئیه انتظار می رفت. با وجود این ، صندوق آسیب های اقتصادی قابل توجهی را پیش بینی می کند ، به استثنای سیگنال ایالات متحده ، که خروجی آن در سال 2024 پیش بینی می شود 2.8 درصد بیشتر از ژانویه 2020 باشد.

بزرگترین زخم ها مربوط به اقتصادهای نوظهور آسیایی (به استثنای چین) خواهد بود ، در حالی که پیش بینی می شود میزان تولید آنها در سال 2024 9.4 درصد کمتر از پیش بینی در ژانویه 2020 باشد. برای آمریکای لاتین ، این کاهش 5 درصد ، برای جهان 2.3 است. درصد و برای چین ، با 2.1 واحد درصد کمتر. اما برای اقتصادهای پردرآمد (به استثنای ایالات متحده) این میزان 0.3 درصد ساده ساده پیش بینی شده است.

به طور کلی ، کووید ضعیف ترین کشورها و آسیب پذیرترین افراد را تحت تأثیر قرار داد. این امر تا حدی به این دلیل است که آنها مستقیماً در معرض ضربات قرار گرفته اند و تا حدی به دلیل عدم توانایی در کاهش آنها ، از نظر پزشکی و مالی. بنابراین ، در اقتصادهای پردرآمد و اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه ، بیشترین تلفات شغلی مربوط به جوانان و افراد کم مهارت بوده است. کودکان در همه جا دچار اختلال در مدرسه خود شدند ، اما باز هم به ویژه فقرای فقرا.

استخدام

با وجود بهبودی ، اشتغال زیر سطوح قبل از همه گیری باقی می ماند. اما جای خالی مشاغل زیاد است و فشارهای تورمی قوی است. این در مورد تورم اصلی و تا حدی کمتر صدق می کند. این عمدتا به دلیل افزایش قیمت کالاها ، به ویژه نفت و گاز بود. کمبود تراشه ها و کشتی های نیمه هادی در مکان های مناسب وجود داشت. با توجه به مقیاس کاهش فعالیت در سال 2020 ، چنین اختلالاتی در چنین بهبودی قوی تعجب برانگیز نیست.

با این حال ، نگرانی این است که این افزایش قیمت ها درآمد واقعی را کاهش می دهد ، در حالی که انتظارات را نیز پایین می آورد ، بنابراین مارپیچ قیمت دستمزد و دوره رکود تورمی ایجاد می شود. این کابوس بانک های مرکزی است. صندوق بین المللی پول خوش بین است که تورم یک دوره کوتاه مدت باشد. وی به ویژه تأکید می کند که بازارهای کار کساد هستند ، دستمزد از نظر ساختاری نسبت به فشار در بازارهای کار حساس نیست و انتظارات تورمی در کشورهای بزرگ و در عین حال با درآمد بالا ، کشورهای در حال ظهور و در حال توسعه ، محکم شده است.

با این حال ، همانطور که صندوق خاطرنشان می کند ، آینده حتی غیرقابل پیش بینی تر از حد معمول است و بیشتر خطرات در مضرات است: ظهور انواع قابل انتقال بیماری. اختلافات مداوم در فشار عرضه و تقاضا و قیمت و در نتیجه عادی سازی سریعتر سیاست پولی. آشفتگی در بخش مالی بزرگ ، با دارایی های فوق العاده زیاد تقریباً در همه جا ، همانطور که در گزارش ثبات مالی جهانی ذکر شده است. و حتی سریعتر از حد انتظار تنگنای مالی. فراتر از اینها بزرگترین مشکلات عصر ما وجود دارد: بی ثباتی سیاسی داخلی. شوک های آب و هوایی ؛ حملات سایبری ویرانگر ؛ افزایش تنش های تجاری و تکنولوژیکی ؛ و در بدترین حالت ، خرابی روابط چین و آمریکا و حتی خصومت بین آنها. صندوق بین المللی پول می تواند در برابر چنین سواران آخرالزمان فقط دو نجات دهنده جمع کند: تولید و توزیع سریع واکسن و جهش پایدار در بهره وری.

چه باید کرد

آن وقت چه باید کرد؟ مهمترین چیز اکنون سخت ترین شده است: همکاری فعال و م effectivelyثر. اگر یک بحران جهانی به اندازه یک بیماری همه گیر و یک چالش جهانی به اندازه آب و هوا نتواند ما را از درون نگری احمقانه امروز دور کند ، هیچ چیز این کار را نخواهد کرد. نشانه های پیشرفت مورد نیاز تلاش سریع در واکسیناسیون جهانی ، عزم برای محافظت از آسیب پذیرترین افراد در برابر اثرات طولانی مدت کووید و توافق بلند پروازانه و معتبر در COP26 در گلاسکو است.

با توجه به این استانداردها ، مسئولیت های داخلی بانک های مرکزی و وزرای دارایی که با صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در جلسات سالانه خود در این هفته درگیر شده اند ، نسبتاً ساده است. با خروج اقتصادها از همه گیری ، کمک ها ممکن است سخاوتمندتر بوده و هدفمندتر باشند.

این بدان معناست که باید از طرف مقامات مالیاتی باشد. کشورهای با درآمد بالا با هیچ بحران مالی روبرو نیستند. ریاضت اقتصادی زودهنگام پس از بحران مالی جهانی نباید تکرار شود. حمایت مالی باید سخاوتمندانه باشد ، در صورت لزوم ، و محکم تر اندازه گیری شود. در همین حال ، تعدادی از بانک های مرکزی باید شروع به برداشتن سیاست پولی فوق العاده شل خود کنند. این توازن مجدد سیاست های مالی و پولی به مردم و اقتصاد کمک می کند ، در حالی که منابع مالی از مواد مخدر پول رایگان حذف می شود. در ایالات متحده و بریتانیا ، اکنون زمان این کار است. – حق چاپ The Financial Times Limited 2021

دیدگاهتان را بنویسید