انبوهی از کودکان ناراضی از یک فاجعه


سارا راستاپور، برنامه ساز و مجری کودک معتقد است تلویزیون به کودک و نوجوان توجه کامل ندارد و ممکن است در این زمینه ضعیف باشد.

این مجری کودک از مدیران جدید تلویزیون خواست با استفاده از پیشنهادات برنامه سازان فعلی و سابق به حوزه کودک توجه بیشتری داشته باشند.

رستاپور با انتقاد از میزان بودجه اختصاص یافته به برنامه های کودک می گوید: بودجه ای که در حال حاضر صرف ساخت یک سریال می شود می تواند یک سال در شبکه کودک استفاده شود و این فاجعه است!

وی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه این روزها مشغول ساخت سری جدید برنامه های «مهد پویا» برای شبکه پویا هستم، گفت: و غیره. آیا می تواند فضای برنامه کودک را تحریک و توسعه دهد؟ وی گفت: در حال حاضر مخاطبان زیادی به تریبون روی آورده اند که مشخصاً یک رویداد عمومی است، نه فقط برای ایران؛ یعنی در بسیاری از کشورهای دیگر این اتفاق افتاده است و انصافاً پلتفرم های ما امروز عالی کار می کنند، اما امروزه. ، به نظرم حضور افراد با تجربه در تلویزیون کمک زیادی به موفقیت برنامه های کودک می کند.

تا چه اندازه با این موضوع موافق هستید که گاهی اوقات انتقاداتی از بی توجهی در حوزه کودک وجود دارد؟ او گفت: “این بسیار دردناک است، اما متاسفانه این اتفاق می افتد.” به عنوان یک توسعه دهنده کودک، انتظار داشتم که شبکه ها و گیاهان پویا در وهله اول متفاوت باشند. این میزان بودجه ای که قرار است برای سریال های تلویزیونی باشد، اگر صرف اردوهای کودکان شود، به نفع کشورمان است.

رستاپور نیز به نوبه خود از پایان ناگهانی سریال کودک انتقاد کرد و گفت: ما قبلاً سریال های کودک زیادی داشتیم. در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ ما یک کار خوب در این زمینه داشتیم که به طور ناگهانی به پایان رسید! در صورتی که این سریال می تواند در جذب افراد کمک زیادی کند. مثلاً در جوانی ما چیزهایی مثل «دنیای دریای شیرین» خیلی کمک کننده بود. متأسفانه در حال حاضر هیچ برنامه ای برای نوجوانان خود نداریم، فقط در حوزه کودک کمی کار خوبی انجام می دهیم که به نظر من بسیار رایج است و نیاز به بودجه دارد.

انبوهی از کودکان ناراضی از یک فاجعه

سارا راستاپور و مرضیه برومند

این مجری کودک درباره پیشنهاد خود به مدیران جدید تلویزیون گفت: هنوز کارگردان جدیدی ندیده ام، اما تجربه ای که در این سال ها به دست آورده ایم قطعا می تواند برای آنها بسیار مفید باشد. به نظر من بهترین پیشنهاد استفاده از تجربیات برنامه نویسان فعلی و سابق است که در این صورت هزینه های زیادی کاهش می یابد اما تا کنون جلسه ای برگزار نشده است که مشخصا فرصت آن وجود ندارد اما در هر صورت در، امیدوارم اتفاقات خوبی بیفتد.

وی درباره طرح احیای صدا و سیما و تاثیر آن بر برنامه های تلویزیونی گفت: البته بازسازی می تواند بسیار کمک کننده باشد. مثلاً آقای سرشار که مدیر شبکه کودک بود، به اندازه من جوان است و هر دو متولد ۶۰ بودیم، اما خیلی جاها اظهار نظر نکردند و حمایت چندانی هم نشد. به نظرم صداوسیما اگر کارگردان جوان بیاورد باید دستش را هم باز کند. مدیران جوان ما که معمولاً ۴۰ سال سن دارند، خیلی جوان نیستند. مدیری که نباید ۶۰ ساله باشد. به نظر من بهترین بازه سنی برای مدیریت تلویزیون بین ۳۰ تا ۵۰ سال است که می تواند کمک کننده باشد.

راستاپور گفت: امیدوارم در آینده به حوزه کودک اهمیت بیشتری داده شود. در همه کشورها این اولین سرمایه گذاری روی گروهی از کودکان و نوجوانان است و متاسفانه بچه ها و جوانان ما علاقه زیادی به برنامه های دیگر دارند و خوب نیست. اگر بخواهند سرمایه گذاری کنند باید در همان گروه سنی سرمایه گذاری کنند.

سارا راستاپور در نهایت درباره جدیدترین برنامه خود به ایسنا گفت: برنامه گاو کوچولو که آخرین بار در اسفند ۹۳ ضبط شده و هم اکنون از شبکه رد پو در حال پخش است، اواخر خرداد ماه به پایان می رسد. سال، نه. مشخص است که آیا این روند ادامه خواهد داشت یا خیر. در ضمن، این روزها در حال ساخت برنامه «گهواره پویا» هستم و در حال نوشتن متن و ایجاد آیتم هایی برای دسترسی به ضبط اصلی هستیم. کار ما صرفاً عروسکی است و برای یک شبکه پویا طراحی شده است. ما سعی می کنیم به پاییز امسال برسیم، اما نمی دانم.

انبوهی از کودکان ناراضی از یک فاجعه

سارا راستاپور در «گاوهای کوچک»

انتهای پیام/

می جوشد