اهميت وزن گيرى مناسب در زنان باردار دچار اضافه وزن و چاق


زنان باردار باردار و دارای اضافه وزن در دوران بارداری و زایمان با مشکلات زیادی مانند دیابت ، فشار خون بالا و زایمان زودرس روبرو می شوند. افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری یکی از نگرانی های زنان باردار با اضافه وزن است. اگرچه افزایش وزن در زنان باردار دارای اضافه وزن برای مادر و جنین خطری ایجاد می کند. اما بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید مقداری وزن اضافه کنند. استفاده از رژیم غذایی مناسب برای زنان دارای اضافه وزن و چاق توصیه می شود. زیرا در این مدت نباید رژیم لاغری انجام دهند. به همین دلیل ، تاکید بر انتخاب غذاهای با کیفیت و ارزش غذایی مطلوب و پرهیز از غذاهای پرکالری است. به منظور توصیه تغذیه ای به زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق ، باید به منابع غذایی فعلی خانواده ، عادات و رفتارهای غذایی و شیوه زندگی توجه شود.

زنان باردار در هر صورت باید وزن خود را افزایش دهند (لاغر ، معمولی ، اضافه وزن یا چاق). بنابراین ، استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن در زنان باردار چاق توصیه نمی شود و باید با توصیه های رژیم غذایی مناسب ، میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنها کنترل شود. زنان باردار چاق نیز باید وزن دلخواه خود را افزایش دهند.

برخی از دلایل اصلی افزایش وزن اضافی عبارتند از:

  • عادات و رفتارهای غذایی نامناسب ، از جمله مصرف بیش از حد منابع غذایی نشاسته ای (نان ، برنج ، ماکارونی) ، غذاهای چرب و سرخ شده ، چیپس ، سیب زمینی سرخ کرده ، فست فودها ، نوشیدنی های قندی با قند بالا (k.laha ، آب میوه های صنعتی) ، شیرینی ها و شکلات
  • کم تحرکی و عدم فعالیت بدنی
  • در موارد ادم و احتباس مایعات یا پره اکلامپسی

دیدگاهتان را بنویسید