اهمیت غذای سرد و گرم


اهمیت غذای سرد و گرم

در واقع ، هر چهار مخلوط شامل سودا ، بلغم ، خون و صفرا است و خواص آنها باعث بدخلقی افراد می شود. ما چهار مزاج مرکب داریم که در آنها دو ویژگی گرما و سرما غالب است و دو ویژگی دیگر آن خشک و مرطوب است ، اما در مجموع نه نوع مزاج داریم (4 مزاج ساده شامل گرم ، سرد ، خشک ، مرطوب و 4 مزاج ترکیبی که در بالا ذکر شد. اگر چهار مخلوط تعادل در بدن وجود داشته باشد و هیچ کدام بر دیگری غلبه نکند ، مزاج نهم بدست می آید ، یعنی مزاج مزاج. اهمیت گرما و سرما غذا در اینجا نشان داده می شود که با هماهنگی گرما و سرما غذا به طور معکوس با خلق و خوی افراد ، می توان برای دستیابی به مزاج معتدل تعادل ایجاد کرد. بخش سایت دکتر رضا ، متخصص تغذیه اصفهان. اهمیت حرارت و غذاهای سرد را به حداقل برسانید ما اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. به ما بپیوند.

سعدی کمی زیبا گفت:

چهار مخالف شورشی چند روزی خوشحال بودند

با غالب شدن یکی از این چهار نفر ، روح شیرینی از قالب بیرون آمد

دو خلط اصلی ، یعنی بلغم و سودا ، اسیدی هستند و افرادی که تحت سلطه این دو بلغم هستند ، مزاج سردی دارند. اما دو مورد دیگر ، خون و صفرا ، قلیایی هستند و به دلیل وجود دارای ماهیت گرم هستند.

دمای سرد:

اکثر مردم سرد مزاج هستند. بیشتر آنها سفید رنگ هستند و در هوای سرد به راحتی گرم نمی شوند و سرما به مدت طولانی در بدن آنها باقی می ماند. آنها تمایل زیادی به خوابیدن دارند و معمولاً ضعیف هستند. افراد خونسرد هستند و معمولاً عصبی نمی شوند. درون گرا هستند و کمتر احساسات خود را بیان می کنند. موهای آنها تمایل به ریزش دارد و به زودی سفید می شوند. از آنجایی که سیستم سرماخوردگی آنها فعال است ، اسیدیته خون آنها بیشتر است و این امر در بیماریهای خود ایمنی مانند MS و پارکینسون شایع تر است. ضعف ، ناتوانی ، کمبود انرژی و ضعف در این افراد شایع است. مچ آنها آهسته و عروق باریک است.

فازی های داغ:

افرادی که دارای خلق و خوی گرم هستند خوشایندتر و لذت بخش تر هستند ، اما به سرعت عصبی می شوند. آنها همیشه احساس گرما و گرم شدن سریع می کنند. مصرف زیاد شیرینی باعث ایجاد جوش و خارش بدن می شود و تمایل بیشتری به مصرف آب دارند. تعداد این افراد کمتر از گروه اول است. بدن آنها در هوای سرد به راحتی گرم می شود ، اما خنک شدن در هوای گرم آسان نیست. این افراد پرانرژی ، برون گرا و فعال هستند و احساسات خود را به سرعت بیان می کنند. امروزه ثابت شده است که غذای گرم بر سیستم عصبی سمپاتیک تأثیر می گذارد و غذای سرد سیستم پاراسمپاتیک را فعال می کند. همانطور که می دانید ، سیستم سمپاتیک با افزایش ضربان قلب و هایپرمی اعضای بدن همراه است و در بیشتر اندام ها دارای خواص تحریک کننده و فعال کننده است.

غذای متوسط:

غذا نیز بین این دو مزاج (که ملایم است) قرار می گیرد. به عنوان مثال ، در برخی متون از شیر ، ماست گوسفندی و نان گندم به عنوان غذاهای معتدل یاد شده است.

غذای گرم:

نان گندم ، عسل ، گوسفند ، بوقلمون ، مرغ ، گوشت اردک و اردک ، گوشت شتر ، گوشت کبوتر ، خورش سبزیجات ، آبگوشت ، انجیر ، انگور ، بادام ، تخم خربزه ، توت ، خربزه ، چای سیاه ، خرما خردل ، خرمالو ، ریحان ، اغلب ادویه جات ، نخود فرنگی ، عدس ، لوبیا و تخم مرغ.

غذای سرد:

نان جو ، ماش ، لوبیا ، مرغ ، ماهی ، محصولات لبنی (شیر ، پنیر ، دوغ و ماست) ، گوشت گاو ، برنج ، کدو ، اسفناج ، ریواس ، قارچ ، بسیاری از میوه ها ، خرفه ، دانه ها -کدو ، گندم ، کشک ، ماشین مرغ ، تمر هندی و زرشک.

علائم دیگر انواع مختلف:

الف) دمای پوست: وست: گرما و سرما پوست نشانه گرما و سردی مزاج است. رطوبت و زبری پوست نشان دهنده خشکی و رطوبت است.

ب) رشد مو: رشد سریع و رنگ سیاه نشانه گرما و رنگ کوتاه ، سفید و روشن نشانه سرما است. کورل نشانه خشکی و صاف بودن نشانه رطوبت است.

ج) رنگ رنگ بدن: بیشتر افراد سرد مزاج سفید هستند و پوست گرم و قرمز نشانه گرما است.

د) رویا: بی خوابی نشانه سرما و مرطوب بودن است ، بی خوابی نشانه گرما یا خشکی است.

ه) انجام کارها: افراد گرم کارها را سریع انجام می دهند ، اما افراد سرد سرد به آرامی کار می کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه روشهای اساسی در تغذیه و میزان و نحوه غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر کلیک کنید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان.


مطالب پیشنهادی:

چربی مناسب برای سالم ماندن

محصولات تراریخته و تغذیه ای

آسیب مواد قندی را بررسی کنید

غذاهای دودی خطرناکدیدگاهتان را بنویسید