اوتیسم – آیا گلوتاتیون و ویتامین C می توانند تفاوتی ایجاد کنند؟اوتیسم به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و تحقیقات رو به رشد نشان می دهد که مواد مغذی مانند گلوتاتیون و ویتامین C می توانند برای حمایت از برخی از مشکلات مرتبط با این وضعیت پیچیده مفید باشند.

اوتیسم چیست؟

ممکن است در مورد اوتیسم به خوبی شنیده باشید، اما ممکن است ندانید که چقدر بر زندگی یک فرد تأثیر می گذارد. اوتیسم در حال افزایش است و بر اساس برآوردهای اخیر، تا ۱ درصد از کل جمعیت جهان به این بیماری مبتلا شده اند.

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اختلال پیچیده رشدی است. این بر توانایی فرد برای اجتماعی شدن و برقراری ارتباط با دیگران تأثیر می گذارد و پیامدهای مادام العمر دارد.

آنها معمولا در دوران کودکی ظاهر می شوند و با مجموعه ای از رفتارها مشخص می شوند. این بیماری افراد را به‌طور متفاوت و به درجات مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل به عنوان «حالت طیف» شناخته می‌شود.

علائم معمول منتسب به طیف اوتیسم

  • تاخیر در یادگیری زبان

  • مشکل در برقراری تماس چشمی

  • مشکل در مکالمه

  • علاقه ای به دوست یابی ندارد

  • مهارت های حرکتی ضعیف

  • رفتارهای تکراری

  • اصلاحات روی چیزها

  • بدون بازی خودجوش یا تخیلی

پرخاشگری، اضطراب، بی خوابی، مشکلات گوارشی و بیش فعالی نیز معمولا در ASD دیده می شود. یک فرد در این طیف ممکن است بسیاری یا فقط تعداد کمی از این علائم و رفتارها را نشان دهد.

متأسفانه، درمان مؤثر برای کودکان هنوز کشف نشده است، با این حال، مطالعات نشان می دهد که افزایش آگاهی و تشخیص زودهنگام و به دنبال آن مداخله رفتاری فشرده منجر به پیشرفت های قابل توجهی می شود.

دلایل

علیرغم دهه‌ها تحقیق در مورد ASD، هنوز توضیحات کمی برای علت این وضعیت پیچیده و درمان‌های محدود وجود دارد. دیدگاه فعلی این است که علل بالقوه بسیاری برای اختلال طیف اوتیسم وجود دارد، اما اتفاق نظر کلی این است که چندین عامل در آن دخیل هستند.

تصور می شود که هر دو مؤلفه ژنتیکی و محیطی در ایجاد ASD و همچنین اختلال عملکرد سیستم ایمنی و سم شناسی نقش دارند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عملکرد غیرطبیعی دستگاه گوارش – که اغلب در کودکان مبتلا به اوتیسم دیده می‌شود – می‌تواند به برخی از علائم کمک کند یا حتی علت آن باشد.

آنچه واضح است این است که جدا کردن یک مسیر منفرد به عنوان علت این بیماری دشوار خواهد بود، بنابراین اگر از یک فرد مبتلا به اوتیسم مراقبت می کنید، یک رویکرد جامع و چند سطحی برای درمان توصیه می شود.

اگر از درمان‌های مرسوم احساس راحتی بیشتری می‌کنید، پزشک احتمالاً ترکیبی از درمان رفتاری و تغذیه‌ای همراه با داروهای ضد روان‌پریشی را توصیه می‌کند. با این حال، توجه داشته باشید که این داروها فقط علائمی مانند تحریک را درمان می کنند و هیچ تاثیری بر علائم زمینه ای ندارند.

علاوه بر این، اغلب با عوارض جانبی قابل توجهی مانند افزایش وزن و خواب آلودگی همراه هستند. دیابت نوع ۲ یکی دیگر از خطرات ناخواسته مرتبط با مصرف داروهای ضد روان پریشی است.

رویارویی با پیچیدگی های اوتیسم اغلب دشوار و از نظر احساسی خسته کننده است، چیزی که با درمان های محدود و عدم حمایت حتی چالش برانگیزتر می شود.

خانواده های بیشتری به دنبال درمان های مکمل و جایگزین (CAM) هستند و با وجود مطالعات محدود تحقیقاتی موجود در مورد این مداخلات، نتایج مثبت بسیاری را مشاهده می کنند.

با این حال، شواهد بیشتری در حال جمع آوری است مبنی بر اینکه برخی از درمان های CAM می توانند به بهبود تعدادی از ناهنجاری های فیزیولوژیکی مرتبط با اوتیسم کمک کنند.

مداخلاتی که عواملی مانند استرس اکسیداتیو، نقص ایمنی، التهاب و قرار گرفتن در معرض سموم محیطی را کاهش می‌دهند، ممکن است علائم زمینه‌ای را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند.

یک رویکرد هدایت‌شده علائم که درمان‌های انتخابی CAM را در کنار درمان‌های معمولی ترکیب می‌کند، امکان بازیابی سلامت و عملکرد مطلوب را باز می‌کند.

رویکرد CAM به اوتیسم

این بررسی برخی از درمان‌های CAM موجود است. این فهرست جامع نیست و ممکن است درمان های معتبر دیگری نیز وجود داشته باشد که مطالعه شده یا در حال حاضر در حال تحقیق هستند.

رژیم غذایی بدون گلوتن و کازئین

گزارش شده است که کودکان مبتلا به اوتیسم هنگامی که رژیم غذایی فاقد گلوتن و پروتئین کازئین دریافت می کنند، رفتار خود را بهبود می بخشند.

تئوری پشت این رژیم این است که برخی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم قادر به تجزیه پروتئین های موجود در غذاهای حاوی گلوتن و کازئین نیستند.

این پروتئین ها آلرژن های رایجی هستند و به دلیل پپتیدهای مخدر موجود در آنها با اثرات نامطلوب مغز مرتبط هستند.

کارآزمایی‌ها تا به امروز شواهد ضعیفی از هرگونه مزیت آشکار در این نوع رژیم غذایی ارائه کرده‌اند. با این حال، این سیستم هنوز در حال مطالعه است.

رژیم درمانی

کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب نسبت به طیف وسیعی از غذاها و همچنین حساسیت به مواد افزودنی غذایی و غذاهایی که حاوی سالیسیلات، فنل و اگزالات هستند، حساسیت دارند.

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است ارزش بررسی داشته باشد و ممکن است منجر به تسکین سریع بسیاری از علائم گوارشی شود که اغلب با اوتیسم مرتبط هستند.

هنگام اعمال تغییرات غذایی بسیار مهم است که مراقب باشید رژیم غذایی کودک را تا حدی محدود نکنید که ممکن است کمبودهای تغذیه ای وجود داشته باشد.

توصیه می شود برای مشاوره حرفه ای با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

اسیدهای چرب امگا ۳

به طور گسترده پذیرفته شده است که اسیدهای چرب به رشد و عملکرد مغز کمک می کنند. این مزایا همچنین با کاهش علائم مرتبط با اوتیسم مانند بیش فعالی و رفتارهای تکراری همراه است. بهبود در جامعه پذیری نیز در برخی از مطالعات مشاهده شد.

ملاتونین

بی خوابی در بین کودکان مبتلا به اوتیسم رایج است و بیش از نیمی از آنها اختلال خواب دارند. ملاتونین در مغز تولید می شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می کند. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد مکمل های شبانه حاوی ملاتونین می توانند به خواب کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کنند.

لمس درمانی

تعدادی از کارآزمایی ها مزایای لمس درمانی و ماساژ را شناسایی کرده اند. علائم کمتری پس از یک دوره از این نوع درمان گزارش شده است.

به طور خاص، ماساژ چیگونگ پیشرفت های زیادی از جمله افزایش رشد زبان و بهبود در رفتار، مهارت های حرکتی و عملکرد حسی را نشان داده است.

موسیقی، حیوانات و هنر درمانی

تصور می‌شود که همه این درمان‌ها به کودکان مبتلا به اوتیسم فرصت می‌دهند تا مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی خود را توسعه دهند. به آنها ابزاری بدهید تا احساسات خود را بدون نیاز به زبان سنتی بیان کنند.

برخی از مطالعات موسیقی درمانی نشان داده است که این روش علائم را در افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم کاهش می دهد و می تواند مهارت های گفتار و زبان را بهبود بخشد.

در حالی که تحقیقات علمی کمی برای اثبات مفید بودن این درمان ها وجود دارد، شواهد حکایتی نشان می دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم مهارت های رفتاری و ارتباطی را بهبود می بخشند.

درمان های جدید

اخیراً چند مطالعه ظاهر شده است که نتایج امیدوارکننده ای را با استفاده از گلوتاتیون و ویتامین C نشان می دهد. علاقه به این مواد مغذی به دلیل اثرات مفید آنها بر برخی از فرآیندهای اساسی که منجر به علائم اختلال طیف اوتیسم می شود، در حال افزایش است.

آنها مزیت اضافه ای دارند که ایمن و قابل تحمل هستند، بنابراین ارزش امتحان کردن آنها به عنوان بخشی از یک رژیم درمانی یکپارچه را دارد.

مکمل گلوتاتیون

شواهد روزافزون نشان می دهد که استرس اکسیداتیو عاملی در ایجاد ASD است. استرس اکسیداتیو به عدم تعادل در تولید و سم زدایی موادی اشاره دارد که با آسیب سلولی مرتبط هستند.

فعل و انفعالات بین روده، مغز و سیستم ایمنی بدن پیچیده و به استرس اکسیداتیو و آسیب ناشی از مواد سمی بسیار حساس است.

اگرچه این متابولیت‌های سمی به عنوان بخشی از فرآیندهای طبیعی بدن رخ می‌دهند، اما اگر به‌طور مناسب حذف نشوند، می‌توانند تجمع کنند و این زمانی است که آسیب وارد می‌شود.

کودکان مبتلا به اوتیسم دارای سطوح بالایی از استرس اکسیداتیو هستند. علاوه بر این، هر چه استرس اکسیداتیو بیشتر باشد، علائم شدیدتر است.

مبارزه با استرس اکسیداتیو با کمک آنتی اکسیدان ها به دست می آید. به طور خاص، گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان اصلی است و نقش مهمی در محافظت از سلول های مغز و سیستم عصبی مرکزی در برابر سموم ایفا می کند.

سطوح پایین گلوتاتیون می تواند به طور قابل توجهی توانایی بدن برای خلاص شدن از شر فلزات سنگین درگیر در ASD را مختل کند.

چندین مطالعه کاهش سطح گلوتاتیون پلاسما را در افراد اوتیستیک گزارش کرده اند. نتایج بیشتر نشان می دهد که ASD با کمبود سیستم های دفاعی گلوتاتیون در مناطق انتخابی مغز مرتبط است.

از آنجایی که کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب از یک رژیم غذایی محدود پیروی می کنند و مجموعه ای محدود از غذاها را می خورند، مکمل ممکن است مناسب باشد. می توان به والدین اطمینان داد که مکمل گلوتاتیون بی خطر و قابل تحمل است و نشان داده شده است که با کاهش اثر استرس اکسیداتیو علائم را بهبود می بخشد.

با این حال، گلوتاتیون خوراکی استاندارد به خوبی جذب نمی شود. محققان دریافتند که استفاده از گلوتاتیون کپسوله شده در لیپوزوم ها روش بسیار بهتری برای تحویل است زیرا راحت تر جذب گردش خون می شود و بدن بهتر از آن استفاده می کند.

مکمل های ویتامین C

ویتامین C دارای عملکردهای حیاتی بسیاری در بدن است که به طیف وسیعی از مسیرهای متابولیک کمک می کند. به عنوان یک عامل کوفاکتور در تولید انتقال دهنده های عصبی، برای سلامت مغز مهم است و همچنین به دلیل عملکردهای آنتی اکسیدانی و حمایت ایمنی شناخته شده است، که هر دوی آنها به عنوان عواملی در ایجاد ASD شناخته می شوند.

یک مطالعه کوچک نتایج امیدوارکننده ای را برای این نوع آنتی اکسیدان معروف گزارش کرد. مشاهده شد که در مقایسه با دارونما، تجویز ویتامین C به طور قابل توجهی رفتارهای کلیشه ای که معمولاً در ASD دیده می شود، مانند تکان دادن، قدم زدن، چرخش و بال زدن را کاهش داد.

علاوه بر این، هیچ اثر منفی مشاهده نشد. اگر ویتامین C در دوزهای توصیه شده و در رژیم غذایی تجویز شود، به طور کلی بی خطر است و به خوبی قابل تحمل است.

یاد آوردن

قبل از شروع درمان، مطمئن شوید که ایمن است و آن را با پزشک خود در میان بگذارید. با سرعت فرزندتان پیش بروید – سعی کنید هر بار فقط یک چیز را تغییر دهید و مراقب نتایج باشید.

داور:

آدامز جی بی، گارور CR و همکاران. کارآزمایی بالینی مکمل گلوتاتیون در اختلالات طیف اوتیسم. Med Sci Monit. 2011; 17، ۱۲: ۶۷۷-۶۸۲.

Angkustsiri K، Akins S، و Hansen RL. طب مکمل و جایگزین در اوتیسم: رویکردی مبتنی بر شواهد برای مذاکره در مورد مداخلات ایمن و موثر با خانواده ها نوروتراپی ۲۰۱۰; ۷، ۳.

Parker JS، Dorios AM و همکاران. سطوح گلوتاتیون قشر و زیر قشری در بزرگسالان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم. اوتیسم Res. 2016; 9، ۴: ۴۲۹-۳۵.

Bent S، MD و Hendren RL. درمان های مکمل و جایگزین برای اوتیسم، بخش ۱: درمان های مبتنی بر شواهد. مجله اخلاق AMA. 2015; 17، ۴: ۳۶۹-۳۷۴.

بروگا تی اس و همکاران اپیدمیولوژی اختلالات طیف اوتیسم در بزرگسالان در جامعه انگلستان. قوس. روانپزشکی عمومی. ۲۰۱۱; ۶۸، ۴۵۹-۴۶۵ (۲۰۱۱)

Chowdhury N، DeLaTorre R و همکاران. ناهنجاری های متابولیسم ردوکس در کودکان اوتیستیک مرتبط با بیماری میتوکندری. ترجمه روانپزشکی. ۲۰۱۳; ۳، ۶: e273.

https://www.autism-society.org/

درمان های جدید برای اختلالات طیف اوتیسم. بررسی های پژوهشی عقب ماندگی ذهنی و ناتوانی در رشد. ۲۰۰۵; ۱۱، ۲.

Malow B، Adkins KW، McGrew SG و همکاران. ملاتونین برای خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم: یک کارآزمایی کنترل‌شده برای بررسی دوز، تحمل‌پذیری و پیامدها. J Autism Dev Disord. 2012; 42، ۸: ۱۷۲۹-۱۷۳۷.

Rossignol D A. درمان های جدید و در حال ظهور برای اختلالات طیف اوتیسم: یک بررسی سیستماتیک. سالنامه روانپزشکی بالینی. ۲۰۰۹; ۲۱، ۴.

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند به آب زدن. http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/autism [Accessed 2.1.17.]

دانشگاه ویلر ام ایندیانا بلومینگتون مقدمه ای بر علل بالقوه زیست پزشکی و درمان اختلالات طیف اوتیسم. [Accessed 4.1.17]

ژاکلین نیوزون لیسانس (Hons) در تغذیه درمانی

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر