اگر مذاکرات به نتیجه برسد، دوربین ها وارد مدار می شوند/ تلاش ایران برای آتش بس در اوکراین.


وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه «ایران در تلاش برای دستیابی به توافقی جدی و باثبات است و مصمم به احیای برجام است»، گفت که آیا اوکراین در سفر پوتین به تهران مورد بحث قرار خواهد گرفت یا خیر. ما قطعا با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین ادامه خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، متن مصاحبه حسین امیربداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با روزنامه ایتالیایی «لارپولیکا» به شرح زیر است:

*سوال: بیایید با جنگ در اوکراین شروع کنیم. ایران درگیری را محکوم کرد، اما حمله روسیه را آشکارا محکوم نکرد، چرا؟

پاسخ: ما از ابتدا موضع خود را در قبال جنگ در اوکراین کاملاً روشن کرده ایم. منظورم این است که ما مخالف حمله نظامی روسیه به اوکراین هستیم. ما از ابتدا سعی کردیم جنگ را متوقف کنیم و گفت و گوی سیاسی بین احزاب را آغاز کنیم. من شخصاً سه بار با وزیر خارجه اوکراین با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تماس گرفتم. ما هنوز معتقدیم که راه حل اوکراین جنگ نیست و مهم نیست این درگیری چقدر طول بکشد، راه دیگری برای حل آن از طریق گفتگو وجود نخواهد داشت.

*سوال: کرملین اخیرا از سفر پوتین به تهران در هفته آینده برای گفتگو در مورد سوریه خبر داده است. آیا در این سفر درباره اوکراین هم صحبت می کنید؟

پاسخ: این نشست سه جانبه در قالب آستانه برگزار خواهد شد که اولین دیدار رو در رو در سه سال اخیر خواهد بود. موضوعات مهمی مانند بازگرداندن آوارگان سوری، تحریم ها علیه سوریه و عملیات احتمالی ارتش ترکیه در مناطق مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. رئیس جمهور کشورمان دو هفته پیش در دیدار با رئیس جمهور روسیه در ترکمنستان مواضع ایران را در خصوص جنگ اوکراین ارائه و اعلام کرد. اگرچه ما ریشه های جنگ را درک می کنیم، اما ایران با این درگیری مخالف است. ما قطعا با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین ادامه خواهیم داد.

*سوال: جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا اعلام کرد که روسیه در آستانه خرید هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت حمل موشک از ایران است. پاسخ دولت شما در این زمینه چیست؟

پاسخ: ما با روسیه همکاری های زیادی از جمله در بخش دفاعی داریم، اما به هیچ یک از طرف های درگیر در این جنگ کمک نمی کنیم، زیرا معتقدیم که جنگ باید متوقف شود. من فکر می‌کنم مشکل فعلی درگیری این است که تولیدکنندگان اسلحه تلاش می‌کنند محصولات خود را در برخی از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، بفروشند. ما از هر اقدامی که تنش را افزایش دهد اجتناب خواهیم کرد و سعی خواهیم کرد از جنگ جلوگیری کنیم.

*سوال: مذاکرات برای از سرگیری توافق هسته ای برجام در چه مرحله ای است؟ با این حال، نشست اخیر دوحه خوب پیش نرفت.

پاسخ: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همتایان خود در مورد موضوع هسته ای داشته است. ما پیش نویسی را ارائه کردیم که ۹۰ درصد آمریکایی ها به همراه ۱+۴ آن را تأیید کردند. برای رفع تحریم ها با آمریکایی ها در تماس هستیم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها در حال رایزنی هستند. پیشرفت های زیادی در طرح و ایده های پیشنهادی حاصل شده است. فکر نمی‌کنم منصفانه باشد که بگوییم دوحه یک شکست بود. بهبودهایی وجود دارد، اما مسائل دیگری وجود دارد که باید به آنها توجه شود.

*سوال: چه مسائلی؟

پاسخ: ما ضمانت مالی قوی می خواهیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد، باید مطمئن باشد که این پروژه اجرایی می شود و در صورت تحریم، جبران می شود.

*سوال: آیا ایتالیا یکی از کشورهایی است که از طریق آن با آمریکا ارتباط برقرار می کنید؟

پاسخمن با دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته ای صحبت کردم، او نکات خوبی را بیان کرد که در گفت وگوها به آنها توجه خواهیم کرد. در ده ماه گذشته، به غیر از نشستی که در رم برگزار کردیم، دو بار با هم ملاقات کردیم و درباره موضوعات مختلف از جمله برجام گفتگو کردیم. اکنون در مرحله جدیدی از بحث هستیم. ما از ظرفیت‌ها و توانایی‌های وزارت امور خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته‌ای و همچنین از هر ایده‌ای که بتواند به بازگرداندن ایالات متحده به برجام کمک کند، استقبال می‌کنیم. به همین دلیل ما به دنبال یک توافق خوب، محکم و با ثبات هستیم و از کمک سایر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می کنیم.

*سوال: آیا امتناع آمریکا از حذف سپاه از فهرست سازمان های تروریستی مانعی بر سر راه برجام است؟

پاسخ: ما یک ایده برای به تعویق انداختن مسائل لیست سیاه به آمریکایی ها پیشنهاد کرده ایم. اما باید اطمینان حاصل کنیم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و مشارکت آنها در برجام برخوردار می‌شوند. منافع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی جز توافق هسته ای نمی خواهیم.

*سوال: بیایید درباره سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه صحبت کنیم. ایران در مرکز مذاکرات خواهد بود. چه انتظاری دارید و چه انتظاری دارید؟

پاسخ: در ماه های اخیر تعاملات مثبتی با عربستان سعودی داشته ایم. توجه به همسایگان یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست. به ما گفته شد که موضوع اصلی این سفر امنیت غذایی و انرژی خواهد بود. رژیم صهیونیستی می خواهد این سفر را به فرصتی برای تشدید مسائل امنیتی و استفاده از آن علیه ایران تبدیل کند. امیدواریم طرف آمریکایی درک کند که این سفر به فرصتی غیرمولد تبدیل نخواهد شد و با تمایل اعلام شده برای رسیدن به نتیجه مذاکرات هسته ای در تضاد نیست.

*سوال: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از خاموش شدن برخی دوربین‌های مورد استفاده برای نظارت بر برنامه هسته‌ای خود شکایت دارد. آیا حاضرید دوربین ها را برای از سرگیری گفتگو با غرب روشن کنید؟

پاسخ: ما دوربین ها را خاموش نمی کنیم. آنها را از مدار خارج می کنیم. اینها دوربین هایی هستند که ایران داوطلبانه برای نظارت نصب کرده است و ما در واکنش به تصمیم ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان مذاکرات، آنها را از مدار خارج کردیم. هر وقت مکالمه تمام شد، دوربین ها را دوباره نصب می کنیم. ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق جدی و باثبات است و مصمم به احیای برجام است.

انتهای پیام/