باغ دلگشا در شیراز باغ فرح بخش دلگشا شیراز را بشناسید


شیراز یکی از شهرهای زیبای ایران است که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. یکی از باغ های زیبایی این شهر دلگشا است که قدمتی طولانی دارد.

باغ دلگشا در شیراز

شیراز شهری پر از باغ های زیبا و چشم نواز با قدمتی طولانی است. یکی از این باغ‌ها که در فاصله ۵ دقیقه‌ای از مقبره سعدی قرار دارد و با درختان بهارنارنج خود انسان را متحیر می‌کند، باغ دلگشا است. باغی که پس از فراز و نشیب‌ها و ویرانی‌های فراوان تا به امروز پابرجاست تا نشانی از قدرت و شکوه زمانه‌اش باشد. باغ دلگشا در شیراز آنقدر زیبا بود که تیمور گورکانی پس از دیدن این باغ دستور ساخت باغی مشابه در سمرقند داد. با مجله دلتا همراه باشید.

باغ دلگشا کجاست؟

باغ دلگشا در نزدیکی آرامگاه سعدی و به عبارت دقیق‌تر در ضلع جنوبی تنگ آبخان و در دامنه کوه واقع شده است. برای رسیدن به این باغ می توانید از وسایل نقلیه عمومی یا ماشین شخصی استفاده کنید.

باغ دلگشا

داستان باغ دلگشا در شیراز

اگرچه تاریخچه باغ به پیش از اسلام و در زمان حکومت ساسانیان، صفویان و کرجری ها باز می گردد، اما در دوره صفویه نیز محل تفریح ​​بوده است. باغ دلگشا در دوره نادرشاه تا اوایل سلطنت زندیه صدمات فراوانی متحمل شد، اما در زمان کریم خان زند این باغ احیا شد.

مکان های ایران

معماری باغ دلگشا

وسعت باغ دلگشا ۷.۵ هکتار است و رایج ترین درخت در آن نارنج است. این باغ در اردیبهشت ماه با گل های زیبا و رایحه شیرین بهار نارنج فضایی بسیار دلنشین دارد.

قبل از دوره زندایا، هالی وسط باغ به سبک معماری کاخ های بیشاپور ساسانی ساخته شده است. علاوه بر این، ساخت اولین کاخ کلاه فرنگی در ایران نیز در این باغ ثبت شده است. برای دیدن جاذبه های بیشتر به جای گشت و گذار، بهترین شهرها را بخوانید.

شیرازگردی

مناسب ترین فصل برای بازدید از باغ دلگشا

در تمام ایام سال، شیراز زیبایی خاص خود را دارد، اما در اردیبهشت، شیراز با رایحه شیرین بهارنارنج به برشی از بهشت ​​تبدیل می شود که در سراسر شهر به مشام می رسد. از آنجایی که باغ دلگشا دارای درختان و گل های زیبایی است، بهتر است در فصل بهار از این باغ دیدن کنید تا از شکوفایی گل ها و درختان لذت ببرید.

باغ دلگشا در شیراز

پروپوزال مطالعهبرای آشنایی بیشتر با گردشگری، ۳ مقصد سفر عجیب را بخوانید.