بالاترین سطح پنج ماهه مربوط به ماه ژانویه برای گیاهان گیاهیآیا انتظارات و چالش های جدید در سال جدید شما را پر از هیجان می کند؟ آیا حاضرید چیزی را امتحان کنید که نه تنها در سلامت شخصی شما بلکه در سایر نقاط جهان تفاوت ایجاد کند؟

بله – ما در مورد غذاهای گیاهی و کامل صحبت می کنیم، و این یک انتخاب سبک زندگی است که در سراسر جهان شتاب ایجاد می کند. آمارها تنها در انگلستان نشان داده شده است یک سوم از جمعیت یا مصرف گوشت خود را کاهش می دهند یا سعی می کنند به طور کلی گوشت را کنار بگذارند. یکی از انتشارات تأثیرگذار که در این دگرگونی جهانی نقش داشته، کتابی از دکتر تی. کالین کمبل، با عنوان مطالعه چین. این کتاب به بررسی مسائل مربوط به تأثیر محیطی دامپروری مزایای رژیم گیاهخواری را برجسته می کند. بنابراین، اگر سلامت آینده شما موضوعی است که به قلب شما نزدیک است، بیایید در مورد اینکه چگونه این شیوه غذا خوردن می تواند برای شما و کره زمین کاملاً منطقی باشد صحبت کنیم.

دیدگاه تکاملی

اگرچه روده انسان قادر به هضم غذاهای گیاهی و حیوانی است، برخی از عوامل کلیدی در مورد فیزیولوژی انسان وجود دارد که نشان می دهد ما برای هضم بیشتر غذاهای گیاهی تکامل یافته ایم:

 • ما ۲۰ دندان آسیاب و ۸ دندان ثنایای جلو داریم که آنها را برای خرد کردن، آسیاب کردن و گاز گرفتن غذاهای گیاهی ایده آل می کند.
 • ما فقط ۴ دندان سگ داریم – برای خوردن گوشت مفید است
 • آرواره های ما برای خرد کردن غذاها به صورت عمودی می چرخند و آنها را به طرفین خرد می کنند، در حالی که آرواره های فقط پستانداران گوشتخوار به صورت عمودی می چرخند.
 • طول طولانی روده انسان از ترجیح ما برای غذاهای گیاهی حمایت می کند. روده های گیاهخواران به طول انسان شبیه است، در حالی که گوشتخواران معمولا روده های کوتاهی دارند.
 • شامپانزه ها، نزدیک ترین موجود زنده به انسان، عمدتا از میوه ها و سبزیجات استفاده می کنند. تنها ۱-۳ درصد از رژیم غذایی آنها منشأ حیوانی دارد.(۱۱)

مشکل گوشت چیست؟

گوشتی که امروزه در سوپرمارکت خود پیدا می کنید با گوشتی که شکارچیان هزاران سال پیش می خوردند بسیار متفاوت است. گوشت اهلی امروزی نسبت به حیوانات وحشی دارای چربی بسیار بالاتری است و نوع چربی آن نیز متفاوت است.

گوشت مرغ حاوی چربی های اشباع شده و فقط مقدار کمی اسیدهای چرب امگا ۳ است. در مقابل، گوشت وحشی حاوی بیش از پنج برابر چربی غیراشباع چندگانه در هر گرم و سطوح سالم امگا ۳ است.(۳) این چربی‌های امگا مفید، مواد مغذی را فراهم می‌کنند که به حفظ تعادل کلسترول و محافظت و حفظ سلول‌های بدن کمک می‌کنند و به کاهش عوامل خطر سکته و بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند.(۴)

به عنوان منبع پروتئین، گوشت هیچ لطفی به ما نمی کند. اگرچه پروتئین ضروری است، اکثر مردم بیش از حد غذا می خورند – مشکل این است که باعث بیماری می شود. مطالعات نشان می دهد که مصرف کنندگان گوشت در معرض افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، عدم تعادل چربی، شاخص توده بدنی بالا (BMI) و افزایش نسبت دور کمر به باسن هستند که همه اینها ممکن است منجر به بیماری قلبی شود.(۱)

علاوه بر این، شواهد نشان می دهد که افراد میانسالی که از رژیم غذایی غنی از پروتئین های حیوانی استفاده می کنند، چهار برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان هستند. انواع خاصی از سرطان مانند سرطان پانکراس، روده و پروستات با مصرف گوشت قرمز و سرطان معده با خوردن مقدار زیادی گوشت فرآوری شده مرتبط است. (۲، ۸، ۹)

ارتباط قوی بین گوشت فرآوری شده و سرطان سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشته است تا گوشت های فرآوری شده را در گروه سرطان زا طبقه بندی کند.

حفظ محیط زیست

کشاورزی دام اکثریت زمین را در سراسر جهان اشغال می کند اما تنها ۱۸ درصد کالری و ۳۷ درصد پروتئین موجود در سیستم غذایی را برای مصرف جهانی فراهم می کند.(۹) علاوه بر این، ۶۵ درصد از زمین مورد استفاده برای نگهداری و پرورش علوفه برای حیوانات پرورشی به هزینه جنگل ها و مراتع محلی بود.(۶)

در بریتانیا، کارشناسان بر این باورند که طراحی مجدد سیستم‌های کشاورزی برای رشد محصولات غذایی مستقیماً برای مصرف انسان، امکان تولید بیشتر غذاهای غنی از مواد مغذی سالم مانند سبزیجات، آجیل، حبوبات، میوه‌ها و غلات کامل را فراهم می‌کند و همچنین ممکن است به کاهش ۷۰ درصدی گلخانه‌ها کمک کند. انتشار گاز و کاهش ۷۶ درصدی مساحت زمین مورد نیاز برای تولید مواد غذایی. علاوه بر این، حرکت از تولید غذای حیوانی به تولید گیاهی در واقع می تواند در دسترس بودن پروتئین را افزایش دهد.(۶)

این تنها تصویری است از بسیاری از عواملی که در گرم شدن کره زمین و کاهش محیط طبیعی ما نقش دارند، اما با این وجود مهم است.

فواید گیاهخواری برای سلامتی

شواهد قانع کننده نشان می دهد که انسان برای تغذیه کامل گیاهی مناسب تر است.(۸) به نظر می رسد کنار گذاشتن رژیم غذایی عمدتاً گیاهخواری عامل اصلی ایجاد بسیاری از بیماری های مزمن باشد.

رژیم غذایی غنی از سبزیجات و میوه ها نشان داده است که برخی از عوامل خطر مرتبط با بیماری قلبی، دیابت نوع ۲، مشکلات گوارشی و انواع مختلف سرطان را کاهش می دهد و همچنین از تعادل قند خون حمایت می کند. علاوه بر این، غلات کامل طیف کاملی از فواید را ارائه می دهند، بر خلاف غلات تصفیه شده که اکثر مواد مغذی با ارزش خود را در طول فرآوری از بین برده اند. مطالعات نشان می دهد که غلات کامل می توانند سطح کلسترول و انسولین را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.(۵)

بر اساس مطالعه چین (۲۰۰۵)، که ۶۵۰۰ بزرگسال را در ۶۵ منطقه مختلف در سراسر چین بررسی کرد تا ارتباط بین مصرف محصولات حیوانی و بیماری های مزمن را مشاهده کند. ثبات نتایج به یک نتیجه منتهی شد – هرچه افراد به خوردن یک رژیم غذایی کاملا گیاهی نزدیکتر باشند، خطر ابتلا به بیماری مزمن در آنها کاهش می یابد.(۳)

رژیم گیاهخواری چگونه است؟

خوردن یک رژیم وگان بسیار ساده است و علیرغم نظرات رایج، پروتئین از منابع گوشتی ضروری نیست. آنچه مهم است، خوردن میوه ها و سبزیجات متنوع و رنگارنگ و همچنین انواع مختلف آن است از منابع گیاهی پروتئین استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام آمینو اسیدهای ضروری بدن خود را به تعادل می رساند.

غذاهای گیاهی سرشار از پروتئین عبارتند از: لوبیا، کینوا، عدس، نخود، آجیل، دانه‌ها، برنج قهوه‌ای و توفو.

یک منوی گیاهی معمولی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • صبحانه موسلی، توت تازه، شیر بادام
 • ناهار ژاکت سیب زمینی و لوبیا پخته
 • شام – سبزیجات و توفو را با برنج سرخ کنید

چه زمانی تکمیل می کنید و چرا؟

اگر قصد دارید محصولات غذایی حیوانی را به طور کامل کنار بگذارید، دو ماده مغذی وجود دارد که ممکن است به تنهایی از رژیم غذایی خود برای به دست آوردن آن ها مشکل داشته باشید، ویتامین B12 و ویتامین D.

 • ویتامین دی رژیم غذایی بدون گوشت حاوی مقدار کمی ویتامین D بدون قرار گرفتن روزانه در معرض نور خورشید، غذاهای غنی شده و برخی از انواع قارچ است. مصرف مکمل به خصوص در ماه های زمستان قدم خوبی است.
 • ویتامین B12 کمبود این ماده مغذی ضروری در میان افراد مسن و گیاهخواران سخت گیر شایع تر است. اگر این شما هستید، عاقلانه است که ویتامین B کمپلکس مصرف کنید. کمپلکس لیپوزومی آلترینت B شامل ویتامین بسیار مهم B12 در یک سیستم تحویل هوشمند است که جذب سریع و مضاعف را تضمین می کند.

اگر برای پریدن درست آماده نیستید، چرا حداقل ژانویه گیاهان را امتحان نکنید؟ یک دفتر خاطرات داشته باشید و خلق و خو، سطح انرژی، کیفیت خواب و وزن خود را یادداشت کنید. نتایج ممکن است شما را شگفت زده و تحت تاثیر قرار دهد و راه را برای رویکرد انعطاف پذیرتر به تغذیه هموار کند. مطمئناً تنها نخواهید بود، برخی از سرآشپزهای برتر بریتانیا از جمله هیو فرنلی-ویتینستال این مفهوم را پذیرفته اند که در مورد محصولات گوشتی کمتر است.

هیو می‌گوید: “من متقاعد شده‌ام که برای نفع کره زمین، رفاه حیوانات مزرعه و برای سلامتی ما نیاز به خوردن گوشت، ماهی و لبنیات بسیار کمتر داریم. گیاهان باید در برنامه غذایی ما نقش اصلی و محوری داشته باشند.”(۱۰)

او و بسیاری دیگر از کارشناسان غذا و تغذیه متقاعد شده اند که این راهی برای سیاره ای بهتر و سلامتی بهتر است.

ژاکلین نیوزون لیسانس (Hons) در تغذیه درمانی

بازبینی کننده

 1. انجمن قلب آمریکا. چربی اشباع نشده. https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/fats/polyunsaturated-fats [Accessed 3.12.19]
 2. Bouvard V و همکاران. سرطان زایی در مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده. Lancet 2015; 16,16; 1599-1600.
 3. Campbell TC & Campbell TM (2005). چین را مطالعه کنید کتاب های بن بلا: ایالات متحده آمریکا.
 4. دی لی. شیمی پشت گیاهخواری مجله شیمی کشاورزی و مواد غذایی. ۲۰۱۱; ۵۹، ۳: ۷۷۷ – ۷۸۴.
 5. دانشکده بهداشت عمومی هاروارد. منبع تغذیه، غلات کامل. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/whole-grains/ [Accessed 3.12.19]
 6. هاروات اچ و هایک MN. رهایی از تغییرات آب و هوایی با انتشار گازهای گلخانه ای منفی. https://animal.law.harvard.edu/wp-content/uploads/Eating-Away-at-Climate-Change-with-Negative-Emissions%E2%80%93%E2%80%93Harwatt-Hayek.pdf [Accessed 3.12.19]
 7. https://www.scientificamerican.com/article/diet-high-in-meat-proteins-raises-cancer-risk-for-middle-old-people/ [Accessed 3.12.19]
 8. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/red-meat-and-the-risk-of-bowel-cancer/.[Accessed 3.12.10]
 9. https://www.cancercouncil.com.au/21639/cancer-prevention/diet-exercise/nutrition-diet/fruit-vegetables/meat-and-cancer/. [Accessed 2.12.19]
 10. https://www.rivercottage.net/news/a-word-from-hugh-about-veganism. [Accessed 2.2.19]
 11. میتانی جی سی و همکاران رژیم غذایی شامپانزه ها (Pan troglodytes schweinfurthii) در Ngogo، پارک ملی Kibale، اوگاندا، ۱. ترکیب و تنوع رژیم غذایی. مجله آمریکایی Primatology 2012; 74: 114-129.
 12. موری ام و پیتزورنو جی (۲۰۰۶). دایره المعارف غذاهای درمانی. کتاب تایم وارنر: انگلستان.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر