با بهترین دانشگاه های اسپانیا آشنا شوید


سیستم رتبه بندی QS دانشگاه های جهان را برای سال ۲۰۲۳ رتبه بندی کرد که بر اساس آن دانشگاه های اسپانیا نیز رتبه بندی شدند.

به گزارش ایسنا، رتبه بندی سال ۲۰۲۳ بر اساس هشت شاخص است که در این سال حدود ۱۵۰۰ موسسه آموزش عالی و دانشگاه در سراسر جهان را شامل می شود.

دانشگاه های اروپا، آسیا و آمریکای شمالی در صدر فهرست قرار گرفتند.

رتبه بندی QS توسط موسسه Cacarle Symonds در بریتانیا انجام می شود و از سال ۲۰۱۰ به ارزیابی دانشگاه های سراسر جهان پرداخته است. سیستم رتبه بندی جهانی QS بر اساس طیف گسترده ای از فعالیت های دانشگاهی است. دانشگاه ها به عنوان ۶ حوزه مشترک آموزش، پژوهش، جذب بازار کار و بین المللی شدن با ۶ شاخص ارزیابی می شوند. در رتبه بندی جهانی QS، دانشگاه دارای وزن ۴۰ درصد است، امتیاز کارفرما ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین المللی ۵ درصد، با استناد به هر عضو هیئت علمی ۲۰ درصد است و برای ارزیابی دانشگاه ها. نسبت عملکرد هیئت علمی برای دانشجویان با وزن هیئت علمی ۲۰٪ اعمال می شود.

دانشگاه های اسپانیا در این رتبه بندی خوب عمل نکردند. اسپانیا در بین ۱۰ دانشگاه برتر اروپایی در رتبه بندی کیواس قرار ندارد.

دانشگاه های آن از نظر کیفیت نمی توانند با بسیاری از دانشگاه های اروپایی رقابت کنند، اما از نظر ارشدیت، اسپانیا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است.

بر این اساس، رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS بهترین دانشگاه های اسپانیا را رتبه بندی کرد که ۵ دانشگاه برتر این لیست به شرح زیر است:

۱- “دانشگاه خودمختار بارسلون” (دانشگاه خودمختار بارسلون)

این یک دانشگاه دولتی مستقل در بارسلون، کاتالونیا، شمال شرقی اسپانیا است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۸ تاسیس شد و در حال حاضر یکی از مهم ترین دانشگاه های اسپانیا با بیش از ۳۷۰۰۰ دانشجو و ۳۲۰ استاد دانشگاه است.

دانشگاه خودمختار بارسلون تقریباً دارای ۷۷ دوره کارشناسی، ۳۲۸ دوره کارشناسی ارشد و ۹۰ برنامه دکترا است.

با بهترین دانشگاه های اسپانیا آشنا شوید

۲- “دانشگاه بارسلونا” (دانشگاه بارسلونا)

دانشگاه بارسلونا یک دانشگاه دولتی واقع در بارسلون، اسپانیا است. این دانشگاه در ۳ نوامبر ۱۴۵۰ تاسیس شد و پنجمین دانشگاه قدیمی اسپانیا و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه ۷۵ رشته در مقطع کارشناسی، ۳۵۳ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۹۶ رشته در مقطع دکتری ارائه می دهد.

دانشکده های این دانشگاه شامل دانشکده زیست شناسی، شیمی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده اقتصاد و بازرگانی، دانشکده علوم تربیتی، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده جغرافیا و تاریخ، دانشکده زمین شناسی، دانشکده حقوق، دانشکده ریاضیات می باشد. شامل دانشکده ، دانشکده پزشکی، دانشکده کتابخانه، دانشکده داروسازی، دانشکده فلسفه، دانشکده فیزیک، دانشکده روانشناسی، دانشکده تربیت معلم و دانشکده ارتباطات اجتماعی.

با بهترین دانشگاه های اسپانیا آشنا شوید

۳- “دانشگاه مستقل مادرید” (Universidad Autónoma de Madrid)

دانشگاه مستقل مادرید یک دانشگاه دولتی اسپانیایی است که در سال ۱۹۶۸ به همراه دانشگاه‌های مستقل بارسلونا و بیلبائو تأسیس شد.

تحقیقات ریاضی این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی شده است. دانشگاه مستقل مادرید دارای هشت دانشکده و مؤسسه تحقیقاتی است که هر یک به بخش های مختلف تقسیم شده و موضوعات مختلفی را ارائه می دهند.

دانشکده های اصلی دانشگاه مستقل مادرید عبارتند از: دانشکده فلسفه و علوم انسانی، دانشکده حقوق، دانشکده اقتصاد و مدیریت مالی، دانشکده علوم، دانشکده پزشکی، دانشکده روانشناسی، دانشکده مهندسی و دانشکده تعلیم و تربیت

با بهترین دانشگاه های اسپانیا آشنا شوید

۴- “انطباق دانشگاه مادرید”

Universidad Complutense de Madrid یک دانشگاه دولتی با بودجه عمومی است که در مادرید، پایتخت اسپانیا واقع شده است. در حال حاضر تعداد دانشجویان این دانشگاه حدود ۸۶۰۰۰ نفر می باشد.

دانشگاه Complutens مادرید دارای ۲۶ دانشکده در ۵ رشته مختلف، ۳۹ موسسه دانشگاهی، ۷ دانشکده تخصصی، ۱۳ کلینیک و بیمارستان، ۱۸ مرکز تحقیقاتی و ۳۲ کتابخانه است.

با بهترین دانشگاه های اسپانیا آشنا شوید

۵- دانشگاه پمپئو فابرا (دانشگاه پومپئو فابرا)

دانشگاه دولتی در سال ۱۹۹۰ در بارسلون اسپانیا افتتاح شد.

دانشکده های دانشگاه پمپئو فابرا شامل دانشکده بهداشت و علوم زیستی، دانشکده اقتصاد و تجارت، دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی، دانشکده ارتباطات، دانشکده حقوق، دانشکده علوم انسانی و دانشکده ترجمه است. علوم پایه.

با بهترین دانشگاه های اسپانیا آشنا شوید

انتهای پیام/