با پایان یافتن تنش ها بر سر تحقیقات انفجار بندر ، 6 نفر در بیروت کشته شدند


در پی تیراندازی تک تیراندازان به تظاهرات حزب الله لبنان و دیگران در مرکز بیروت ، شش نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند که بدترین خشونت را در پایتخت در سال های اخیر به دنبال داشت.

افراد مسلح ناشناس به طرفداران حزب الله ، حزب شبه نظامی و سیاسی تحت حمایت ایران و متحدان شیعه جنبش امل حمله کردند. حزب الله و امل به خیابان ها آمده بودند و برخی حامیان آشکار خود با نشان دادن سلاح در یک حرکت تحریک آمیز اعتراض کرده بودند تا اعتراض خود را به سیاست زدگی تحقیقات قضایی در مورد انفجار بندر بیروت که پایتخت را ویران کرد و بیش از 200 کشته برجای گذاشت ، اعتراض کنند. به

صدای تیراندازی خودکار و نارنجک های موشکی در مجاورت این درگیری شنیده شد. با وجود استقرار زیاد سربازان ، تیراندازی بیش از سه ساعت ادامه داشت و صلیب سرخ لبنان که خدمات اضطراری را ارائه می دهد ، اعلام کرد که تعداد کشته ها بعد از ظهر پنجشنبه به 6 نفر رسید. تصاویر زنده پخش شده در تلویزیون محلی نشان می دهد که ساکنان منطقه از خانه های خود فرار می کنند.

در بیانیه مشترکی ، حزب الله ، بزرگترین نیروی مسلح پس از ارتش ، و امل گفتند که افراد مسلح به سر معترضان شلیک کردند و “گروه های مسلح و سازمان یافته ای را هدف قرار دادند که هدف آنها کشاندن کشور به فتنه است”.

به گفته ایستگاه های تلویزیونی حامی حزب الله ، این دو گروه بعداً نیروهای لبنانی را که یک حزب راست افراطی مسیحی در پشت این تیراندازی ها بود متهم کردند. LF دخالت خود را رد کرد ، اما حزب الله را متهم کرد که او را “علیه” قاضی که تحقیقات بندر را هدایت می کند “تحریک” کرده است.

جنگجویان شیعه حزب الله و جنبش امل در جریان نبرد روز پنجشنبه در حومه تایونه در بیروت. عکس: ابراهیم عمرو / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

این تحقیقات به یک کانون سیاسی تبدیل شده است ، به طوری که حسن نصرالله رهبر حزب الله این هفته خواستار برکناری قاضی جلسه شد و وی را به تعصب سیاسی متهم کرد.

تارک بی تار ، دومین قاضی که تحقیقات را رهبری می کرد ، سعی کرد وزرای سابق و مقامات امنیتی را از طیف های مختلف سیاسی متهم کرده و احضار کند ، در تلاش برای حفظ سلامت افراد برای انفجار مواد شیمیایی ذخیره شده.

خط مقدم جنگ داخلی

اثری از اسناد فاش شده نشان می دهد که چندین افسر از خطر ناشی از ذخیره سازی نیترات آمونیوم مطلع بوده اند اما اقدامی نکرده اند.

خانواده های قربانیان بارها از قاضی بیطار حمایت کرده اند و هیئت اتحادیه اروپا در لبنان این هفته گفت که “باید اجازه داد تحقیقات بدون دخالت در مراحل قانونی ادامه یابد”. پیشتر روز پنجشنبه ، دادگاه تجدیدنظر برای برکناری قاضی بیتار را رد کرد ، یکی از مجموعه چالش های قانونی سیاستمداران متهم ، از جمله برخی از متحدان حزب الله.

صدها نفر از حامیان حزب الله و جنبش امل در تظاهرات روز پنجشنبه در بیروت.  در پی تیراندازی تک تیراندازان به سمت معترضان ، شش نفر کشته شدند.  عکس: حسام شبارو / خبرگزاری آناتولی از طریق گتی ایماژ

صدها نفر از حامیان حزب الله و جنبش امل در تظاهرات روز پنجشنبه در بیروت. در پی تیراندازی تک تیراندازان به سمت معترضان ، شش نفر کشته شدند. عکس: حسام شبارو / خبرگزاری آناتولی از طریق گتی ایماژ

نبردها در خط مقدم جنگ داخلی در قسمت جنوبی بیروت ، منطقه ای که سه فرقه اصلی کشور – مسلمانان شیعه و سنی و مسیحیان در آن زندگی می کنند ، در جریان است. جنگ داخلی 15 ساله لبنان در سال 1990 به پایان رسید ، اما رقابت های فرقه ای و سیاسی قدیمی همچنان وجود دارد.

لبنان از زمان پایان جنگ شدیدترین آشفتگی اجتماعی را تجربه می کند. دو سال از بحران اقتصادی بر اساس چندین دهه فساد و سوءمدیریت دولت می گذرد که بیش از نیمی از جمعیت نزدیک به هفت میلیون نفر را در فقر قرار داده است. این فروپاشی بیش از یک سال بدون وجود یک دولت کاملاً کارآمد تشدید شد ، زیرا نیروهای سیاسی برای کنترل وزارتخانه ها که در خطوط فرقه ای تقسیم شده اند ، بین خود مبارزه کردند.

میلیاردر نجیب میکاتی ، که ماه گذشته به عنوان نخست وزیر منصوب شد ، روز پنجشنبه خواستار آرامش شد. این خشونت ها باعث بازدید ایالات متحده از سوی وزیر امور خارجه در امور سیاسی شد و وی از بسته حمایتی 67 میلیون دلاری (58 میلیون یورویی) برای نیروهای مسلح لبنان خبر داد. – حق چاپ The Financial Times Limited 2021

دیدگاهتان را بنویسید