با 5 علت اصلی پرخوری بیشتر آشنا شوید!


این مقاله را لیست کنید

در این مقاله ، آکادمی علم و بدن چند مورد وجود دارد که می تواند باعث پرخوری شما شود. و راههای مقابله با پرخوری بالا بردن آن

بسیاری از مردم به پرخوری عادت کرده اند ، اما از آن آگاه نیستند.

در حقیقت غذا خوردن آنقدر با فعالیت های دیگر در هم آمیخته است که هیچ وقت متوجه نمی شویم در هنگام پرخوری.
اگر ناخودآگاه به خوردن چیپس هنگام تماشای تلویزیون یا خوردن پاپ کورن در سینما با وجود شام عادت کرده اید ، یا اگر دعوت مادرتان را نیز برای بار دوم پذیرفته اید ، بیش از نیاز بدن خود غذا خورده اید و ممکن است پرخوری باشد

برای درک میزان نیاز بدن به خوردن ، باید عادات غذایی خود را بررسی کنید ، اینکه چند بار و چه مقدار در روز غذا می خورید و از همه مهمتر اینکه چرا بیش از حد غذا می خورید. پرخوری اغلب می تواند نشانه یک مشکل بزرگتر باشد.

وقتی متوجه شدید که بیش از حد غذا می خورید ، باید دلیل آن را در عادات غذایی خود جستجو کنید تا بتوانید زندگی سالم تری داشته باشید.

راههای مقابله با پرخوری

پرخوری چیست؟

قبل از اینکه بتوانید از پرخوری خود مطمئن شوید ، باید عادات غذایی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا مشکلی برای سلامتی شما نشان می دهد یا خیر. پرخوری می تواند یک اختلال در خوردن باشد ، مانند بی اشتهایی یا چاقی ، که می تواند منجر به مشکلات جدی مانند دیابت یا بیماری های قلبی شود.
این نوع پرخوری می تواند با شرایطی مانند افسردگی یا احساس گناه همراه باشد و افراد مبتلا به این بیماری سعی می کنند به تنهایی و دور از چشم غذا بخورند ، بنابراین دیگران نمی دانند چقدر غذا می خورند.
البته شایان ذکر است افرادی که بیش از حد غذا می خورند با افرادی که مقدار زیادی گوشت و پروتئین برای عضله سازی می خورند تفاوت زیادی دارند.


بیشتر بخوانید:

بهترین پودر پروتئین برای کاهش وزن کدام است؟


این همان پرخوری است ، حتی اگر گرسنه نباشید. این مشکل رایج نیست زیرا مردان تمایل بیشتری نسبت به زنان دارند. در حالی که پرخوری نسبت به اختلالات جدی خوردن کمتر رایج است ، اما همچنان می تواند نشانه بدی از مشکلات جسمی یا روحی باشد.


بیشتر بخوانید:

8 دلیل برای کاهش وزن!

دلایل زیادی برای پرخوری وجود دارد.

برای شما که این مشکل را دارید ، باید بگوییم که بهتر است به دنبال علل آن باشید. راههای مقابله با پرخوری چیست؟

خستگی و کسالت

1 – خستگی و کسالت می تواند دلیل پرخوری شما باشد زیرا چاره ای جز خوردن ندارید. فکرش را بکنید. همه دوستان شما با دوستان خود در حال تفریح ​​هستند و تلویزیون برنامه جالبی برای تماشا ندارد.
بسیاری از مردم فقط برای گذراندن زمان چیزی می خورند.

غذا خوردن یک عمل درونی و حسی است و باعث تحریک حواس می شود.
به همین دلیل است که گاهی اوقات یک فعالیت تفریحی محسوب می شود.
مطمئناً می تواند سرگرم کننده باشد ، اما نباید آن را سرگرمی مانند گلف نامید.

اضطراب و تنش عصبی

۲- اضطراب و استرس صرف نظر از این که این استرس ها از کجا ناشی می شوند (کار ، خانواده ، مدرسه ، …) ، همه مردم بخواهند یا نخواهند در طول روز با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.
بنابراین ، خود را استثنا ندانید و هیچ راهی برای کاهش این فشارها وجود ندارد مگر اینکه مشغول غذا خوردن باشید. وقتی مضطرب یا عصبی هستید چه می کنید ، غذا می خورید؟

این نوع خوردن تحریک پذیر بیشتر در زنان شایع است ، اما برخی از مردان نیز این مشکل را داشته اند.
غذا خوردن به افراد احساس کنترل و قدرت می دهد و راحتی که با شکم پر احساس می کنید می تواند از بسیاری از مشکلات شما جلوگیری کند.

اعتیاد به غذا

۳ – ترک اعتیاد سرانجام تصمیم گرفته اید که اعتیاد خود را ترک کنید ، اما با مشکل جدیدی روبرو هستید.
گاهی اوقات ، برخی از ترک کنندگان دست های خود را پر نگه می دارند و برای جلوگیری از استفاده از آن غذا را شروع می کنند.
و آنها فکر می کنند غذا خوردن راهی مطمئن برای این کار است.
مطمئناً پرخوری ممکن است بهتر از سوء مصرف مواد شما باشد ، اما روش های بهتر و سالم تری برای پر نگه داشتن دست ها وجود دارد.

عادات فرهنگی

۴ – عادات فرهنگی و اجتماعی در برخی فرهنگ ها ، می بینیم که پرخوری و استفاده از غذاهای حجیم به یک سنت تبدیل شده است. در این نوع فرهنگ ، ترسیم چاپ دوم ، سوم یا حتی چهارم کاملاً متداول است و ادای احترام به رئیس محسوب می شود.
در برخی از فرهنگ های دیگر خوردن هنگام تماشای ورزش طبیعی است. متأسفانه غذاهایی که معمولاً برای این منظور استفاده می شوند هیچ فایده ای برای بدن ندارند و فقط چاق کننده هستند.

در برخی فرهنگ ها ، مرد ایده آل باید بزرگ و قوی باشد و مردانی که ضعیف هستند و به آنچه می خورند توجه ندارند ، ارزشی ندارند.

برای جلب رضایت دیگران

۵- برای بسیاری از مردان ، لذت بردن از زنان با پرخوری با شاد کردن مادرانشان و آگاه ساختن آنها از غذا آغاز می شود.

مردان معمولاً برای رضایت آشپز آن را برای بار دوم فشار می دهند و بس. بسیاری از مردان با حرص غذا می خورند تا به سرآشپز ثابت کنند که غذایشان را دوست دارند و آنها را به این کار تشویق می کنند ، تا آشپزها احساس نکنند که تلاش آنها بی نتیجه است. به همین دلیل است که مردان تازه ازدواج کرده در اوایل ازدواج چند کیلو وزن اضافه می کنند.

چگونه با پرخوری مقابله کنیم؟

نحوه برخورد با پرخوری حالا که زمان و علل پرخوری را می دانید ، باید سعی کنید این عادت را تغییر داده و غذای سالم تری بخورید. با کاهش رژیم غذایی خود ، از خطر اضافه وزن و بیماری های قلبی نیز جلوگیری خواهید کرد.
لباسهای قدیمی شما دوباره بدن شما می شود! سرگرمی دیگری به جز تلویزیون با چیپس پیدا کنید. برای ترک این عادت ، سعی کنید سرگرمی های دیگری داشته باشید به غیر از غذا خوردن هنگام کسالت و تماشای تلویزیون.

غذا خوردن ممکن است برای شما یک سرگرمی باشد اما باید بگویم سرگرمی خوبی نیست که در برنامه روزانه خود به آن اشاره کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از پرخوری سرگرمی است

سعی کنید سرگرمی هایی مانند ورزش ، هنر و سایر فعالیتها را بیاموزید ، یا حتی اگر ساعتی را پشت میز بگذارید و حل کنید بهتر از عادت قبلی شما خواهد بود.

سنگ مریض را دنبال کنید

به دنبال سنگ صبور باشید اگر غذا زیاد بخورید تا افکار خود را از استرس و اضطراب اعصاب خود منحرف کنید بسیار اشتباه است. در عوض ، می توانید با دوستان یا خانواده خود صحبت کنید و مشکلات خود را به آنها بگویید.

این به شما کمک می کند تا با مشکل بهتر و سریعتر برخورد کنید. دست های خود را مشغول کنید اگر سیگار یا سایر غذاهای اعتیادآور را ترک می کنید ، همیشه سعی کنید دستان خود را مشغول نگه دارید.
همچنین می توانید با جویدن آدامس پرخوری خود را کاهش دهید. وعده غذایی خود را سازماندهی کنید عادات غذایی و میزان مصرف غذا را بررسی کنید. اگر فکر می کنید بشقاب شما همیشه پر از غذا است ، قطعاً باید مقدار غذایی را که می خورید کاهش دهید.

برنامه غذایی داشته باشید

سعی کنید یک برنامه دقیق روزانه یا هفتگی برای وعده های غذایی خود تنظیم کنید. این امر باعث می شود که بین وعده های غذایی بیش از حد غذای ناخواسته نخورید. به جای خوردن سه وعده غذایی بزرگ در روز ، وعده غذایی خود را به شش وعده تقسیم کنید. به باشگاه بروید و ورزش را شروع کنید. با بالا رفتن سن ، میزان غذای مصرفی شما بدون کاهش میزان غذای مصرفی افزایش می یابد.

با افزایش سن ، پرخوری را کنترل کنید

با افزایش سن ، متابولیسم بدن شما کند می شود و باید بیشتر به آنچه می خورید توجه کنید.

با انجام تمرینات ورزشی می توانید این مشکل را حل کنید. این امر متابولیسم شما را تسریع می کند.
آهسته تر بخورید یادگیری نحوه تهیه و پخت غذاهای مغذی به شما کمک می کند تا نگاه شما به غذا را تغییر دهید.

آهسته. تدریجی

اگر هنگام غذا خوردن سرعت خود را کاهش دهید و سعی کنید روی طعم غذا تمرکز کنید ، احتمال اینکه بیشتر از نیاز خود غذا بخورید کمتر است. آهسته غذا خوردن مزیت دیگری دارد ، این است که مغز شما فرصتی برای محاسبه دارد و می دانید چه موقع سیر شده اید و دیگر غذا نمی خورید.

مصرف شکلات خود را کاهش دهید

مصرف شکلات خود را کاهش دهید برای مقابله با پرخوری ، باید انتخاب های غذایی خود را به طور جدی مرور کنید و ببینید چه انتخاب های ناسالم را انجام می دهید و آنها را کنار بگذارید.

بدن شما می داند چه موقع گرسنه هستید و به غذا احتیاج دارید ، چه زمانی سیر هستید و وقتی به علل پرخوری خود دقت می کنید ، راحت تر می توانید بفهمید چه زمانی گرسنه هستید و چه زمانی سیر هستید.

بهبود عادات غذایی شما خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهد ، همچنین بدن شما را تقویت می کند ، اشتهای شما را افزایش می دهد و لذت بخشیدن به غذا را بیشتر می کند.


بیشتر بخوانید:
بهترین پودر پروتئین برای کاهش وزن کدام است؟
چگونه کالری بیشتری بخوریم و وزن کم کنیم؟

پروتئین و بهترین زمان مصرف (متفاوت تر)

دیدگاهتان را بنویسید