برای درمان سریع عفونت فولیکول مو چه اقداماتی لازم است؟


کیست پیلونیدال یک کیسه کوچک است که در امتداد دنبالچه بالای شکاف باسن ایجاد می شود. این کیست ها معمولا حاوی مواد زائد مو و پوست هستند. هنگامی که موهای ناحیه تناسلی به سمت داخل رشد می کنند، زیر پوست گیر می کنند و یک کیست عفونی تشکیل می دهند. علائم زمانی ایجاد می شود که فولیکول مو عفونی شود […]

درمان سریع عفونت فولیکول مو

کیست پیلونیدال یک کیسه کوچک است که در امتداد دنبالچه بالای شکاف باسن ایجاد می شود. این کیست ها معمولا حاوی مواد زائد مو و پوست هستند. هنگامی که موهای ناحیه تناسلی به سمت داخل رشد می کنند، زیر پوست گیر می کنند و یک کیست عفونی تشکیل می دهند. هنگامی که فولیکول مو عفونی می شود، علائمی ایجاد می کند. این کیست‌ها مردان را بیشتر از زنان مبتلا می‌کنند و اغلب در بزرگسالان جوان، معمولاً قبل از ۴۰ سالگی ایجاد می‌شوند.

درمان دارویی یا گیاهی سینوس ها روش های قابل اعتمادی برای درمان ریشه این بیماری نیستند و در برخی موارد به کاهش موقت التهاب بیماری کمک می کنند. بیایید به بررسی این موضوع ادامه دهیم که بهترین درمان فولیکول مو چیست. ? ما پرداخت خواهیم کرد:

علل کیست پیلونیدال

علت ایجاد کیست ناشناخته است، اما اصطکاک و فشار می تواند مو را به داخل پوست وادار کند. بدن موها را جسم خارجی می داند و در اطراف آن عفونت ایجاد می کند. کیست پیلونیدال می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد. اگر مادرزادی باشد، احتمالاً به عنوان نقصی شروع شده است که در هنگام تولد وجود داشته است. پس از مدتی این نقص منجر به عفونت شد. اگر بلعیده شود، می تواند منجر به عفونت ساده فولیکول مو یا نفوذ مو به پوست و ایجاد عفونت شود. عوامل خطر عوامل زیر خطر ابتلا به کیست پیلونیدال را افزایش می دهد:

 • سابقه شخصی یا خانوادگی مشکلات مشابه مانند آکنه، جوش، فولیکولیت و کیست چربی
 • موهای زیادی در این ناحیه وجود دارد
 • آسیب دنبالچه
 • اسب سواری، دوچرخه سواری
 • نشستن طولانی مدت
 • چاقی
 • لباس های تنگ بپوشید
 • چاقی و اضافه وزن

شناخت علائم سینوس پیلونیدال

در ابتدا، ممکن است هیچ علامت قابل توجهی به جز یک فرورفتگی کوچک مانند گودی روی سطح پوست خود نداشته باشید. با این حال، هنگامی که یک برآمدگی عفونی می شود، می تواند به سرعت به کیست (کیسه بسته پر از مایع) یا آبسه (بافت متورم و ملتهب در محل تجمع چرک) تبدیل شود. علائم عفونت کرم حلقوی عبارتند از:

 • درد هنگام نشستن یا ایستادن
 • چه کسی ورم می کند؟
 • پوست قرمز و دردناک اطراف ناحیه
 • ترشح چرک یا خون از زخم که بوی بدی دارد
 • مو از ضایعه بیرون می آید
 • ایجاد مجاری سینوسی یا سوراخ های متعدد در پوست
 • شما همچنین ممکن است تب با درجه پایین داشته باشید، اما این بسیار کمتر دیده می شود.

بررسی و تشخیص بیماری

پزشک ابتدا سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و سپس معاینه فیزیکی انجام می دهد. گاهی اوقات ممکن است اطلاعات زیر از شما خواسته شود:

شناخت علائم سینوس پیلونیدال

 • آیا ظاهر بیماری سینوس پیلونیدال تغییر کرده است؟
 • ترشح چرکی یا عفونت داشت؟
 • آیا علائم دیگری دارید؟

معمولاً با معاینه فیزیکی به راحتی می توان این عارضه را تشخیص داد و پزشک پس از اطمینان روش های درمانی مناسب را پیشنهاد می کند.

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

تنها راه خلاص شدن از شر کیست پیلونیدال، جراحی جزئی یا لیزر جدید است. اما در این بین کارهایی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا درد و ناراحتی را کاهش دهید. سعی کنید چند بار در روز از کمپرس گرم و مرطوب روی کیست استفاده کنید. گرما به بیرون کشیدن چرک کمک می کند و به کیست اجازه تخلیه می دهد. این می تواند درد و خارش را تسکین دهد. همچنین می توانید محل را در یک حمام گرم و کم عمق خیس کنید و حمام سیتز را امتحان کنید. اگر کیست دردناک است، می توانید از یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل) استفاده کنید.

موهای زائد چگونه درمان می شوند؟

اگر کیست عفونی شود، معمولاً باید توسط پزشک تخلیه شود. جراحی برای برداشتن کیست مویی عفونت را درمان می کند و درد و تورم سینوسی پس از درمان برطرف می شود. حتی اگر کیست عفونی نشده باشد، باز کردن و تخلیه آن برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت توصیه می شود.

 • جراحی باز: در درمان کیست مویی با جراحی باز، قسمتی از پوست اطراف عارضه را با چاقو بریده و عفونت برداشته می شود. در این روش زخم برای بهبود طبیعی بسته نمی شود که معمولاً چندین هفته طول می کشد و طبق دستور پزشک باید از آن مراقبت کرد. مزیت این روش این است که به دلیل برداشتن کل بافت التهابی درگیر در بیماری، احتمال عود بسیار کم است.
 • جراحی بسته: به این معنی که فقط بخشی از سینوس یا کیست برداشته می شود. در این روش، برش سینوس تقریباً بیضی شکل است و سپس هر دو طرف برش را به هم نزدیک کرده و بخیه می‌زنند. مزیت این روش در صورت موفقیت آمیز بودن این است که زخم سریعتر بهبود می یابد، اما احتمال بازگشت سینوس یا عفونت محل نسبت به روش اول بیشتر است. البته اگر درز از بین گیره ها بیرون زده شود، خطرات احتمالی حداقل خواهد بود.
 • تکنیک های جراحی پلاستیک: در برخی موارد که سینوس ها عودکننده و پهن هستند، جراحی پلاستیک برای برداشتن سینوس ها و پوست اطراف توصیه می شود.
 • جراحی کیست مویی با لیزر: در عصر امروز با توجه به پیشرفت علم پزشکی و ظهور روش های نوین درمانی، بیماران دیگر مجبور نیستند مشکلات جراحی را با روش های قدیمی و درد و ناراحتی پس از آن تحمل کنند. بهترین درمان کیست مویی بدون جراحی و لیزر است که در حال حاضر استفاده می شود. لیزر به عنوان یک روش قطعی و غیر قابل برگشت شناخته شده است و نیازی به بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان ندارد.
 • درمان کیست مویی با لیزر یا لیزر کیست مویی دارای مزایای بی شماری نسبت به سایر روش های درمانی است که از مهمترین مزایای این روش می توان به عدم درد و خونریزی، عدم نیاز به پانسمان و دوره نقاهت کوتاه و آسان اشاره کرد.
 • نحوه درمان فولیکول های مو با لیزر و تفاوت آن با جراحی سوالی است که اغلب بیماران با آن مواجه می شویم.

پیشگیری از عود فولیکول های مو

هنگامی که کیست پیلونیدال را با جراحی برداشتید، چندین کار وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به کیست دیگر انجام دهید. ابتدا سعی کنید از نشستن طولانی مدت خودداری کنید، زیرا به ناحیه ای که کیست پیلونیدال ایجاد می شود فشار وارد می کند. اگر شغل شما مستلزم این است که بیشتر روز را بنشینید، سعی کنید هر ساعت چند دقیقه را به ایستادن و پیاده روی سریع اختصاص دهید. حمل وزن اضافی نیز می تواند شما را در معرض خطر ایجاد کیست پیلونیدال قرار دهد. پزشک شما می تواند به شما ایده بهتری درباره اینکه آیا وزن شما در ایجاد آرتریت نقش دارد یا خیر به شما بدهد. در نهایت سعی کنید ناحیه بین گونه های باسن خود را تا حد امکان تمیز و خشک نگه دارید. پوشیدن لباس مناسب می تواند به جلوگیری از تجمع عرق در آنجا کمک کند. همچنین موهایی را که در نزدیکی بالای باسن رشد کرده اند بردارید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟