برای کدام علائم باید به متخصص آلرژی مراجعه کنیم؟


سیستم ایمنی بدن با حساسیت بالا نسبت به مواد مضر خارجی (آلرژن ها) مانند گرده گیاهان یا غذاهای خاص واکنش نشان می دهد. علائم گاهی اوقات فقط خفیف هستند، اما می توانند بسیار ناراحت کننده باشند و زندگی روزمره را محدود کنند. روش های مختلفی برای درمان آلرژی وجود دارد. برخی از محرک های آلرژی را می توان اجتناب کرد. اجتناب از دیگران دشوار است. محرک های رایج برای آلرژی عبارتند از:

 • گرده
 • کنه های گرد و غبار خانگی
 • حیوانات اهلی و مزرعه
 • آفت کش ها
 • غذا
 • پزشکی
 • تماس با مواد حساسیت زا (مانند فلز یا عطر)
پزشک متخصص آلرژی

پزشک متخصص آلرژی

واکنش های آلرژیک بیشتر در دستگاه تنفسی، پوست و غشاهای مخاطی دیده می شود. علائم معمولا بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض ظاهر می شوند. آلرژی را حساسیت بیش از حد نیز می نامند. با این حال، حساسیت های شدیدی وجود دارد که ربطی به آلرژی ندارد. این موارد شامل برخی از عدم تحمل های غذایی است. از آنجا که علائم ممکن است مشابه باشند، معاینه پزشکی کامل مهم است. اگر مشخص شود که علائم ناشی از یک واکنش آلرژیک است، می توان آنها را بر اساس آن درمان کرد.

علائم آلرژی

اگر علائم شایع آلرژی زیر را دارید، به شما توصیه می کنیم به بهترین پزشک آلرژی در تهران مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

 • عطسه، سرفه و عطسه
 • مشکلات تنفسی
 • چشمان خیس
 • خارش
 • بثورات پوستی
 • التهاب غشای مخاطی
 • مشکلات گوارشی

بیشتر اوقات، قسمت هایی از بدن که تماس مستقیم با محرک آلرژی (آلرژن) دارند، واکنش نشان می دهند. غذا می تواند باعث خارش و تورم در دهان و زبان شود. مجاری تنفسی فوقانی اولین دستگاهی است که در معرض گرده ها قرار می گیرد و در نتیجه آبریزش بینی یا عطسه ایجاد می شود.

تب گرده فصلی فقط در فصل گرده افشانی مشاهده می شود. آلرژی به کنه های گرد و غبار خانگی یا حیوانات خانگی می تواند در تمام طول سال علائم ایجاد کند، زیرا آلرژن ها فقط در بهار یا تابستان در هوا نیستند. در مورد آلرژی به داروها و آفت کش ها، علائم به شرایط فردی محدود می شود.

اگر به غذا، زهر حشرات یا برخی داروها حساسیت دارید، به بهترین متخصص آلرژی مراجعه کنید. زیرا واکنش آنافیلاکتیک امکان پذیر است. آنافیلاکسی یک وضعیت اورژانسی است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. علائم به سایر قسمت های بدن نیز سرایت می کند. به عنوان مثال، برای دستگاه گوارش، سیستم تنفسی یا سیستم قلبی عروقی. یک واکنش آنافیلاکتیک می تواند باعث خارش، تورم، درد معده، حالت تهوع، استفراغ، اختلال هوشیاری، تنگی نفس و فشار خون پایین شود.

دکتر آلرژی در حال بررسی است

دکتر آلرژی در حال بررسی است

علل و عوامل خطر آلرژی چیست؟

آلرژی اغلب ارثی است. متخصصان آلرژی چنین تمایلی را آتوپی می نامند. آنچه در واقع منجر به آلرژی می شود، از جمله به تأثیرات محیطی بستگی دارد. عواملی مانند آلودگی هوا و دود سیگار می توانند بیماری های ثانویه مانند آلرژی و آسم را تشدید کنند.

در یک واکنش آلرژیک، سیستم ایمنی بدن به پروتئین های خارجی خاص (آلرژن ها) مانند یک پاتوژن یا جسم خارجی مضر واکنش نشان می دهد. گرد و غبار خانه یا ذرات غذا معمولاً خطری برای بدن ایجاد نمی کنند، اما در مورد آلرژی می توانند علائمی را ایجاد کنند. زیرا سیستم ایمنی بدن علیه این مواد آنتی بادی (آنتی بادی IgE) می سازد. زیرا آنها را مضر می داند و سعی در مبارزه با آنها دارد.

این آنتی بادی ها در اولین تماس با ماده حساسیت زا تشکیل می شوند و به سلول های خاصی متصل می شوند. این فرآیند حساس سازی نامیده می شود. پس از تماس بعدی، این سلول ها مواد شیمیایی از جمله هورمون بافتی هیستامین را آزاد می کنند. این مواد سپس باعث واکنش های آلرژیک مانند عطسه، سرفه یا بثورات پوستی می شوند.

آلرژی از چه زمانی شروع می شود؟

آلرژی معمولا در دوران کودکی و نوجوانی شروع می شود و اغلب تا پایان عمر ادامه می یابد. با این حال، برخی از آلرژی های غذایی، مانند شیر یا تخم مرغ، قابل درمان هستند. حساسیت به بادام زمینی شایع نیست. اینکه آیا آلرژی می تواند عود کند یا نه بستگی به محرک آن دارد. علائم آلرژی اغلب در ابتدا خفیف هستند، اما با گذشت زمان بدتر می شوند. اگر آلرژی شما با گذشت زمان تشدید شد، بهتر است سریعا به یک متخصص آلرژی در تهران مراجعه کنید. گاهی اوقات بیماری های دیگری نیز وجود دارد.

تشخیص آلرژی

دکتر فلاح پور متخصص آلرژی که یکی از بهترین پزشکان آلرژی است. اولین سوالی که یک متخصص برای تشخیص آلرژی از بیمار می پرسد در مورد علائم، شرایط زندگی و سابقه پزشکی است. تست های مختلفی برای تشخیص آلرژی وجود دارد. این تست ها عبارتند از:

تست مغناطیسی پوست

این آزمایش زمانی استفاده می‌شود که مشکوک به آلرژی باشید، مانند تب یونجه، که در آن واکنش بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض گرده‌ها رخ می‌دهد. برای آزمایش، آلرژن های بالقوه روی بازو در فاصله معینی از یکدیگر اعمال می شود. سپس پوست این نقاط را کمی مالش می دهند تا مواد حساسیت زا به پوست نفوذ کند. اگر پوست این نواحی مانند نیش پشه قرمز و متورم شود، یک واکنش آلرژیک است.

تست داروی آلرژن

تست داروی آلرژن

تست اپیکوتان (پچ تست)

این تست برای آلرژی های مشکوک که نیم روز تا ۳ روز پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن شناسایی می شوند، مناسب است. برای این منظور گچ مشکوک به آلرژی زا را به مدت ۲-۱ روز روی پشت می چسبانند و بررسی می کنند که آیا پوست متورم، قرمز شده است یا خیر.

تست تحریک

در این آزمایش شما در معرض آلرژن های مختلف قرار می گیرید و بررسی می کنید که آیا به آنها واکنش نشان می دهید یا خیر. به عنوان مثال، اگر مشکوک به سرماخوردگی آلرژیک باشد، عصاره ای از ماده حساسیت زا را به صورت اسپری یا قطره روی مخاط بینی قرار می دهند. اگر غشای مخاطی متورم شد، باید عطسه کنید و اگر بینی شما شروع به ریزش کرد، نشان دهنده سرماخوردگی آلرژیک است.

آزمایش تحریک معمولاً تنها در صورتی انجام می شود که سایر آزمایش ها نتایج معنی داری نداشته باشند. گاهی اوقات آزمایش خون (آزمایشگاه) نیز برای جست‌وجوی آنتی‌بادی‌ها برای برخی آلرژن‌ها لازم است.

در سینوزیت

بیماری سینوسی التهاب سینوس ها است، معمولا حفره های توخالی در جلوی جمجمه در محل سینوس ها. این ناحیه به معنای پیشانی، گونه ها، بین و پشت چشم است. سینوس های بینی در اطراف بینی و پشت ناحیه گونه قرار دارند. پزشکان معتقدند که هدف از وجود سینوس ها گرم کردن، مرطوب کردن و تصفیه کردن هوایی است که از مجاری بینی در بدن می گذرد. برای درمان سینوزیت بهترین راه حل مراجعه به متخصص آلرژی و مشورت با پزشک است تا پس از معاینه و تشخیص پزشک بهترین درمان را برای شما تجویز کند.

آخرین توصیه

تست های آلرژی توسط متخصص آلرژی، معمولاً متخصص پوست، گوش و حلق و بینی، متخصص ریه یا متخصص اطفال تجویز می شود. آلرژی اغلب غیر قابل برگشت است. برخی اقدامات می تواند خطر را تا حدودی کاهش دهد. بسیاری از گروه های تحقیقاتی در تلاش برای درک بهتر تعامل بین سیستم ایمنی و تأثیرات محیطی برای به دست آوردن ایده های جدید برای پیشگیری و درمان آلرژی هستند.

برای درمان بیماری های آلرژیک خود می توانید به سایت دکتر مرتضی فلاح پور مراجعه کرده و به صورت آنلاین با ایشان مشورت کنید.