بررسی چالش ها و محدودیت های توسعه فیبر نوری در کشور


معاون وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی چالش ها و موانع توسعه فیبر نوری در جلسات با اپراتورهای ثابت و سیار گفت: توسعه ارتباطات ثابت با توجه به طولانی بودن دوره بازپرداخت نیازمند حمایت مالی است که هم اکنون محقق شده است. . شکل معافیت از حق امتیاز و همچنین توزیع درصد حق امتیاز به اپراتورها برای پوشش فیبر نوری ساختمان در بازنگری قطعنامه UNSP پیش بینی شده است.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر عمده‌ترین فناوری مورد استفاده در بخش ارتباطات ثابت ایران ADSL است و فناوری فیبر نوری یا فناوری مبتنی بر FTTx تنها یک درصد را شامل می‌شود، هرچند که شبکه زیرساختی کشور با سرمایه‌گذاری دولتی بیش از ۷۰ درصد است. ۱۰۰۰ کیلومتر فیبر برای اتصال شهرهای مختلف کشور فراهم کرد، اما در داخل شهرها آخرین لایه شبکه دسترسی یا اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری در کشور همچنان تجهیزات قدیمی به نام شبکه مسی است. . این شبکه با وجود گستردگی گسترده، ظرفیت کمی برای انطباق با فناوری های جدید و استفاده از خدمات پهنای باند دارد.

بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ ۸۰ درصد منازل و ۱۰۰ درصد شرکت ها باید به پهنای باند ثابت با سرعت متوسط ​​۲۵ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند و ۲۰ میلیون خانه و ۵ میلیون شرکت باید دسترسی داشته باشند. اینترنت. اینترنت پهن باند ثابت تا ۱۴۰۴ بر اساس فیبر نوری.

از این نظر، باید در اوایل تیرماه انجام می شد پروژه دسترسی فیبر نوری بر اساس این تبصره‌ها، اپراتورهای رایتل در فردیس، شاتل در ساوه، آسیاتک در رامسر، فناپ مخابرات در بندر امام خمینی، صبانت بابل، توسعه ارتباطات پایگاه در کرچک، هایوب در گرگان و پیشگامان اعلام شده‌اند. پورتو داده است فصلنامه ایجاد و توسعه فیبرهای نوری.

اصول صدور مجوز یکپارچه خدمات شبکه و ارتباطات تصویب شد

در همین راستا، صادق عباسی شاهکوه – دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات – با مراجعه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اصول صدور مجوز یکپارچه خدمات شبکه و ارتباطات (UNSP) را در این کمیسیون تصویب و به پیشینه آن اشاره کرد. مصوبه UNSP در مرداد ۱۴۰۰ اعلام کرد: اولین مصوبه مربوط به همگرایی مجوزهای ثابت و سیار تصویب شد که بر اساس آن اپراتورهای تلفن همراه می توانند در حوزه ارتباطات ثابت سرمایه گذاری کرده و در یک زمان حدود ۵ میلیون پورت ایجاد کنند. ۵ سال

وی افزود: با استقرار دولت سیزدهم و برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبتنی بر فیبر نوری و تحت پوشش قرار دادن ۲۰ میلیون نفر در مدت سه سال و نیم، مقرر شد ارتباطات ثابت توسعه یابد. زمینه توسعه ارتباطات پایدار با هدف تعریف شده.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با دارندگان مجوزهای ثابت و سیار و تحلیل چالش‌ها و موانع توسعه در این بخش، گفت: توسعه ارتباطات ثابت با توجه به بازگشت طولانی‌مدت حمایت‌های مالی ضروری است. این سرمایه گذاری پس از تایید هیات مدیره تامین خواهد شد. کمک مالی به وزرای دولت در قالب معافیت از حق امتیاز و تخصیص درصدی از حق امتیاز به اپراتورها برای ایجاد پوشش فیبر نوری در قطعنامه اصلاح شده UNSP پیش بینی شده بود.

عباسی شاهکوه تاکید کرد: مصوبه UNSP برای یکپارچه سازی مجوزهای ساخت شبکه و خدمات و استفاده حداکثری از ظرفیت فنی، زیرساختی و تجاری کشور و میزان حمایت دولت از حق پوشش خانواده ها به تصویب رسید. مدیران آموزش و پرورش و نحوه نظارت بر اجرای این طرح پیش بینی شده است.

افزایش سه تا هشت درصدی درآمد اپراتور برای توسعه فیبر نوری

وی در تشریح درصد حمایت های مالی دولت گفت: در مصوبه قبلی پیش بینی شده بود سه درصد از درآمد اپراتورهای تلفن همراه و ثابت به توسعه فیبر نوری اختصاص یابد. با توجه به پوشش ۲۰ میلیونی وزارت ارتباطات در سه سال و نیم، حمایت مالی دولت از سه درصد به هشت درصد درآمد اپراتورهای تلفن همراه و سه درصد از درآمد اپراتورهای ثابت تغییر کرد.

دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره پوشش منازل در مصوبه جدید توضیح داد: در ادبیات فیبر نوری دو نوع پوشش خانواده متصل (home connect) و خانه تحت پوشش (home pass) داریم. بر اساس این مصوبه به اپراتور در مراکز استان ها برای پوشش تا ۳۰۰ متر از منزل به ازای هر خانواده ۵۰۰ هزار تومان و در شهرهای خارج از مراکز استان به ازای هر خانواده یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت می شود.

عباسی شاهکوه افزود: علاوه بر این حمایت مالی، در زمینه اتصال به ازای هر پورت FTTH متصل به منازل، دو میلیون تومان از هشت درصد حق الامتیاز دولتی به اپراتورها تعلق می گیرد و این مبالغ پوشش و اضافه می شود. . در شهرهای مختلف. ۸. کلان شهر وقف شده است.

وی درباره معافیت کلانشهرها از حمایت های مالی دولت پرسید: چراکه ارائه خدمات در هشت کلانشهر تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، کرز، شیراز، اهواز و قم منطقی است. فیبر نوری اسپانسر است.

وی افزود: مفاد تاییدیه UNSP به عنوان الحاقیه موافقتنامه مجوز برای اپراتورهای متقاضی اعمال می شود.

انتهای پیام/