بهترین روش برای استریل کردن وسایل دندانپزشکی


استریل کردن وسایل دندانپزشکی یکی از مهمترین کارهایی است که باید روزانه در مطب های دندانپزشکی، اتاق عمل و … انجام شود. با توجه به اینکه همه ابزارهای دندانپزشکی تهاجمی هستند و وارد دهان بیمار می شوند، استریل کردن آنها و اطمینان از حذف کلیه میکروارگانیسم های مضر از تمام ابزارهای دندانپزشکی بسیار مهم است. روش های استریلیزاسیون بسته به نوع دستگاه ممکن است متفاوت باشد. با توجه به فرآیند بسیار مهم ضدعفونی و استریلیزاسیون در دندانپزشکی، آگاهی دستیاران دندانپزشکی از روش های مختلف استریلیزاسیون با اتوکلاو دندانی بسیار مهم است. در ادامه این مقاله قصد داریم به روش های مختلف عقیم سازی در دندانپزشکی اشاره کنیم.

ابزارهای دندانپزشکی باید استریل شوند

بهترین روش برای استریل کردن وسایل دندانپزشکی

بهترین روش برای استریل کردن وسایل دندانپزشکی

از آنجایی که وسایل دندانپزشکی وارد دهان بیماران می شوند، می توانند بیماری های مختلفی را هم در دندانپزشکان و هم در بیماران ایجاد کنند. بیشتر بیماری های ویروسی و باکتریایی از طریق بزاق دهان منتقل می شوند که اهمیت استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی را افزایش می دهد.

استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی فرآیندی عمومی است که در آن تمامی میکروارگانیسم های مضر مانند ویروس ها، قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و غیره از بین می روند. با استریل کردن کلیه تجهیزات دندانپزشکی، ایمنی دندانپزشک و بیمار و حتی پس از بیمار تضمین می شود.

روشهای استریل کردن وسایل دندانپزشکی

روشهای استریل کردن وسایل دندانپزشکی

روشهای استریل کردن وسایل دندانپزشکی

به طور کلی روش های مختلفی برای استریل کردن تجهیزات پزشکی وجود دارد. البته با توجه به اینکه تجهیزات دندانپزشکی در گروه تجهیزات حساس قرار می گیرند و مستقیماً وارد دهان می شوند، نمی توان از برخی روش های استریلیزاسیون برای این تجهیزات استفاده کرد. به عنوان مثال، شما نمی توانید ابزارهای دندانپزشکی را با گازهای سمی استریل کنید.

در حال حاضر رایج ترین روش استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی است. روش‌های دیگری مانند ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک، ماشین‌های اولتراسونیک یا روش‌های دستی نیز برای استریل کردن ابزار دندان‌پزشکی استفاده می‌شوند.

۳ دسته از ابزارهای دندانپزشکی و نحوه استریل کردن آنها

برای آشنایی با روش های استریلیزاسیون ابتدا باید بدانید که لوازم دندانپزشکی به ۳ دسته کلی تقسیم می شوند. هر ابزار دندانی را می توان با توجه به خطری که دارد در هر یک از این سه گروه قرار داد.

  1. تجهیزات حیاتی
  2. تجهیزات نیمه بحرانی
  3. تجهیزات غیر بحرانی

بدیهی است روش ضدعفونی و استریل کردن هر یک از ابزارهای ذکر شده ممکن است متفاوت باشد. لازم به توضیح است که ضدعفونی آسانتر و ایمن تر از استریل کردن است. در ضدعفونی برخی از باکتری ها که دارای پوشش مقاوم هستند از بین نمی روند.

  • تجهیزات دندانپزشکی درجه یک; تجهیزات حیاتی

دستگاه بحرانی وسیله ای است که مستقیماً به بافت نرم لثه یا استخوان (دندان) متصل می شود. مهمترین اصل برای استفاده از این ابزارهای دندانپزشکی، اطمینان از استریل و ضد عفونی بودن این ابزارها است. تجهیزات حساس دندانپزشکی باید اصولا و با کمک حرارت بالا استریل شوند. برای استریل کردن این ابزار از اتوکلاو دندانپزشکی استفاده می شود. برای ایمن سازی این ابزارها، لازم است این ابزارها را پس از استریل شدن با محلول ضدعفونی کننده ملایم ضدعفونی کنید.

  • لوازم دندانپزشکی درجه دو; تجهیزات نیمه بحرانی

دسته دوم از وسایل دندانپزشکی، وسایلی هستند که با پوست یا غشاهای مخاطی تماس دارند. در واقع، این دستگاه ها با بافت نرم یا دندان تماس ندارند، اما همچنان می توانند باعث بیماری شوند. تجهیزات نیمه بحرانی باید با روش استریلیزاسیون حرارتی استریل شوند. اگر تجهیزات نیمه بحرانی به گرما حساس هستند و امکان استفاده از گرما برای ضدعفونی کردن آنها وجود ندارد، می توانیم از مواد ضدعفونی کننده سطح بالا برای ضدعفونی کردن تجهیزات نیمه بحرانی استفاده کنیم.

  • کلاس ۳ تجهیزات دندانپزشکی; تجهیزات غیر بحرانی

دسته سوم از لوازم دندانپزشکی، لوازم غیر بحرانی هستند. این دستگاه ها در درجه اول با پوست سالم تماس دارند و هیچ تماسی با مخاط، بافت نرم و استخوان ندارند. نیازی به استریل کردن وسایل دندانپزشکی غیر بحرانی نیست. این ابزارهای دندانی را می توان با یک ضدعفونی کننده ملایم ضد عفونی کرد. اگر نیاز به ضد عفونی کردن ابزارهای دندانپزشکی غیر بحرانی دارید، ابتدا آنها را تمیز کنید و سپس از محلول ضدعفونی کننده ملایم استفاده کنید. یونیت دندانپزشکی یکی از انواع تجهیزات غیر بحرانی است.

اتوکلاو دندانی = پرکاربردترین ابزار برای استریل کردن ابزار

اتوکلاو دندانی = پرکاربردترین ابزار برای استریل کردن ابزار

اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو دندانپزشکی یکی از پرکاربردترین وسایلی است که برای استریل کردن وسایل دندانپزشکی استفاده می شود. در واقع یکی از بهترین روش های استریلیزاسیون برای تجهیزات حساس و نیمه بحرانی دندانپزشکی استفاده از اتوکلاو است. اتوکلاو دندانی می تواند تمام تجهیزات دندانپزشکی را در دمای بالای ۱۳۰ درجه سانتی گراد به مدت ۳ تا ۵ دقیقه استریل کند. البته نوع اتوکلاو مورد استفاده برای استریلیزاسیون ممکن است متفاوت باشد. در حال حاضر دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی در سه سطح A، B و C موجود می باشد.

نحوه استریل کردن سطوح بالینی

نحوه استریل کردن سطوح بالینی

نحوه استریل کردن سطوح بالینی

سطوح بالینی سطوحی هستند که هم بیمار و هم دندانپزشک به طور مستقیم با آن در ارتباط هستند. سطوح بالینی ممکن است با بزاق، خون و غیره بیمار تماس پیدا کرده و آلوده شوند. برای جلوگیری از آلودگی و انتقال بیماری های مختلف از طریق سطوح بالینی، ضدعفونی آنها بسیار مهم است. برای استریل کردن سطوح بالینی می توان از محلول های ضدعفونی کننده با مقاومت متوسط ​​تا بالا استفاده کرد.

برای ضدعفونی سطوح بالینی لازم است ابتدا بزاق یا خون بیماران تمیز شود. زیرا می تواند خاصیت ضد عفونی کنندگی محلول های بزاق و خون را کاهش دهد. پس از تمیز کردن سطح، می توانید از محلول های ضد عفونی کننده استفاده کنید که قادر به حذف انواع ویروس ها از جمله HPV و غیره هستند.

نحوه استریل کردن سطوح غیر بالینی

سطوح غیر بالینی کمتر از سطوح کاری برای کلینیک های دندانپزشکی خطرناک در نظر گرفته می شوند. یکی از بهترین روش های استریل کردن سطوح غیر بالینی استفاده از مواد شوینده معمولی است. زیرا این سطوح باعث آلودگی نمی شوند و منبع انتقال بیماری نیستند. البته در صورت لزوم می توان از محلول های ضد عفونی کننده برای استریل کردن سطوح غیر بالینی استفاده کرد. اما در بیشتر موارد استفاده از مواد شوینده و آب برای تمیز کردن سطوح غیر بالینی کافی است.

فروز دنتال یک شرکت معتبر در زمینه واردات تجهیزات دندانپزشکی

فیروزه دندانپزشکی به عنوان یکی از معتبرترین شرکت ها در زمینه واردات تجهیزات دندانپزشکی شناخته شده است انواع تجهیزات دندانپزشکی خارجی و ایرانی در شرکت دندانپزشکی فیروز برای مطب های دندانپزشکی قابل ارائه می باشد. دندانپزشکان می توانند هرگونه تجهیزات دندانپزشکی مانند اتوکلاو دندانپزشکی، یونیت دندانپزشکی و غیره را از طریق فروشگاه دندانپزشکی فروز خریداری کنند.

کلمات پایانی

در این مقاله سعی کرده ایم روش های استریل کردن وسایل، سطوح و ابزار دندانپزشکی را به شما بگوییم. همانطور که اشاره کردیم، با مطالعه این مقاله می توانید بهترین روش استریل کردن سطوح مختلف را بیاموزید.