بهترین نوع مکمل ویتامین C چیست؟ توسط دکتر لوی MDسوالی که بارها از من پرسیده شده این است که “چه نوع ویتامین C باید مصرف کنم و چرا؟” واقعاً سؤال بسیار خوبی است. بیایید به انواع مختلف ویتامین C که در بسیاری از کپسول ها، پودرها و مکمل های ویتامین C مایع موجود امروزه یافت می شود نگاهی بیندازیم…

ابتدا باید تاکید کرد که همه اشکال ویتامین C دارای ویژگی داشتن یک کاتیون با بار مثبت و یک آنیون با بار منفی به شکل محلول هستند. وجه اشتراک همه انواع ویتامین C این است که همه آنها از آسکوربات آنیون تشکیل شده اند. در واقع آنیون آسکوربات بخش فعال الکترون دهنده است. این توانایی آنیون آسکوربات برای اتصال به انواع مختلف کاتیون ها است که باعث تولید اشکال مختلف مکمل های ویتامین C می شود. رایج ترین کاتیون ها شامل مواد معدنی مختلف و اسید چرب به نام پالمیتات است. این کاتیون های همراه اثرات بیولوژیکی قابل توجهی نیز دارند و این باید در هنگام انتخاب بهترین فرم مکمل ویتامین C برای نیازهای کوتاه مدت و بلندمدت مورد توجه قرار گیرد.

فاکتور تحمل روده

ویتامین C در مورد سلامت روده هم مزایا و هم معایب دارد. هر فردی سطح «تحمل روده» ویتامین C خود را دارد. این دوزی است که در آن جریان روده (اسهال) ناشی از ویتامین C رخ می دهد. افرادی که تمایل به مشکلات روده دارند، نسبت به افرادی که سابقه مشکلات شکمی ندارند، احتمال بیشتری برای تحمل روده دارند. اگر سطح تحمل روده به خوبی تحمل شود، بقیه ویتامین C (جذب نشده) قبل از جذب به روده بزرگ وارد می شود. برخی از اشکال مکمل ویتامین C بیشتر احتمال دارد که فاکتور تحمل روده (اسید اسکوربیک) را کاهش دهند، در حالی که یکی از مزایای ویتامین C چرب این است که حتی در دوزهای بالا، ناراحتی گوارشی، اسهال یا برافروختگی روده عاملی نیست.

اسید اسکوربیک

این ارزان ترین و معمولی ترین شکل مکمل ویتامین C موجود است. اما این بدان معنا نیست که بهترین شکل از نظر جذب است. اگر ناراحتی معده نگران کننده نباشد، اسید اسکوربیک شکل مطلوب ویتامین C است. از آنجایی که اسید اسکوربیک اسیدی است، این شکل از ویتامین C اغلب با یک عامل تحمل پایین روده همراه است و زمانی که در دوزهای متوسط ​​تا زیاد مصرف شود معمولاً باعث ناراحتی معده، ناراحتی معده و قرمزی روده می شود. بنابراین، اگر معده حساس، سابقه زخم، کولیت، IBS یا هر نوع بیماری یا التهاب روده دارید، این نوع ویتامین C ترجیح داده نمی شود.

آسکوربات معدنی

سهم شیر همه اشکال ویتامین C به شکل آسکوربات معدنی است و رایج ترین آسکوربات معدنی مورد استفاده در مکمل های ویتامین C عبارتند از:

 • سدیم آسکوربات
 • آسکوربات کلسیم
 • آسکوربات منیزیم
 • آسکوربات پتاسیم
 • آسکوربات منگنز
 • آسکوربات روی
 • آسکوربات مولیبدن
 • آسکوربات کروم

سدیم آسکوربات

آسکوربات سدیم احتمالاً بهتر و ارزان تر از آسکوربات معدنی برای مکمل های منظم در دوزهای نسبتاً بالا است. آسکوربات سدیم نیز نوعی ویتامین C است که در مکمل های چرب ویتامین C استفاده می شود. آسکوربات سدیم نسبت به اسید اسکوربیک روی روده ملایم‌تر است، بنابراین افراد مبتلا به مشکلات معده و گوارشی آن را به خوبی تحمل می‌کنند و به سطوح بالاتری از تحمل روده اجازه می‌دهند.

همچنین لازم به ذکر است که مقادیر زیادی آسکوربات سدیم می تواند توسط افراد مبتلا به فشار خون بالا و بیماری قلبی بدون ایجاد احتباس آب یا افزایش فشار خون مصرف شود. این به این دلیل است که سدیم کلرید است و سدیم به آنیونی مانند آسکوربات، سیترات یا بی کربنات متصل نیست، که به طور قابل اعتمادی باعث احتباس مایعات و تشدید فشار خون بالا در افراد حساس به حجم می شود. اصطلاح فشار خون بالا وابسته به سدیم باید با عبارت فشار خون بالا وابسته به کلرید سدیم یا فشار خون بالا وابسته به نمک جایگزین شود.

با این حال، از آنجایی که همیشه برای هر قانون در زیست شناسی استثنا وجود دارد، به هرکسی که پس از مصرف دوزهای بالای آسکوربات سدیم متوجه فشار خون بالا یا ادم مچ پا می شود، به خوبی توصیه می شود که آنها را با فرم متفاوتی از ویتامین C تکمیل کند.

آسکوربات کلسیم

آسکوربات کلسیم کمی گرانتر است و همچنین به عنوان یک “استر” یا “ذخیره” ویتامین C به بازار عرضه می شود. بیشتر محبوبیت این شکل از ویتامین C ناشی از این واقعیت است که بسیاری از مردم علاوه بر منابع اضافی کلسیم به دنبال منابع اضافی کلسیم هستند. مصرف آنها ویتامین C. این محصولات به طور معمول تقریباً ۱۰۰ میلی گرم کلسیم به ازای هر ۸۰۰-۹۰۰ میلی گرم آسکوربات فراهم می کنند. با این حال، داده های علمی این مفهوم را تایید می کند که اکثریت قریب به اتفاق افراد مسن از سمیت کلسیم رنج می برند. هنگامی که داده ها به وضوح نشان می دهد که بیشتر مرگ و میر در بیماران مبتلا به پوکی استخوان به سیستم عروقی مربوط می شود، نه استخوان ها، همچنان نگران هشدارهای افزایش خطر پوکی استخوان هستیم. شواهد علمی کاملاً واضح است که کلسیم اضافی اغلب باعث ایجاد آترواسکلروز می شود، در حالی که احتمال حملات قلبی مورد انتظار را نیز افزایش می دهد. در حالی که درست است که آسکوربات کلسیم برای معده آسان است، آسکوربات سدیم به همین راحتی قابل تحمل است، مقرون به صرفه است و کلسیم اضافی موجود در اکثر سالمندان را تشدید نمی کند.

آسکوربات منیزیم

آسکوربات منیزیم یک فرم عالی از ویتامین C است زیرا هم منیزیم و هم آسکوربات را وارد بدن می کند اما قیمت بالاتری دارد. در حالی که مصرف مقادیر زیاد آسکوربات منیزیم اشکالی ندارد، مصرف منیزیم و سدیم آسکوربات به طور جداگانه و به دست آوردن اثرات مطلوب این دو مکمل مقرون به صرفه تر است.

آسکوربات پتاسیم

این یکی دیگر از فرم های خوب مکمل آسکوربات است، اما خطرات بالقوه ای برای سلامتی دارد زیرا مصرف بیش از حد پتاسیم که می تواند باعث آریتمی کشنده شود، نسبتا آسان است. پتاسیم هرگز نباید به طور منظم مصرف شود مگر اینکه توسط یک پزشک توصیه یا تجویز شده باشد.

سایر آسکوربات فلزی

منگنز، روی، مولیبدن و آسکوربات کروم از دیگر آسکوربات های معدنی هستند که گران تر هستند. همه کاتیون ها به عنوان مکمل مطلوب هستند، اما اگر برای تحویل دوزهای متعدد آسکوربات استفاده شوند، به راحتی می توانند بیش از حد مصرف شوند. انتخاب آسکوربات سدیم به جای آن مقرون به صرفه تر و ایمن تر است.

آسکوربیل پالمیتات

آسکوربیل پالمیتات شکل دیگری از ویتامین C است که تا حدودی منحصر به فرد است زیرا دارای کیفیت محلول در آب و محلول در چربی است. برخی این شکل از ویتامین C را به عنوان بهترین انتقال ویتامین C نسبت به آسکوربات توصیف می کنند. این به وضوح نشان داده نشده است، و حتی اگر چنین بود، آسکوربیل پالمیتات راهی بسیار گران برای تهیه دوزهای چند گرمی روزانه آسکوربات خواهد بود. ویژگی‌های محلول در چربی آسکوربیل پالمیتات آن را به شکل خوبی از ویتامین C تبدیل می‌کند که در بسیاری از کرم‌ها و لوسیون‌های پوستی دیگر گنجانده می‌شود.

آسکوربات با پوشش لیپو

یکی از مزایای اولیه ویتامین C چرب، جذب تقریباً کامل آسکوربات محصور شده در جریان خون است. ویژگی‌های فیزیکی لیپوزوم‌ها نیز نیاز به فعالیت دستگاه گوارش قبل از جذب را برطرف می‌کند و در دوزهای زیاد اثری از جریان روده وجود ندارد. علاوه بر این، به نظر می رسد سرعت دفع آن کندترین و بالاترین عامل جذب باشد. جذب افزایش یافته همراه با دوز جذبی فسفولیپیدها دارای مزایای مثبت منحصر به فردی است و باعث انتقال بهتر ویتامین C درون سلولی می شود.

توصیه های فعلی من

برای مکمل های روزانه منظم، آسکوربات سدیم یک فرم اقتصادی و قابل تحمل از ویتامین C است. برای کسانی که مایل به جذب تقریباً کل دوز ویتامین C خود هستند، فرم محصور شده لیپوزومی ویتامین C بهینه است.

لطفا توجه داشته باشید – این مقاله توسط Susie Debes، دانشمند مواد غذایی و درمانگر تغذیه، با استفاده از گزیده‌ای از کتاب مرگ توسط کلسیم و مقاله چهره‌های متعدد ویتامین C، که هر دو توسط دکتر توماس لوی نوشته شده‌اند، ایجاد و ویرایش شده است.

فهرست مطالب

 • Arad، Y، D. Neustein، F. Cadet، Roth M و A.; Guerci (2001) ارتباط عوامل خطر متعدد و مقاومت به انسولین با افزایش شیوع بیماری عروق کرونر بدون علامت توسط یک مطالعه توموگرافی پرتوی الکترونی. آترواسکلروز، ترومبوز و زیست شناسی عروقی ۲۱ (۱۲): ۲۰۵۱-۲۰۵۸.
 • Bangham, A. (1995) سلول های جایگزین یا تروجان ها. تشخیص لیپوزوم ها بیانیه های حیاتی ۱۷ (۱۲): ۱۰۸۱-۱۰۸۸.
 • کریستین، آر، دوومیک، تی. برنبک، آ. اوبرگ، بی. شیدی، W.L. Fitzpatrick (2003) شیوع و پیش بینی کلسیفیکاسیون عروق کرونر در زنان مبتلا به PCOS. مجله غدد درون ریز و متابولیسم ۸۸ (۶): ۲۵۶۲-۲۵۶۸.
 • Gregoriadis, G. (1995) مهندسی لیپوزوم برای دارورسانی: پیشرفت و مشکلات. روند در بیوتکنولوژی ۱۳ (۱۲): ۵۲۷-۵۳۷.
 • Kiryu, S., V. Raptoboulos, J. Baptista, and H. Hatabu (2003) افزایش شیوع کلسیفیکاسیون عروق کرونر در بیماران مشکوک به آمبولی ریوی. رادیولوژی دانشگاهی ۱۰ (۸): ۸۴۰-۸۴۵.
 • Kruger, M. and D. Horrobin (1997) متابولیسم کلسیم، پوکی استخوان و اسیدهای چرب ضروری: بررسی. پیشرفت در تحقیقات لیپید ۳۶ (۲-۳): ۱۳۱-۱۵۱.
 • موریس جونیور (۱۹۸۳) کلرید غذا به عنوان یک عامل تعیین کننده فشار خون بالا وابسته به سدیم. علم ۲۲۲ (۴۶۲۸): ۱۱۳۹–۱۱۴۱.
 • کرتیس، تی، ح. البندر، ر. موریس جونیور (۱۹۸۷) فشار خون ضروری «حساس به نمک» در مردان. آیا یون سدیم به تنهایی مهم است؟ مجله پزشکی نیوانگلند ۳۱۷ (۱۷): ۱۰۴۳-۱۰۴۸.
 • Raggi, P., B. Cooil, L. Shaw, J. Aboulhson, J. Takasu, M. Budoff, and T. Callister (2003) پیشرفت کلسیم کرونری در سی تی اسکن متوالی پرتو الکترونی در بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد قلب آینده بیشتر است. . مجله آمریکایی قلب ۹۲ (۷): ۸۲۷-۸۲۹.
 • Shaw, L., P. Raggi, E. Schisterman, D. Berman, and T. Callister (2003) ارزش پیش بینی عوامل خطر قلبی و غربالگری کلسیم شریان کرونر برای مرگ و میر ناشی از همه علل. اشعه ۲۲۸ (۳): ۸۲۶-۸۳۳.
 • Tsugawa, N., T. Yamabe, A. Takeuchi, M. Kamao, K. Nakagawa, K. Nishijima, and T. Okano (1999) جذب کلسیم روده ای از آسکوربات کلسیم در موش صحرایی. مجله متابولیسم استخوان و مواد معدنی ۱۷(۱): ۳۰-۳۶.
 • Wong, N., M. Sciammarella, D. Polk, A. Gallagher, L. Miranda-Peats, B. Whitcomb, R. Hachamovitch, J. Friedman, S. Hayes, and D. Berman (2003) سندرم متابولیک، دیابت شیرین و آترواسکلروز تحت بالینی با کلسیم کرونری تخمین زده شد. مجله کالج آمریکایی قلب ۴۱ (۹): ۱۵۴۷-۱۵۵۳.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع