بوی بد دهان علل و راه حل


آیا می دانید علت بوی بد دهان چیست؟ آیا با راه های از بین بردن بوی بد دهان آشنا هستید؟ در این مقاله سعی داریم به سوالات شما در مورد این بوی بد پاسخ دهیم. همه این تجربه را داشته اند که به دلیل بوی بد دهان هنگام صحبت در جمع مجبور به سکوت شوند یا برعکس، بوی بد دهان طرف مقابل برایشان غیرقابل تحمل بوده و بی صبرانه منتظر بوده اند تا سخنان او هر چه سریعتر تمام شود.

بوی بد دهان و راه های درمان

برخی از دلایل بوی بد دهان

اولین سوال در مواجهه با این مشکل این است که علت بوی بد دهان چیست؟ صدها باکتری در دهان همه زندگی می کنند و محل تجمع آنها در حفره دهان و روی سطح محیط و دستگاه گوارش بین زبان، لثه، لثه و دندان قرار دارد. الگوی بوی بد دهان بسته به منبع یا علت زمینه ای می تواند متفاوت باشد. برخی از این دلایل را در زیر بررسی کرده ایم:

۱. سیگار کشیدن

محصولات تنباکو باعث بوی بد دهان می شود. همچنین، امکان بیماری لثه آن را بالا می برند و باعث بوی بد دهان می شوند. افراد سیگاری نیز قربانی این مشکل هستند. سیگار کشیدن نه تنها تف خشک؛ همچنین می تواند دمای دهان را افزایش دهد. به همین دلیل دهان مکانی مناسب برای رشد باکتری ها می شود. نیکوتین مورد استفاده در سیگار و سایر محصولات تنباکو باعث شل شدن دریچه بین مری و معده (LES) می شود. این باعث رفلاکس اسید می شود. سیگار همچنین خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، مری، معده، پانکراس، کبد و روده بزرگ را افزایش می دهد.

۲. خوردن غذاهای بدبو یکی از علل بوی بد دهان است

پوسیدگی ذرات غذای باقی مانده بین دندان ها می تواند عامل بوی بد دهان باشد. برخی از غذاها مانند پیاز و سیر نیز می توانند باعث بوی بد دهان شوند. همچنین محصولات گوارشی آنها از طریق خون به ریه ها منتقل می شود و می تواند بوی نفس را تغییر دهد. پیاز و سیر اصلی‌ترین و معروف‌ترین محرک‌های بوی بد دهان یا بوی بد دهان هستند. اما چیزهای دیگری مانند قهوه و الکل به طور موقت باعث بوی بد دهان می شوند.

خوردن غذاهای بدبو یکی از دلایل بوی بد دهان است

۳. خشکی دهان

بزاق دهان به طور طبیعی دهان را تمیز می کند. اگر دهان به طور طبیعی یا به دلیل بیماری خاصی خشک شود، می تواند باعث بوی بد دهان شود. خشکی دهان به دلایل مختلفی ایجاد می شود. برخی از داروها می توانند باعث خشکی دهان شوند. دیابت، اضطراب، کم آبی و پیری از دیگر دلایل خشکی دهان هستند.

۴. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

مهمترین و اساسی ترین علت بوی بد دهان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، ذرات ریز غذا را که خیلی دیر تجزیه می شوند و باعث بوی بد دهان می شوند، کاملا از بین می برد. اگر مسواک زدن به طور منظم و مکرر انجام نشود، باعث ایجاد لایه نازکی از باکتری (پلاک) روی دندان می شود. این پلاک می تواند لثه ها را تحریک کند و باعث التهاب بین دندان ها و لثه ها به نام ژنژیویت شود.

۵. داشتن یک یا چند دندان پوسیده

گاهی اوقات علت بوی بد دهان پوسیدگی دندان است. اگر علت اصلی بوی بد دهان توسط دندانپزشک تشخیص داده شود، درمان ریشه دندان پوسیده ضروری است. اگر دندان پوشیده دارید، بوی بد دهان نیز می تواند ناشی از پوسیدگی زیرین دندان باشد، بهتر است علائم پوسیدگی زیرین دندان را بشناسید و درمان کنید. این روش درمانی به شما کمک می کند پس از گرفتن عکس با اشعه ایکس با نظر دندانپزشک از شر بوی بد دهان خلاص شوید.

داشتن یک یا چند دندان پوسیده

۶. یکی از دلایل بوی بد دهان رژیم غذایی است

رژیم های ناشتا و کم کربوهیدرات می توانند باعث این امر شوند زیرا چربی ها را می شکنند و موادی به نام کتون تولید می کنند که بوی قوی دارند.

۷. مصرف برخی داروها

برخی داروها می توانند میزان بزاق را کاهش دهند و باعث بوی بد دهان شوند. سایر داروها پس از شکسته شدن و رها شدن در تنفس باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند. به عنوان مثال، دوزهای بالای نیترات برای درمان درد قلب، برخی داروهای شیمی درمانی، برخی آرام بخش ها مانند فنوتیازین ها و مکمل های ویتامین می توانند باعث ایجاد آن شوند.

۸. وجود جسم خارجی یکی از علل بوی بد است

اگر جسم خارجی در حفره بینی به خصوص در کودکان گیر کرده باشد می تواند یکی از دلایل بوی بد دهان باشد. برخی از کودکان هنگام بازی اشیای خارجی را در بینی خود قرار می دهند.

۹. داشتن برخی بیماری ها

برخی از بیماری ها باعث بوی بد دهان می شوند مانند دیابت کنترل نشده، کتواسیدوز دیابتی، خشکی دهان، عفونت گلو، سینوزیت یا عفونت سینوسی. به همین ترتیب سرطان، اختلالات گوارشی مانند سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده (GERD)، استفراغ، زخم معده، انسداد روده، عدم تحمل لاکتوز، نارسایی کبد، نارسایی کلیه و عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی از جمله بیماری هایی هستند که باعث بوی بد دهان می شوند. بد دهن می شوند.

۱۰. انسداد روده

هنگامی که نفس بوی مدفوع می دهد یکی از علائم این بیماری است، به خصوص پس از استفراغ طولانی مدت یا وجود علائم انسداد روده، بوی آن بیشتر به چشم می آید.

الیاس

چگونه از شر بوی بد دهان خلاص شویم؟

در این قسمت به روش های درمان بوی بد دهان می پردازیم. بدیهی است که این روش ها بسته به نوع و علت بوی بد دهان متفاوت خواهند بود.

درمان بوی مداوم

اگر بوی بد دهان بیمار مداوم باشد، می توان فرض کرد که فرد مبتلا به بیماری های دهان و دندان است. بنابراین در اولین فرصت باید به دندانپزشک مراجعه و معاینه کامل انجام شود. اگر فردی در این بخش مشکلی دارد، مراحل درمان را طی کند. در غیر این صورت ناراحتی فرد مربوط به قسمت دیگری از بدن اوست و بهتر است به متخصص داخلی مراجعه کند. اگر بیمار بتواند خودش حدس بزند که کدام یک از بیماری هایی را که در قسمت بوی مداوم ذکر کردیم، باید مستقیماً به متخصص همان بخش مراجعه کند. در غیر این صورت مراجعه به متخصص داخلی به بیمار کمک می کند تا در اسرع وقت بیماری خود را درک کرده و در صورت لزوم به پزشک دیگری ارجاع داده شود. بهتر است بیمار به بوی مداوم توجه کند، موضوعی که مهمتر از خود بیماری است، رفع عامل آن است. در این مواقع بوی بد دهان تنها نشانه مشکل جدی تری است که باید پیگیری و برطرف شود.

راه های درمان بوی بد دهان

جرم گیری و پولیش دندان موثرترین درمان برای بوی بد دهان است، این روش با از بین بردن پلاک و جرم زیر خط لثه که شایع ترین علت بوی بد دهان است، بوی بد دهان را از بین می برد. رفع بوی بد دهان نه تنها از نظر اجتماعی به شما اعتماد به نفس بیشتری می دهد، بلکه از ابتلا به بیماری های دهان و دندان جلوگیری می کند، بنابراین توصیه های متخصصان دندانپزشکی را رعایت کنید:

  • جرم گیری و پولیش دندان هر ۶ ماه یکبار در مطب دکتر محمد نیکزاد انجام می شود
  • درمان بیماری پریودنتال برای افراد مبتلا به عفونت شدید لثه
  • مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی سلامت ریشه و همچنین پیشگیری و درمان زودهنگام در صورت پوسیدگی دندان
  • اگر ریشه دندان عفونی دارید، باید آن را درمان کنید. شما دو راه حل دارید: عصب کشی یا کشیدن ریشه دندان عفونی
  • برای داشتن دندان های سالم توصیه می شود حداقل هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.بوهای موقت را از بین ببرید

بوهای موقت را از بین ببرید

راه اول توقف است، به طور کلی بهتر است مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید. با دقت، دقیق، خوب مسواک بزنید و زمان زیادی را صرف کنید. از مسواک زدن زبان خود غافل نشوید. زبان محل رشد باکتری های مختلف و عامل بوی بد دهان است. حتماً از نخ دندان استفاده کنید تا بقیه غذا به طور کامل از دهان خارج شود. اگر به دلیل گرسنگی یا خواب طولانی مدت بوی بد دهان دارید، در مرحله اول سعی کنید مدت زیادی گرسنه نمانید. پس از بیدار شدن از خواب حتما صبحانه بخورید و سپس از خانه خارج شوید. اگر استفاده از یک داروی خاص باعث بوی بد دهان شود، می توانید از پزشک خود بخواهید در صورت لزوم دارو را تغییر دهد.

سخن پایانی در مورد علل بوی بد دهان

در این مقاله به دلایل بوی بد دهان و راه های رفع آن پرداخته ایم. مهم است که بدانید چه نوع بویی را استشمام می کنید. دائمی است یا موقت؟ با در نظر گرفتن نوع بوی آن، می توانید بهتر در جهت درک علت بوی بد دهان خود کار کنید و در نهایت راه حل مناسب را برای پیشگیری و رفع بوی بد دهان انتخاب کنید. همچنین برای رفع بوی بد دهان و مراجعه به دندانپزشک متخصص برای اطلاع از نوع آن، به شما توصیه می کنیم به کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر محمد نیکزاد مراجعه کنید و علل بوی بد دهان را کاهش دهید، آن را بیابید و از شر آن خلاص شوید.