بوی بد پا علل بوی بد پا بوی بد پا باعث بیماری دیابت می شود


برای حل مشکل بوی بد پا باید منشا و علت بو را شناسایی کنید. در زیر به دلایل رایج بوی بد پا و برخی از دلایل نامحتمل اشاره می کنیم.

دلایل بوی بد پا

بوی بد پا به خصوص در فصل تابستان مشکلی آزاردهنده است. عدم رعایت بهداشت، تعریق بیش از حد و پای ورزشکار از عوامل اصلی این مشکل هستند. البته بوی بد پا در بیشتر موارد موضوع جدی و خطرناکی نیست. مجله دلتا در ادامه عوامل مشترک و برخی دلایل بوی بد پا به آن اشاره می کند.

تعریق بیش از حد پاها

شایع ترین علت بوی بد پا تعریق زیاد است. اصولاً وقتی پاهای شما عرق می کند، مخصوصاً در تابستان و زمانی که برای مدت طولانی کفش و جوراب می پوشید، باکتری ها رشد می کنند و بوی نامطبوعی از خود می دهند.

استرس و اضطراب

استرس به طرق مختلف بر بدن تأثیر می گذارد. واقعیت این است که استرس و اضطراب دو عامل مهم افزایش تعریق هستند. وقتی استرس به حدی می‌شود که اثر آن به پاها هم می‌رسد، عرق پا زیاد می‌شود و بوی نامطبوعی نیز ایجاد می‌شود. بهتر است بدانید عرق معمولا بوی بدی ندارد اما حاوی آب و نمک است. چیزی که عرق را بدبو می کند وجود باکتری و همچنین استرس است.

عدم پاکیزگی

اگر فاصله بین رفتن به حمام طولانی است یا تمایلی به تعویض جوراب خود ندارید، نباید از بوی بد پاها شکایت کنید. خوشبختانه با تغییر عادات روزانه و رعایت بیشتر بهداشت شخصی می توانید با این مشکل مقابله کنید. پس از رسیدن به خانه، دوش بگیرید یا پاهای خود را کاملا بشویید و کاملا خشک کنید. تعویض جوراب را فراموش نکنید.

بیماری پای ورزشکار

پای ورزشکار یا پای ورزشکار یک عفونت قارچی است که معمولا در رختکن باشگاه ها یافت می شود. قارچی که باعث عفونت می شود تریکوفیتون نام دارد و روی زمین و لباس رشد می کند.

این قارچ در محیط های گرم و مرطوب مانند دوش ها و استخرهای عمومی یافت می شود. قارچ تریکوفیتون لایه سطحی پا را آلوده می کند و می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع شود. این قارچ در شرایط و محیط های گرم و مرطوب مانند فضاهای بسته داخل کفش که گرم و مرطوب است نیز رشد می کند.

اگر به استخر عمومی یا دوش گرفتن در رختکن باشگاه می روید، حتما از دمپایی پلاستیکی برای جلوگیری از قارچ پا استفاده کنید.

تجمع باکتری

تعریق زیاد و عدم رعایت بهداشت منجر به تجمع باکتری در ناحیه پا می شود و بدون شک ایجاد بوی بد می کند.

مصرف زیاد قهوه

اگر قهوه دوست دارید، بدانید که نوشیدن بیش از حد این نوشیدنی می تواند باعث تعریق بیش از حد شود. نوشیدنی های الکلی نیز همین ویژگی را دارند. شما می توانید با کاهش مصرف قهوه و پرهیز از نوشیدنی های الکلی گامی موثر برای مبارزه با این مشکل بردارید.

قند

اگرچه دیابت لزوماً باعث بدی پا نمی شود، اما برخی از عوارض این بیماری می تواند باعث بدی پا شود. سطوح بالای قند در طولانی مدت در طول زمان می تواند به اعصاب پاها آسیب برساند و باعث بی حسی شود، بنابراین ممکن است متوجه درد ناشی از خراش، بریدگی و تاول نشوید.

دلایل بوی بد پا چیست؟

مطالعات پیشنهادی: آیا وزوز گوش و سوت زدن خطرناک هستند؟ خواندن به

برنامه را دانلود کنید