بیماری مزمن چیست؟

یکی از تعریف های بیماری مزمن این است: “بیماری که به نظر می رسد علائم آن برای مدت طولانی بدون تسکین باقی بماند.” در واقع، کلمه “مزمن” در واقع از کلمه یونانی “chronos” گرفته شده است که به عنوان “طولانی مدت” تعریف می شود.

یک بیماری مزمن اغلب یک وضعیت دردناک و معمولاً ناتوان کننده است که معمولاً ۱۲ هفته یا بیشتر طول می کشد، اغلب ماه ها تا سال ها بسته به شدت بیماری ادامه می یابد.

انواع و درجات مختلف بیماری وجود دارد. سرماخوردگی یا سرفه فقط می تواند مدت بسیار کوتاهی ادامه داشته باشد و خود به خود از بین برود. متاسفانه گاهی یک بیماری از بین نمی رود و باعث استرس، هیجان و اضطراب زیادی می شود و حتی کل خانواده را زیر و رو می کند. از آنجایی که طول می کشد، مدیریت بیماری مزمن نیاز به مدیریت مداوم درد دارد. همچنین اغلب نیاز به برخی تغییرات عمده در سبک زندگی و حتی دیدگاهی که شخص نسبت به خود دارد دارد.

این می تواند واقعاً ترسناک باشد که ببینید زندگی شما متفاوت از آنچه انتظار داشتید رقم می خورد. بیماری‌های مزمن نیز گاهی از طریق ژن‌های والدین منتقل می‌شوند، به این معنی که این بیماری یا استعداد می‌تواند قبل از تولد به کودکان منتقل شود. یک مثال از این بیماری می تواند ایدز باشد که ممکن است فوراً آشکار نشود و با گذشت زمان بدتر شود.

فهرست بیماری های مزمن: چند نمونه

  • آسم: یک بیماری التهابی مزمن مجاری هوایی.
  • سرطان: بیماری است که اساساً ناشی از رشد غیر طبیعی و کنترل نشده سلولی است.
  • بیماری کرون: یک بیماری مزمن که به روده کوچک یا بزرگ آسیب می رساند.
  • دیابت: یک بیماری مزمن که در آن لوزالمعده دیگر انسولین کافی تولید نمی کند. همچنین می توان تصور کرد که زمانی رخ می دهد که سلول ها به انسولینی که به طور معمول در بدن تولید می شود، پاسخ نمی دهند. در نتیجه قند موجود در خون نمی تواند به اندازه کافی جذب سلول های بدن شود و به انرژی تبدیل شود.
  • آرتریت: آسیب یا التهاب مفاصل یا بدن. این را می توان به استئوآرتریت تقسیم کرد که در درجه اول مفاصلی مانند باسن و زانو را درگیر می کند و آرتریت روماتوئید که می تواند در سراسر بدن پخش شود و اغلب خود را به شکل ناهنجاری در دست ها نشان می دهد.
  • هموفیلی: اختلال لخته شدن خون که در آن یکی از عوامل لخته شدن ضروری آسیب دیده است.
  • بیماری سلیاک: کمبود مداوم گلوتن در رژیم غذایی
  • لوپوس: یک بیماری ایمنی که در آن بدن آنتی بادی هایی تولید می کند که به بافت های خود آسیب می رساند.
  • خستگی مزمن که با نام ME نیز شناخته می شود، وضعیتی است که هنوز به طور کامل شناخته نشده است و با وجود دوره های استراحت باعث خستگی دائمی می شود.

هر یک از این شرایط مختلف مسیر متفاوتی را طی می کند و چرخش های متفاوتی دارد. مشکل می تواند با گذشت زمان جدی تر شود. می تواند منجر به تغییرات دائمی در بدن شود. به طور کلی، آنها می توانند شما را از نظر عاطفی احساس ضعف کنند و کیفیت زندگی شما را کاهش دهند. اغلب انسان نمی داند که آیا می تواند برود یا می ماند. هنگامی که برای اولین بار تشخیص داده می شوید، نگران آینده و مهمتر از همه در مورد سلامتی خود هستید.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر