تأثیر بی خوابی بر مشکلات روانی رابطه بین بی خوابی و مشکلات روانی


مشکلات خواب چگونه بر سلامت روان افراد تأثیر می گذارد؟ اختلالات خواب یکی از رایج ترین مشکلات روانی است که امروزه بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

اثرات بی خوابی بر مشکلات سلامت روان

همه ما می دانیم که خواب خوب نقش موثر و تعیین کننده ای در زندگی انسان دارد. این در حالی است که خواب زیاد و کم خوابی می تواند هم در سلامت جسمی و روحی و هم در کیفیت زندگی افراد به طور کلی مشکلاتی ایجاد کند. در این مقاله از مجله دلتا آشکار کردن اثرات بی خوابی بر مشکلات سلامت روان ما پرداخت می کنیم

اثرات بی خوابی بر مشکلات سلامت روان

بیماری های روانی می توانند باعث مشکلات خواب شوند و مشکلات خواب می تواند علائم مشکلات سلامت روان را تشدید کند. در ادامه این مقاله به برخی از این عوامل اشاره شده است.

استرس و استرس مشکلات روانی هستند که باعث بی خوابی می شوند

تغییرات خلقی، از جمله تحریک پذیری و عصبانیت، می تواند مقابله با کوچکترین استرس زندگی روزمره را دشوار کند. کم خوابی می تواند مقابله با استرس و فشارهای بسیار کوچک را دشوار کند و این زمانی است که افزایش فشار روزانه به دلیل کمبود خواب منبع استرس می شود.

اثرات بی خوابی بر مشکلات سلامت روان

افسردگی ناشی از مشکلات روانی که باعث بی خوابی می شود

لازم به ذکر است که بی خوابی می تواند نشان دهنده اختلال روانی افسردگی باشد. همچنین افسردگی می تواند ناشی از کم خوابی یا خواب زیاد باشد، بنابراین این دو عنصر بر یکدیگر تأثیر مستقیم دارند. یک مطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به افسردگی در افراد مبتلا به بی خوابی دو برابر بیشتر از افرادی است که به اندازه کافی می خوابند. بر این اساس، کنترل خواب یک اقدام پیشگیرانه موثر برای کاهش خطر ابتلا به افسردگی است. همچنین با درمان مشکلات بی خوابی می توان از افسردگی پیشگیری یا در صورت بروز آن را درمان کرد.

اضطراب

اضطراب، مانند بسیاری از عوامل روانی دیگر، می تواند با خواب مرتبط باشد. بنابراین افراد مبتلا به اضطراب مشکلات خواب بیشتری دارند. علاوه بر این، کمبود خواب می تواند باعث نگرانی شود. بنابراین، افرادی که مشکلات خواب طولانی مدت دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی هستند. برای بهبود سلامت روان خود ادامه دهید این اختلال روانی باعث مرگ می شود! بازدید کنید

اثرات بی خوابی بر مشکلات سلامت روان

اختلال دوقطبی یکی از مشکلات روانی است که باعث بی خوابی می شود

اختلالات خواب در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی بسیار شایع است. چنین مشکلاتی می تواند شامل مشکلات خواب، چرخه خواب و بیداری نامنظم و کابوس باشد. اختلال دوقطبی با دوره های مختلف افسردگی و شیدایی همراه است. در حالی که تغییرات در خواب می تواند یکی از علائم این بیماری باشد، مشکلات خواب نیز می تواند در روند بیماری، نتایج درمان و کیفیت کلی زندگی فرد نقش داشته باشد.

بیش فعالی از مشکلات روانی که باعث بی خوابی می شود

اختلال نقص توجه یا بیش فعالی یک بیماری روانی شایع در کودکان است و حدود ۵ درصد از کودکان بین ۶ تا ۱۷ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. لازم به ذکر است که مشکلات خواب در کودکان ممکن است قبل از شروع بیش فعالی باشد یا ممکن است از علائم بیماری باشد. مطالعات نشان داده است که ۲۵ تا ۵۵ درصد از کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی نیز اختلالات خواب را تجربه می کنند.

چگونه می توان وضعیت را بهبود بخشید؟

از آنجایی که مشکلات خواب یکی از عوامل خطر قابل درمان در نظر گرفته می شود، حذف آنها می تواند در تسکین علائم این اختلالات روانی مفید باشد. البته این بدان معنا نیست که پرخوابی یک راه حل سریع است، اما داشتن خواب بهتر بخش مهمی از یک برنامه درمانی جامع است. بنابراین، توصیه می شود در صورت داشتن مشکلات خواب یا خواب زیاد، در مورد گزینه های درمانی خود با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه می توان وضعیت را بهبود بخشید؟

مطالعات پیشنهادی: عناصر خانه خود را با این دستگاه به روز کنید و به روز کنید آنها را بخوان

برنامه را دانلود کنید