تاثیر هوای گرم بر بدن گرمازدگی | گرمای هوا باعث کم آبی بدن می شود مرض


قرار گرفتن در معرض هوای بسیار گرم می تواند عواقب جدی برای سلامتی و حتی مرگ داشته باشد.

تاثیر هوای گرم بر بدن

قرار گرفتن در معرض هوای بسیار گرم می تواند عواقب جدی برای سلامتی و حتی مرگ داشته باشد. دمای ایده آل بدن حدود ۳۶ درجه سانتیگراد است. هر دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد زیر ۳۵ درجه سانتیگراد در نظر گرفته می شود. هوای بسیار گرم یا بسیار سرد می تواند خیلی سریع این عوارض را ایجاد کند. در این مقاله از مجله دلتا تاثیر هوای گرم بر بدن آگاه باشید.

آیا بدن می تواند تغییرات شدید دمایی را تحمل کند؟

انسان ها سیستم های بیولوژیکی زیادی برای کنترل دما دارند. این مکانیسم توسط توانایی آگاهانه و داوطلبانه ما برای استفاده از وسایل و پارچه هایی که برای به دست آوردن یا از دست دادن گرما طراحی شده اند هدایت می شود. توانایی بدن برای انطباق با شرایط آب و هوایی بسیار مسئول سیستم ها و اندام هایی مانند سیستم قلبی عروقی و سیستم عصبی است. به عنوان مثال، در هوای گرم، سرخرگ های سطح بدن گشاد می شوند تا مایعات به شکل عرق خارج شوند. برعکس زمانی که هوا سرد است صادق است. جریان خون به اندام های حیاتی.

خطر گرمازدگی در تهران

واکنش بدن به دمای بالا چگونه است؟

در شرایط نامساعد جوی، دمای هوا در صورت تداوم می تواند برای سلامتی مضر باشد. همچنین دما از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. به همین دلیل مکانیسم سازگاری بدن به محیط زندگی فرد بستگی دارد.
وقتی ماشین خود را زیر آفتاب پارک می کنید، دمای داخل ماشین در ده دقیقه به بالای ۶.۷ درجه سانتیگراد می رسد. به همین دلیل در هوای گرم نباید کسی را در ماشین پارک شده با شیشه های بسته رها کنید.

علائم و واکنش ها به قرار گرفتن در معرض آب و هوای شدید:

 • درد شکم
 • درد عضلانی
 • سردرد
 • تعرق مفرط
 • خستگی
 • خواب آلودگی
 • حالت تهوع
 • افزایش ضربان قلب

باید بدانید که بسیاری از این علائم پیامدهای طبیعی کم آبی بدن هستند. اگر این علائم ظاهر شد، باید فورا به اورژانس مراجعه کنید.

راه های تنظیم دمای بدن و جلوگیری از گرمازدگی

هنگامی که احتمال گرمای بیش از حد وجود دارد، باید توصیه ها را دنبال کنید تا از آسیب به سلامتی خود جلوگیری کنید. ابتدایی ترین کاری که می توانید انجام دهید استفاده از پنکه و کولر است. نوشیدن آب زیاد و پوشیدن لباس های نخی گشاد نیز می تواند به خنک نگه داشتن بدن شما در داخل و خارج کمک کند.

تاثیر هوای گرم بر بدن و سلامتی

گروه های خطر

هم افراد مسن و هم کودکان از عوارض گرما و سرما رنج می برند. همچنین کسانی که بیماری های مزمن دارند به ویژه بیماران قلبی و کلیوی باید بیشتر مراقب باشند.

چند پیشنهاد

از بسیاری از داروها آگاه باشید. اگر داروهایی مصرف می کنید که ممکن است بر توانایی بدن شما برای هیدراته ماندن و از بین بردن گرما تأثیر بگذارد، باید بیشتر مراقب باشید.

با کسی که در و پنجره ماشین را می بندد از پارک خارج نشوید. این یکی از شایع ترین علل مرگ و میر ناشی از گرمازدگی در کودکان است.

روش های هوشمندانه برای جلوگیری از گرمازدگی

 • در گرم ترین ساعات روز بیرون نروید. در صورت امکان سعی کنید در گرمترین ساعات روز بیرون نروید.
 • مایعات فراوان بنوشید و در جای خنک استراحت کنید.
 • سعی کنید ورزش یا سایر فعالیت های بدنی را برای ساعات خنک روز، مانند عصر یا صبح، به تعویق بیندازید.
 • صبر کنید تا با محیط جدید سازگار شود. اگر به منطقه ای می روید که به آب و هوا عادت ندارید، زمان ورزش و فعالیت خود را محدود کنید تا کم کم بدنتان به دمای جدید عادت کند. این فرآیند می تواند چندین هفته طول بکشد.

تاثیرات هوای گرم بر بدن چیست؟

نکات مطالعه: شما را به خواندن این مطلب دعوت می کنیم چرا قبل از خواب یک قاشق عسل بخوریم؟ خواندن

برنامه را دانلود کنید