تجربیات دریاچه ارومیه برای احیای فقرا به اشتراک گذاشته شدایسنا/ مطبوعات کارگاه آموزشی دو روزه تبادل تجربیات ارومیه با دست اندرکاران کلیدی پانتانال بختگان با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان های مردم نهاد در حوزه جهاد کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و محیط زیست و تالاب ها در شیراز برگزار شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس روز چهارشنبه ۱۵ مهرماه در این کارگاه آموزشی ۲ روزه راه اندازی کارگاه های تالاب در کشور را فرصت مناسبی برای انتقال و تبادل تجربیات ارزشمند و حضور دست اندرکاران دانست. در این کارگاه، نمایندگان کشورهای همجوار دریاچه ارومیه به صورت گردهمایی شرکت کردند. تجربیات ارزنده در احیای تالاب های ارومیه، علاوه بر تبادل تجربیات، امکان بازنگری و بازنگری در طرح های تدوین شده پیش از این در برنامه های احیای تالاب های استان فارس را باز می کند.

عطاپور شیرزاد با اشاره به برخی چالش های مدیریتی و برشمردن چند راهکار اساسی مدیریت زیستی برای غلبه بر شرایط فعلی منابع آبی گفت: نقطه قوت و امید در استان فارس نگاه روشن و علمی استاندار است. که به صورت برنامه محور و عملیاتی وارد عالی ترین و مؤثرترین پست اداری کشور شدند و نهادهای ذیربط را مسئول اجرای دستورالعمل ها و طرح های امنیتی دانستند.

وی تاکید کرد: استاندار فارس با عنایت به اقدامات ارزنده ای که در راستای ترویج و حفاظت از تالاب به ویژه در حوزه حیات جامعه انجام شده است، بر گزارش دهی نهادهای مرتبط، جوامع محلی اطراف تالاب و سازمان های مردم نهاد تاکید کرد. هر ۲ ماه انجام داده اند. . بومی تقدیر کرد و افزود: امیدواریم با این اقدامات فشار از تالاب ها برداشته شود و با حفظ محیط زیست، گونه های بومی پایدار، درآمدزا و مبتکر جایگزین شوند.-با این کار خواهیم دید. مهاجرت گسترده روستاییان به شهرها و شهرها. مشکل جزئی است، سکوت نکنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس احیای تالاب ها را موضوعی چندوجهی خواند و گفت: حفاظت از تالاب ها باید ضامن تداوم حیات و حیات انسان باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز با ابراز امیدواری نسبت به اثربخشی طرح ها در مدیریت حوزه های آبخیز، محیط زیست را یکی از مولفه های اصلی توسعه پایدار و اهمیت آن دانست و گفت: در جوامع امروزی سرعت و پیشرفت توسعه بالا است و سازمان مدیریت محیط زیست نقش مهمی ایفا می کند.

مجتبی دهگانپور آسیب به این مناطق مهم زیست محیطی را ناشی از دستکاری و بی توجهی به تالاب ها دانست.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آموزه های دینی و فرهنگ غنی و آموزه های دین مبین اسلام و جامعه آگاه باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که مشارکت اعضای کلیدی مرتبط با جامعه محلی، ذینفعان و حوزه های کاری را داشته باشیم. برنامه روش بهینه

دقانپور با اشاره به یکی از مقالات علمی در زمینه حفاظت مشارکتی و پارادایم های فکری جاری، یادآور شد و با بیان اینکه در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد، افزود: با توجه به DM یا نوسازی، محیط زیست را به هر قیمتی حفظ کنید، باید رفت و توسعه یافت. انجام شود بر ندار . در مقابل این تفکر، دیدگاه EM معتقد است که علاوه بر اهمیت حفاظت از محیط زیست، باید استفاده و بهره برداری از محیط زیست نیز وجود داشته باشد. برای مدیریت بهینه محیط زیست، ما نیاز به توسعه مبانی نظری و مدل های توسعه از طریق این پارادایم فکری داریم.

وی با اشاره به مشارکت انطباقی و کل نگر گفت: سه مولفه اصلی مشارکت مردمی شامل کار با مردم، توسط مردم و برای مردم و حفظ ارتباط دوستانه بین مردم و محیط زیست است. این رابطه، تعهد مردم به محیط زیست است. نیز باید حفظ شود.

دقانپور با انتقاد از مشارکت ابزاری گفت: مشارکت ابزاری به این معناست که مردم ابزار توسعه اداری و توسعه دولتی نباشند و از رسیدن به نتیجه عقب بمانند. در عوض، مردم نیز باید در طراحی و اجرای پروژه ها و ارزیابی نتایج پروژه ها نقش داشته باشند.

به گزارش ایسنا، به اشتراک گذاشتن تجربیات ارومیه با دست اندرکاران کلیدی دریاچه بختگان با تشکیل کمیته راهبردی و کمیته فنی شهرستان، تشریح تجربیات پایش پروژه ها، اقدامات اجرایی و برگزاری پنل های آموزشی روش ها و رویه های پایش کارگاه آموزشی دو روزه برای مصاحبه با مدیران اجرایی و شرکت های سیمان و مقامات دولتی، فرآیند ایجاد صندوق اعتبارات خرد برای زنان روستایی و معیشت پایدار منابع تالاب.

انتهای پیام/

زخم